[]

Візит Білла Клінтона в Київ

Візит Білла Клінтона в Київ

5 червня 2000 року Україну із офіційним візитом відвідав Президент США Білл Клінтон. Він зустрівся із Президентом України Леонідом Кучмою для обговорення питання закриття Чорнобильської АЕС і виступив з промовою на Михайлівській площі, протягом якої кілька разів цитував Шевченка "Борітеся та поборете!" та завершив свій виступ українською "Слава Україні!".

46-річний Білл Клінтон був обраний президентон США у 1992 році, випередивши свого конкурента з Республіканської партії Джорджа Буша-старшого. У 1993 році він підписав Договір між Росією та США про подальше скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2), до якого приєдналися Україна й Казахстан, а в березні 1994 року під час візиту Президента України Леоніда Кравчука до США Клінтон підписав «Спільну заяву про розвиток дружби й співробітництва між двома країнами».

Після того, як у грудні того ж року був підписаний Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, за яким в обмін на відмову від ядерної зброї Білл Клінтон прийняв запрошення Леоніда Кучми відвідати Україну.

Це був третій візит американських президентів в Україну (першим був Річард Ніксон у 1972-у, другим — Буш-старший у 1991-у) — він відбувся у травні 1995 року, коли обговорювались питання особливих стосунків України з НАТО, підтримка США у намірі України вступити до СОТ і виділення додаткового фінансування для виконання договору СНО-2. У ході цього візиту Клінтон отримав диплом почесного доктора Київського держуніверситету і вступив у парку Шевченка.

Другий візит Білла Клінтона в Україну відбувся 5 червня 2000 року під час його вояжу в Японію. Він виступив на Михайлівській площі у Києві та зустрівся із Президентом України Леонідом Кучмою. Вони обговорили питання закриття Чорнобильської АЕС, США надало додаткові 78 млн доларів США для Чорнобильського фонду "Укриття" і було підтверджено зобов'язання США продовжити співпрацю із Україною та міжнародним співтовариством для забезпечення завдань, які пов'язані із закриттям ЧАЕС.

Крім того, під час візиту було знято квоти на запуск українських супутників українськими ракетоносіями, квоти на експорт феросплавів, а також ьуло виділено 25 млн доларів на програму розвитку малого підприємництва. Загалом пятигодинний візит президента США в Київ запам'ятався сказаними Клінтоном на Михайлівській площі українською словами із твору Шевченка "Борітеся-поборете" та завершенням виступу словами "Слава Україні!" також українською.

В мережі зберігся запис тих часів з коментарями тоді ще російсько-орінтованих і дружніх до "братської Росії" українських ЗМІ. Подивитись такі записи сьогодні справді вартує - настільки різниться ментальність України 2000 та 2020 років. Вашій увазі одна з таких хронік.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Історія
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Деякі скелети свідчать про те, що жінки активно користувалися луком і стрілами....
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Історія
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Кріпацтво було відоме ще з часів Київської Русі, де холопи обробляли князівську чи державну землю і не мали права залишати її собі...
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Історія
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Державний архів Івано-Франківської області розпочав публікацію своїх особливо цінних документів на вебсайті у цифровому форматі...
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
Історія
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
На мармуровій дошці зображені рельєфи, що зображують землетрус, що стався в Помпеях 62 року до нашої ери...
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
Історія
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності...