Вчені виявили планети «у шкаралупі». Це новий клас космічних об'єктів

Важливим компонентом потенційної життєдіяльності планет вважається тектоніка плит зі схожими на земні зонами субдукції. Наслідки такої тектоніки посилюються вулканізмом та хімічним вивітрюванням, які тривають мільярди років. Саме ці фактори у поєднанні з наявністю води регулюють клімат Землі та роблять її придатною для життя.
Дослідники з найстаршого університету Шотландії - Сент-Ендрюс вирішили з'ясувати, чи можуть нещодавно відкриті екзопланети підтримувати тектоніку плит, подібну до земної. Їхнє дослідження додає до класифікації екзопланет нові геологічні параметри.
"Фактично, нова модель надає шаблон, за допомогою якого можна передбачити природу тектоніки плит в екзосвітах. Можна сказати, що ми шукаємо новий параметр зони проживання, але замість значень температури води ми хочемо вивчити потрібні умови для тектоніки плит", – зазначив Самі Міхайл, співавтор дослідження.
Дослідницька група використовувала великий набір комп'ютерних моделей, щоб з'ясувати, як різні комбінації планетних та зіркових властивостей впливають на товщину зовнішньої твердої оболонки планети. Вони спрогнозували, що стародавні та далекі від зірок світи мають товсту та жорстку літосферу, але в деяких обставинах екзопланети можуть бути оточені крихкою оболонкою завтовшки всього за кілька кілометрів.
Подібні світи вчені назвали планетами зі «шкаралупою». За структурою вони можуть нагадувати низини на Венері. Вчені припускають, що вони є принаймні на трьох вже відомих екзопланетах – TOI-1235b, HD 136352b та L 168-9b.
За оцінками дослідників, товщина крихкого шару на таких планетах становить лише близько одного кілометра, тоді як літосфера Землі та Марса, наприклад, оцінюється в 40 та 100 кілометрів відповідно.
Вчені виявили, що температура поверхні планети є основним фактором, що визначає товщину крихких літосфер екзопланет, хоча свою роль відіграють також маса планети, її відстань до зірки і вік.
«Наша спільна мета – більше, ніж просто зрозуміти примхи екзопланет. Зрештою, ми хочемо допомогти у визначенні властивостей, які роблять світ придатним для життя. У результаті більшість цієї роботи присвячена саме цій меті – дізнатися, чи унікальна Земля», – сказав Пол Бірн, провідний автор дослідження.
Автори роботи сподіваються, що їхнє дослідження підштовхне астрономів на подальше вивчення планет зі «шкаралупою» за допомогою телескопів нового покоління.
...