Влада Ірану стріляє в маніфестантів і звинувачує «зовнішніх ворогів» у розпалюванні протестів

У ніч з неділі на понеділок у великому університеті Тегерана спалахнули запеклі зіткнення між студентами та силами безпеки. Антиурядові демонстрації продовжуються в Ірані вже понад два тижні. Приводом стала загибель 22-річної Махси Аміні, затриманої за «неправильне носіння хіджабу» і через три дні після затримання померла в лікарні, не приходячи до тями. Про це пише RFI.
Протестний рух в Ірані, найбільший з 2019 року, викликаний загибеллю дівчини, а також зростанням цін на пальне, триває вже третій тиждень, і репресії лише посилилися. Іранська влада пішла на блокування інтернету та засобів зв'язку, яке експерти називають безпрецедентним.
Інциденти із застосуванням насильства відбулися в ніч з неділі на понеділок у Технологічному університеті Шаріфа в Тегерані, найпрестижнішому в Ірані, де поліція застосувала сталевий дріб і сльозогінний газ проти студентів, що протестують, повідомляє іранське інформаційне агентство Mehr. Інциденти також сталися в університеті Ісфахана, повідомляє Mehr.
«Жінка, життя, свобода!», «Студентам краще смерть, ніж приниження!», — скандували протестувальники, як передає агентство.
Потім до університету Шаріфа приїхав міністр науки Ірану, щоб поговорити зі студентами та заспокоїти ситуацію.
Зі свого боку, НКО «Iran Human Rights», що базується в Осло, опублікувала два відео, на одному з яких видно, як іранські поліцейські на мотоциклах ганяються за студентами, що біжать по підземній автостоянці, а на іншому відео поліцейські на мотоциклах відвозять людей, на головах яких чорні мішки.
На інших відеоматеріалах, розміщених в Інтернеті, чути постріли і крики десятків людей, що біжать вулицею вночі.
На відео, знятому за даними «Iran Human Rights» на станції метро Тегерана, натовп скандує: «Не бійся! Не бійся! Ми разом!".
Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї у понеділок звинуватив Сполучені Штати, Ізраїль та їхніх «агентів» у розпалюванні протестів. Це його перша заява з моменту початку протестного руху. Президент Ірану, ультраконсерватор Ебрагім Раїсі, також звинуватив у неділю ворогів Ірану в змові проти його країни.
Міністерство розвідки Ірану заявило в п'ятницю, що дев'ятьох іноземних громадян, у тому числі з Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів та Польщі, було заарештовано у зв'язку з протестами.
У понеділок в італійській пресі було опубліковано заяву батьків 30-річної італійської туристки Алессі Піперно. За їхньою інформацією, вона була затримана в Ірані, і закликала на допомогу.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок написала у Twitter:
«Важко виносити те, що відбувається в Шаріфському університеті в Ірані. Мужність іранців неймовірна. А сила жорстокості режиму є виразом справжнісінького страху перед силою освіти і свободи».
Kaum zu ertragen, was an der #SharifUniversity in #Iran passiert.
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) October 3, 2022
Der Mut der Iraner*innen ist unglaublich. Und die rohe Gewalt des Regimes Ausdruck der puren Angst vor der Kraft von Bildung und Freiheit. 1/2
Центр з прав людини в Ірані (CHRI), що базується у Нью-Йорку, заявив, що він «вкрай стурбований відео, знятим сьогодні в Університеті Шаріфа і в самому Тегерані, що демонструє жорстоке придушення протестів».
За даними цього Центру, який намагається оцінити кількість загиблих в Ірані – незважаючи на відключення в країні інтернету та блокування таких додатків, як WhatsApp чи Instagram, а також інших онлайн-сервісів – з початку протестів було вбито щонайменше 92 особи.
Влада Ірану стверджує, що з 16 вересня було вбито близько 60 осіб, у тому числі 12 співробітників сил безпеки.
Крім того, ще 41 особа загинула під час зіткнень у п'ятницю в провінції Сістан-Белуджистан, повідомляє IHR з посиланням на місцеві джерела.
Смерть 22-річної іранки курдського походження Махси Аміні 16 вересня також викликала мітинги на знак солідарності з іранськими жінками у багатьох містах світу. Велика маніфестація відбулася у неділю у Парижі.