[]

Веджіє Кашка. Символ кримськотатарського національного опору

Веджіє Кашка. Символ кримськотатарського національного опору

1 липня 1935 року народилась Веджіє Кашка — ветеран кримськотатарського національного руху, один із символів визвольного опору. Десятирічною дівчинкою пережила депортацію. Була соратницею М.Джемілєва, П.Григоренка, А.Сахарова та інших дисидентів. Загинула під час затримання російськими окупантами 23.11.2017.

Веджіє Кашка називають символом боротьби кримських татар за повернення на батьківщину. Вона народилася в 1934 році в селі Ускут у Криму. Під час Другої світової десятирічною дівчинкою пережила депортацію кримських татар. Її спогади про дитинство свого часу опублікував сайт Crimean Tatars.

У національний рух пані Кашка включилася в 1950-ті роки разом із чоловіком Бекіром. Їхня сім'я тоді жила під Ташкентом.Вона ходила на збори, де обговорювали повернення на батьківщину.

"У 1956 році, коли наступало якесь "потепління" (комендантська година вже не була такою суворою), люди стали вимагати повернути їх в Крим. Та я спершу була проти. Не розуміла ще до пуття нічого. У нас стояли два залізні ліжка. З собою їх не повезеш, а де, я думала, знайду такі ж? Але на збори, де обговорювали повернення, ходила. Вікна закривали ковдрами, ніби читали молитву, а в цей час збирали підписи", - цитують спогади пані Кашка "Кримські новини".

У 1967 році вийшов радянський указ, який реабілітував кримських татар. У цьому документі було сказано, що з них треба зняти "огульні звинувачення" щодо співпраці з нацистами. Кримські татари почали повертатися до Криму, але прописувати їх радянська влада не поспішала. Як пише історик Гульнара Бекірова, ті, хто повертався на батьківщину, селилися біля півострова або лишалися жити без прописки.Однією з таких була родина Веджіє Кашка. Сім'я, в якій було вже четверо дітей, залишила Узбекистан однією з перших.

Спершу вони перебралися на Кубань, потім - у Крим. Але родині довелося пережити дві депортації через порушення паспортного режиму.

За спогадами жінки, під час однієї з них родину вночі розбудив прожектор, спрямований у вікна. Міліціонери виламали двері, з криками "Збирайтеся!" зв'язали чоловіка. Далі сім'ю вивезли за межі Криму, повідомляють "Кримські новини".

Врешті пані Кашка звернулася до дисидента Андрія Сахарова. Тільки після його втручання родину нарешті прописали в Учкозі (Кизилівка). За її словами, після цього в КДБ поставили умову: контакти Сахарова нікому не давати і до нього не їздити. Жінка відповіла:

"Ні, до я Сахарова я їздила і буду їздити".

Після цього вона боролася за повернення інших кримських татар додому.

Її будинок був місцем таємних зустрічей кримськотатарських активістів. Також Веджіє Кашка брала участь у численних акціях протесту.

"За нею маса справ. В її будинку багато років проводили наради активістів, і вона створювала для цього всі умови. І взагалі, мало в Криму було заходів національного руху, де б вона не брала участь. Причому завжди була не просто учасницею, а однією з найактивніших. Їздила з різними місіями і в Туреччину, і в Москву", - розповідав правозахисник Абдурешіт Джеппаров.

"Веджіє, нарівні з Мустафою Джемілєвим, була символом кримськотатарського руху. Жінкою-символом. Розумієте, чоловік сам собою повинен бути сильним, тому до нього і вимог більше. А жінка у тюркських народів, у мусульман - це завжди насамперед мати. І ось Веджіє як жінка, яка боролася за свій народ, була дуже шанована. Вона була легендою того, як жінка може стати одним із символів боротьби за права народу, за повернення на рідну землю", - говорив муфтій Духовного управління мусульман Саїд Ісмагілов.

В Учкозі пані Кашка жила до останнього часу. У 2012 році вона поховала чоловіка.

Після анексії Криму Веджіє-ханим підтримувала акцію блокади півострова.

Померла 83-річна Веджіє Кашка під час затримання ФСБ трьох кримськотатарських активістів. Жінку забрала швидка, і вона померла, не доїхавши до лікарні.

Разом з тим, «поліція» окупантів вилучила всі відео стосовно смерті Веджіє. Окупаційна російська влада в Криму ретельно приховує від рідних і адвоката результати судово-медичної експертизи за фактом її смерті.

ФСБшники фактично довели до смерті 82-річну Веджіє Кашку, а після її смерті ніхто не відкрив кримінальну справу. Чи не зробили це і після звернень адвокатів, які представляють рідних і близьких ветерана кримськотатарського руху.

Точну причину смерті досі не називають.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Як росія робила з українців рабів: річниця закріпачення України імперськими колонізаторами
Історія
Як росія робила з українців рабів: річниця закріпачення України імперськими колонізаторами
14 травня 1783 року указом російської імператриці Катерини II закріпачено селян Лівобережжя та Слобожанщини...
8-ма річниця Битви за Одесу: 2 травня 2014 року росія вперше зробила спробу захопити місто
Історія
8-ма річниця Битви за Одесу: 2 травня 2014 року росія вперше зробила спробу захопити місто
В цей день зійшлися сили мирних громадян українського міста Одеса і сепаратистські угруповання та заслані російські провокатори. Битва була не на життя, а на смерть...
8 років одному з найвідоміших українських мемів - візитка Яроша
Історія
8 років одному з найвідоміших українських мемів - візитка Яроша
Сьогодні вісім років, як з'явився один з найвідомійших постмайданних мемів - «візитка Яроша»...
19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією
Історія
19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією
19 квітня 1783 року, через кілька днів після зречення престолу хана Шахін Герая, імператриця Катерина II підписала «Маніфест про анексію Кримського півострова...
Перша Конституція в світі з'явилася понад 300 років тому і була українською
Історія
Перша Конституція в світі з'явилася понад 300 років тому і була українською
16 квітня 1710 року, на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер була прийнята перша в світі Конституція...