Виробник F35 на замовлення NASA побудує ракету, здатну доставити грунт з Марса на Землю

Виробник F35 на замовлення NASA побудує ракету, здатну доставити грунт з Марса на Землю

 NASA уклало контракт із американською корпорацією Lockheed Martin про створення ракети, яка вперше в історії забере з поверхні Марса зразки грунту. Ракета дістанеться міжпланетної станції і випустить контейнер із зібраними зразками, який «зловить» зонд. Далі станція увімкне двигуни, щоб повернути контейнер на Землю на початку-середині 2030-х років. Про це повідомляється на сайті Національної космічної агенції США.

Ракету назвали Mars Ascent Vehicle (MAV). Вона невелика та легка. Її головна функція – доставити камені, осадові породи та трохи «атмосфери» Марса на Землю. Як зазначають фахівці, космічні апарати багаторазово успішно сідали на Червону планету, а от зліт з неї це щось зовсім нове у технологічному плані.

За планом НАСА, ракета буде доставлена ​​на Марс не раніше 2026 року за допомогою апарату Sample Retrieval Lander. Запуск посадкового модуля SRL відбудеться з Космічного центру Кеннеді НАСА у Флориді. Увійшовши в атмосферні шари планети, він здійснить посадку поруч із кратером Езеро. Нагадаємо, там у 2021 році приземлився американський марсохід Perseverance. Марсохід Perseverance з вертольотом Ingenuity здійснив успішну посадку на поверхню Червоної планети 18 лютого минулого року. У вересні 2021 року були зібрані перші зразки марсіанського ґрунту, які зберігатимуться в марсоході до прибуття космічних апаратів, які будуть розроблені для спільних місій НАСА та ESA щодо доставки зразків марсіанського ґрунту на Землю.

Отже, апарат забере зібрані Perseverance зразки ґрунту та відправить їх на орбіту Марса за допомогою ракети MAV. На орбіті ракета набере необхідну висоту для зближення з автоматичною міжпланетною станцією Європейського космічного агентства, після чого випустить контейнер із зібраними зразками, який потім «зловить» зонд. Далі станція ввімкне двигуни і покине орбіту Марса, щоб повернути контейнер на Землю на початку-середині 2030-х років.

На Землі зразки грунту можна буде вивчити повноцінно, оскільки космос накладає обмеження на застосування і транспортування ряду інструментів для аналізу. На марсохід не можна поставити частину приладів, які були б дуже важливими для дослідження ґрунту, наприклад, циклотронний мас-спектрометр, іонний зонд. Саме тому вченим так важливо доставити ґрунт на Землю та вивчити його вже у лабораторії. Саме там можна було б побудувати ізотопну діаграму з кисню. Це не найскладніше з можливих досліджень, але дуже потрібне і потребує саме лабораторії. Ізотопний склад може дати інформацію про біогенність речовини, тобто зв'язок його походження з роботою живих організмів.

Саме з Марсом пов'язані сподівання фахівців на відкриття першого інопланетного життя, нехай і найпростіших бактерій. І саме вивчення ґрунту в земній лабораторії здатне поставити остаточну точку у цьому питанні.

Кампанія НАСА після повернення зразків з Марса обіцяє змінити наше уявлення про Марс. Кампанія виконає мету дослідження Сонячної системи, яка є пріоритетом для космічної науки з 1970-х років.

Вважається, що зразки, зібрані марсоходом під час дослідження стародавньої дельти річки, розкриють загадки еволюції Марса, а також розкажуть, чи там було колись життя.

За даними американського космічного управління, вартість здійснення контракту може потенційно становити $194 млн. Згідно з контрактом, Lockheed Martin зобов'язана розробити, створити та протестувати інтегровану систему MAV, а також наземне обладнання для успішного запуску апарату. Lockheed Martin Space надасть кілька випробувальних блоків MAV та льотний блок. Контракт набирає чинності з 25 лютого. MAV стане першою у світі ракетою, запущеною з іншої планети.

MAV складна з технологічного погляду. Ракета має бути достатньо міцною, щоб витримати суворі умови Марса. Також вона має синхронізуватися з низкою інших космічних апаратів. Вона повинна мати невеликий розмір, щоб поміщатися всередині модуля для вилучення зразків.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
На Марсі знайшли аномальні поклади водного льоду 
Наука і технології
На Марсі знайшли аномальні поклади водного льоду 
Відкриття може мати значення як вивчення історії Червоної планети, так її майбутнього освоєння...
Соцмережі Facebook та Instagram визнані в росії екстремістськими і заборонені
Наука і технології
Соцмережі Facebook та Instagram визнані в росії екстремістськими і заборонені
Соцмережа Facebook була заблокована в росії 4 березня, через десять днів після повномасштабного російського вторгнення в Україну...
Ілон Маск заборонив менеджменту Tesla працювати віддалено
Наука і технології
Ілон Маск заборонив менеджменту Tesla працювати віддалено
Маск висунув ультиматум керівникам, які за час пандемії звикли працювали віддалено. Тепер вони мають працювати в офісі мінімум 40 годин на тиждень...
Найдешевшим новим автомобілем Великобританії став французький електрокар
Наука і технології
Найдешевшим новим автомобілем Великобританії став французький електрокар
Компанія Citroen ось-ось виведе на ринок Великобританії крихітний електромобіль Ami, якому судилося стати найдоступнішою новою машиною на ринку...
Гігантський астероїд, що летить у 20 разів швидше за кулю, рухається до Землі
Наука і технології
Гігантський астероїд, що летить у 20 разів швидше за кулю, рухається до Землі
За оцінками фахівців, швидкість об'єкта близько 76 000 кілометрів на годину. НАСА кваліфікує об’єкт як потенційно небезпечний...