Великий піст 2020: як правильно постити і що можна їсти

Великий піст 2020: як правильно постити і що можна їсти

Великий піст у православних християн почнеться в цьому році 2 березня, в понеділок. У католиків Великий піст завжди починається в Попільну середу, в цьому році він почався 26 лютого.

Піст триває 45 календарних днів до свята Пасхи, яке відбудеться відповідно 12 квітня у католиків, 19 квітня у православних. Також в квітні святкують і Еврейську Пасху - Песах -  в цьому році вона припадає з 8 по 16 квітня включно.

З першого дня початку Великого посту (друга назва: Великодній піст) віряни змінюють свій раціон і тимчасово спрощують меню. У православних християн Масляна завершується Прощеною неділею. Цього дня заведено просити один в одного прощення, але робити це потрібно щиро та взаємно. Так і починається підготовка до Великого посту. Приборкання гордині та прощення інших — головний посил передвеликоднього періоду.

 

Головні рекомендації у Великий піст

У дні Великого посту підготовка до Пасхи 2020 йде як духовна, так і тілесна. Духовна підготовка полягає у тому, що під час посту більше часу приділяється молитві, духовному читанню і звільнення від усього гріховного, самоаналізу. Тілесна ж підготовка — виключення з раціону скоромної їжі, перевага віддається тільки пісній. Також під час Великого посту всі говіють, сповідаються і причащаються мінімум один раз. 

Під час посту не можна їсти м’ясо, рибу, яйця, молоко, їсти більше одного разу на день, курити і пити алкогольні напої. Дозволена тільки рослинна їжа (фрукти, овочі, сухофрукти), соління (квашена капуста, солоні та мариновані огірки), сухарі, сушки, чай, гриби, горіхи, хліб чорний і сірий, киселі, каші на воді. Також необхідно на весь період від Прощеної неділі до Світлого Великодня виключити тілесні втіхи і лихослів’я. 

По суботах і неділях, а також у свята, що збігаються за часом з Великим постом, дозволено вживати пісну олію, вино та їсти двічі на день. 

Найсуворішими днями посту є його перші чотири дні, а також вся Страсна седмиця — останній тиждень перед Великоднем. Взагалі нічого не можна їсти в Чистий понеділок (перший день посту) і Велику п’ятницю (остання п’ятниця перед Великоднем, присвячена згадуванню хресної смерті Ісуса Христа, зняття з хреста його тіла і поховання).  В першу ж п’ятницю Великого посту можна їсти лише варену пшеницю, підсолоджену медом або цукром. 

В інший час посту харчування проходить за певним графіком: понеділок, середа, п’ятниця — сухоїдіння (вода, хліб, фрукти, овочі, компоти); вівторок, четвер — гаряча їжа без олії; субота та неділя — їжа з олією. 

Послаблення посту з благословення священика дозволяється хворим, літнім людям, людям, які подорожують, вагітним.

Піст покликаний очищати як духовно, так і фізично. Але якщо ви з якихось причин не в змозі дотримуватися суворих обмежень в їжі, не примушуйте свій організм, а ліпше працюйте над власним внутрішнім станом: контролюйте гнів, роздратування, не сваріться з оточуючими і вчіться жити в смиренні, обходячи гординю і злість стороною.  Повірте, ці рекомендації значно важливіші, аніж стриманість в їжі, якщо вам вона дається складно.

 

Що потрібно їсти у Великий піст

Великий піст символізує сорокаденний піст Ісуса Христа в пустелі. Тримати піст – це значить, що можна їсти овочі, фрукти, каші, білок рослинного походження, яким багаті горох, квасоля, горіхи, соя.

За християнськими традиціями протягом посту заборонено їсти м’ясо, молоко і всі молочні продукти, вершкове масло, яйця. При дотриманні суворого посту заборонена також риба, крім двох днів: на Благовіщення Пресвятої Богородиці і на Вербну неділю.

Перевага надається простій їжі, легкій у приготуванні – відварні та печені овочі, будь-які соління, маринади, варення. Найкраще вживати їжу, приготовану на пару або грилі. Дуже корисні сухофрукти, насіння, горіхи. Пісна кухня у своїй рецептурі має багато страв з гарбуза і грибів.

Піст зберігає тіло здоровим: тіло не приймає хвороб, стає легким. Люди, які тримають піст, знають, як він приборкує пристрасті, бадьорить розум, приносить спокій душі і здоров’я тілу.

Хто правильно тримає піст, той відмовляється від шкідливих звичок, позбавляється злих помислів, тим самим очищує душу.Церква полегшує тягар посту для вагітних жінок, хворих, людей похилого віку, людей, зайнятих важкою працею.

 

Правила дотримання Великого посту

Перед початком Великого посту порібно відвідати церкву, сповідатися і причаститися. Під час посту відвідуйте храм в недільні дні, приділяйте час щоденній молитві. Треба допомагати людям. Уникайте конфліктів, сварок з колегами та своїми близькими, по можливості займіться благодійністю. Працюйте над собою, будьте чесними. Позбудьтеся заздрості та злості.

Будьте терплячими і добрими, особливо до тих, хто потребує вашої допомоги.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
УПЦ МП має повернути у власність держави Успенський собор у Каневі – рішення суду
Релігія
УПЦ МП має повернути у власність держави Успенський собор у Каневі – рішення суду
Прокуратура повернула до державної власності стародавній собор на Черкащині...
СБУ викрила мережу ФСБ, яка діяла під прикриттям УПЦ МП
Релігія
СБУ викрила мережу ФСБ, яка діяла під прикриттям УПЦ МП
Слідство встановило, що мережа ФСБ намагалася дестабілізувати ситуацію в Україні. Вони масово продукували та «розганяли» прокремлівські наративи....
«Ніхто не збирається здаватися»: Синод УГКЦ оприлюднив заяву після слів Папи Римського
Релігія
«Ніхто не збирається здаватися»: Синод УГКЦ оприлюднив заяву після слів Папи Римського
Єпископи Постійного Синоду Української греко-католицької Церкви на засіданні у США виступили із заявою щодо нещодавніх висловів Папи Римського про «білий прапор»...
Комітет Ради підтримав законопроєкт про заборону УПЦ МП і рекомендував його для голосування
Релігія
Комітет Ради підтримав законопроєкт про заборону УПЦ МП і рекомендував його для голосування
РПЦ і афілійовані з нею структури не зможуть використовувати державне і комунальне майно, а перехід громад до Православної церкви України буде значно спрощено...
Папа Франциск і канцлер Німеччини Олаф Шольц обговорили війну в Україні
Релігія
Папа Франциск і канцлер Німеччини Олаф Шольц обговорили війну в Україні
Серед інших тем, які обговорювалися в рамках візиту – роль християнства в німецькому суспільстві, міграція та війна в Святій Землі...