Вчені-палеонтологи розповіли, якою була б Земля, якби людей не існувало

Вчені-палеонтологи розповіли, якою була б Земля, якби людей не існувало

Сліди людської діяльності можна сьогодні побачити по всій планеті від хмарочосів у сучасних мегаполісах до пірамід та інших пам'яток нашого минулого. Людство також обробляє величезні площі полів, які з'єднують прокладені нами дороги. А от якби людей ніколи не існувало, планета була б зовсім іншою. Про це розповідає стаття у Live Science.

Вчені малюють картину незайманої дикої природи та великої кількості видів тварин і рослин, як знайомих нам, так і тих, що вже немає.

"Я думаю, що це було б набагато зеленіше місце з безліччю тварин великого розміру, розкиданих по всіх континентах, крім Антарктиди", - припустив доцент Університету Фліндерса (Австралія), палеонтолог Тревор Ворті.

Люди сформували сучасний тваринний світ, у тому числі за рахунок багатьох видів, які ми знищили: від додо (Raphus cucullatus) до тасманського тигра (Thylacinus cynocephalus). Рівень вимирання на Землі сьогодні більш ніж у 100 разів перевищує той, який був би без людей, за найконсервативнішими оцінками. Це найвищий рівень з часу крейдяно-палеогенового вимирання, яке знищило близько 80% видів тварин, включаючи нептахових динозаврів, 66 млн. років тому. Іншими словами, люди впливають на планету як астероїд, що врізався в неї, і пил все ще осідає, оскільки дика природа продовжує скорочуватися.

Без людини, наприклад, на Землі досі жили б моа — гігантські птахи, схожі на страусів, зростом до 3,6 м. Вони жили у Новій Зеландії протягом мільйонів років, але зникли протягом 200 років після прибуття людей на ці землі разом із 25 іншими видами хребетних, включаючи гігантських орлів Хааста (Hieraaetus moorei), які полювали на моа. Виживання великих тварин має вирішальне значення для уявлень про Землю без людей, оскільки ці звірі дуже впливають на ландшафти.

Серен Форбі, старший викладач зоології Гетеборгського університету в Швеції, вважає, що без людей Земля багато в чому нагадувала б сучасний Серенгеті, африканський екорегіон, що майже повністю складається з територій, що охороняються і тому має багатющу екосистему.

Без появи людини тварини, схожі на тих, що живуть сьогодні в Серенгеті, зокрема слони, носороги та леви, жили б по всій Європі. Наприклад, замість африканських левів (Panthera leo), як і раніше, існували б печерні леви (Panthera spelaea), що мешкали в Європі близько 12 000 років тому. Америка була б домом для родичів слонів та величезних ведмедів, а також таких унікальних видів, як родичі броненосців розміром з автомобіль, які називаються гліптодонами, та гігантські наземні лінивці.

Під час останнього льодовикового періоду плейстоцену (від 2,6 млн до 11 700 років тому) світ був багатий на мегафауну, але більшість із цих тварин вимерла із закінченням льодовикового періоду або через деякий час після нього. Протягом минулого століття вчені обговорювали, чи природні зміни клімату або діяльність людини були основною причиною зникнення цих великих тварин.

Дослідження 2021 року, опубліковане в журналі Nature, дійшло висновку, що зміна клімату в кінцевому підсумку знищила шерстистих мамонтів (Mammuthus primigenius) та іншу арктичну мегафауну, що пережила кінець плейстоцену, оскільки потепління зробило світ занадто теплим. Проте деякі вчені вважають, що оскільки мамонти пережили кліматичні зміни до появи людей, вони могли б дожити до наших днів, якби люди їх не винищили.

Крістофер Дауті, доцент і еколог з екосистеми Університету Північної Арізони, з'ясував, що розподіл по ландшафтах таких елементів, як фосфор, кальцій і магній, які мають вирішальне значення для життя, скоротився більш ніж на 90% через зникнення великих тварин. Якби людства не існувало, грунт був би більш родючим, на ньому росло б більше плодів і квітів, а світ був би яскравішим і годував більше тварин.

Хоча точно сказати, як саме люди та мегафауна могли вплинути на кліматичні зміни тисячі років тому, важко, ми можемо судити тільки про наш вплив на клімат Землі сьогодні. Без діяльності людини Земля була б принаймні на 1 °С прохолодніше. Однак сучасні люди (Homo sapiens) не були єдиними гомінінами на планеті, і видалення нас із рівняння могло б надати шанс вижити нашим «кузенам» — неандертальцям та денісівцям. І якби хоч одна з цих ліній вижила, вони могли б пройти шлях, аналогічний людині: згодом перейти від полювання та збирання до розвитку сільського господарства.

Можливо, надалі неандертальці подолали б потенційні інтелектуальні недоліки завдяки еволюції та робили б ті самі помилки. Тому до теперішнього часу світ, можливо, не дуже відрізнявся б від нинішнього.

Теги
Схожi
Китайський місяцехід виявив на темному боці Місяця «таємничу хатинку»
Наука і технології
Китайський місяцехід виявив на темному боці Місяця «таємничу хатинку»
Китайський ровер «Юйту-2», перебуваючи у кратері Фон Карман, що на зворотньому боці Місяця, виявив на горизонті загадковий об'єкт квадратної форми...
У Чилі вчені знайшли дивного анкілозавра: він має короткий хвіст у вигляді меча ацтеків
Наука і технології
У Чилі вчені знайшли дивного анкілозавра: він має короткий хвіст у вигляді меча ацтеків
Ми звикли, що у цих ящерів з Північної півкулі на хвості величезна булава. Але південні динозаври озброєні трохи інакше...
Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків
Наука і технології
Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків
«Всесвіт ще недостатньо старий, щоб утворити ці зірки в результаті нормальної еволюції», - пояснюють вчені...
У надрах Марса виявлено невідомий давній матеріал
Наука і технології
У надрах Марса виявлено невідомий давній матеріал
У Цукерберга знову проблеми. Мільярдера зобов'язали продати важливий ресурс - Giphy
Наука і технології
У Цукерберга знову проблеми. Мільярдера зобов'язали продати важливий ресурс - Giphy
Британський антимонопольний регулятор зобов'язав Meta продати Giphy, куплений за 400 мільйонів доларів півтора роки тому...