Влада Ірану стріляє в маніфестантів і звинувачує «зовнішніх ворогів» у розпалюванні протестів

Влада Ірану стріляє в маніфестантів і звинувачує «зовнішніх ворогів» у розпалюванні протестів

У ніч з неділі на понеділок у великому університеті Тегерана спалахнули запеклі зіткнення між студентами та силами безпеки. Антиурядові демонстрації продовжуються в Ірані вже понад два тижні. Приводом стала загибель 22-річної Махси Аміні, затриманої за «неправильне носіння хіджабу» і через три дні після затримання померла в лікарні, не приходячи до тями. Про це пише RFI.

Протестний рух в Ірані, найбільший з 2019 року, викликаний загибеллю дівчини, а також зростанням цін на пальне, триває вже третій тиждень, і репресії лише посилилися. Іранська влада пішла на блокування інтернету та засобів зв'язку, яке експерти називають безпрецедентним.

Інциденти із застосуванням насильства відбулися в ніч з неділі на понеділок у Технологічному університеті Шаріфа в Тегерані, найпрестижнішому в Ірані, де поліція застосувала сталевий дріб і сльозогінний газ проти студентів, що протестують, повідомляє іранське інформаційне агентство Mehr. Інциденти також сталися в університеті Ісфахана, повідомляє Mehr.

«Жінка, життя, свобода!», «Студентам краще смерть, ніж приниження!», — скандували протестувальники, як передає агентство.

Потім до університету Шаріфа приїхав міністр науки Ірану, щоб поговорити зі студентами та заспокоїти ситуацію.

Зі свого боку, НКО «Iran Human Rights», що базується в Осло, опублікувала два відео, на одному з яких видно, як іранські поліцейські на мотоциклах ганяються за студентами, що біжать по підземній автостоянці, а на іншому відео поліцейські на мотоциклах відвозять людей, на головах яких чорні мішки.

На інших відеоматеріалах, розміщених в Інтернеті, чути постріли і крики десятків людей, що біжать вулицею вночі.

На відео, знятому за даними «Iran Human Rights» на станції метро Тегерана, натовп скандує: «Не бійся! Не бійся! Ми разом!".

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї у понеділок звинуватив Сполучені Штати, Ізраїль та їхніх «агентів» у розпалюванні протестів. Це його перша заява з моменту початку протестного руху. Президент Ірану, ультраконсерватор Ебрагім Раїсі, також звинуватив у неділю ворогів Ірану в змові проти його країни.

Міністерство розвідки Ірану заявило в п'ятницю, що дев'ятьох іноземних громадян, у тому числі з Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів та Польщі, було заарештовано у зв'язку з протестами.

У понеділок в італійській пресі було опубліковано заяву батьків 30-річної італійської туристки Алессі Піперно. За їхньою інформацією, вона була затримана в Ірані, і закликала на допомогу.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок написала у Twitter:

«Важко виносити те, що відбувається в Шаріфському університеті в Ірані. Мужність іранців неймовірна. А сила жорстокості режиму є виразом справжнісінького страху перед силою освіти і свободи».

Центр з прав людини в Ірані (CHRI), що базується у Нью-Йорку, заявив, що він «вкрай стурбований відео, знятим сьогодні в Університеті Шаріфа і в самому Тегерані, що демонструє жорстоке придушення протестів».

За даними цього Центру, який намагається оцінити кількість загиблих в Ірані – незважаючи на відключення в країні інтернету та блокування таких додатків, як WhatsApp чи Instagram, а також інших онлайн-сервісів – з початку протестів було вбито щонайменше 92 особи.

Влада Ірану стверджує, що з 16 вересня було вбито близько 60 осіб, у тому числі 12 співробітників сил безпеки.

Крім того, ще 41 особа загинула під час зіткнень у п'ятницю в провінції Сістан-Белуджистан, повідомляє IHR з посиланням на місцеві джерела.

Смерть 22-річної іранки курдського походження Махси Аміні 16 вересня також викликала мітинги на знак солідарності з іранськими жінками у багатьох містах світу. Велика маніфестація відбулася у неділю у Парижі.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Албанія порвала країну-терористку росію в ООН через брехню про Каховську ГЕС
Світ
Албанія порвала країну-терористку росію в ООН через брехню про Каховську ГЕС
Представник країни-терористки Василь Небензя намагався переконати присутніх, що це Україна нібито підірвала ГЕС, проте посол Албанії його поставив на місце....
Члени НАТО готові ввести війська в Україну: ексглава НАТО Расмуссен назвав умову
Світ
Члени НАТО готові ввести війська в Україну: ексглава НАТО Расмуссен назвав умову
Расмуссен вважає, що деякі союзники по НАТО можуть виступити за гарантії безпеки, щоб уникнути реальної дискусії про прагнення України до членства...
Захід розглядає сценарій приймання частини України до НАТО - NYT
Світ
Захід розглядає сценарій приймання частини України до НАТО - NYT
Західна Німеччина є прикладом країни, яка вступила до НАТО, коли була розділеною...
Заповіт принца Філіпа засекретили на 90 років — заради «захисту гідності» королеви Єлизавети
Світ
Заповіт принца Філіпа засекретили на 90 років — заради «захисту гідності» королеви Єлизавети
Заповіт чоловіка королеви Великобританії Єлизавети II принца Філіпа, який помер 9 квітня 2021 року у віці 99 років, буде зберігатися в секреті від публіки найближчі 90 років...
Україна скликає термінове засідання Ради Безпеки ООН щодо підриву Каховської ГЕС
Світ
Україна скликає термінове засідання Ради Безпеки ООН щодо підриву Каховської ГЕС
Наголошується, що рф матиме відшкодувати усі наслідки свого злочину....