Вчені-палеонтологи розповіли, якою була б Земля, якби людей не існувало

Вчені-палеонтологи розповіли, якою була б Земля, якби людей не існувало

Сліди людської діяльності можна сьогодні побачити по всій планеті від хмарочосів у сучасних мегаполісах до пірамід та інших пам'яток нашого минулого. Людство також обробляє величезні площі полів, які з'єднують прокладені нами дороги. А от якби людей ніколи не існувало, планета була б зовсім іншою. Про це розповідає стаття у Live Science.

Вчені малюють картину незайманої дикої природи та великої кількості видів тварин і рослин, як знайомих нам, так і тих, що вже немає.

"Я думаю, що це було б набагато зеленіше місце з безліччю тварин великого розміру, розкиданих по всіх континентах, крім Антарктиди", - припустив доцент Університету Фліндерса (Австралія), палеонтолог Тревор Ворті.

Люди сформували сучасний тваринний світ, у тому числі за рахунок багатьох видів, які ми знищили: від додо (Raphus cucullatus) до тасманського тигра (Thylacinus cynocephalus). Рівень вимирання на Землі сьогодні більш ніж у 100 разів перевищує той, який був би без людей, за найконсервативнішими оцінками. Це найвищий рівень з часу крейдяно-палеогенового вимирання, яке знищило близько 80% видів тварин, включаючи нептахових динозаврів, 66 млн. років тому. Іншими словами, люди впливають на планету як астероїд, що врізався в неї, і пил все ще осідає, оскільки дика природа продовжує скорочуватися.

Без людини, наприклад, на Землі досі жили б моа — гігантські птахи, схожі на страусів, зростом до 3,6 м. Вони жили у Новій Зеландії протягом мільйонів років, але зникли протягом 200 років після прибуття людей на ці землі разом із 25 іншими видами хребетних, включаючи гігантських орлів Хааста (Hieraaetus moorei), які полювали на моа. Виживання великих тварин має вирішальне значення для уявлень про Землю без людей, оскільки ці звірі дуже впливають на ландшафти.

Серен Форбі, старший викладач зоології Гетеборгського університету в Швеції, вважає, що без людей Земля багато в чому нагадувала б сучасний Серенгеті, африканський екорегіон, що майже повністю складається з територій, що охороняються і тому має багатющу екосистему.

Без появи людини тварини, схожі на тих, що живуть сьогодні в Серенгеті, зокрема слони, носороги та леви, жили б по всій Європі. Наприклад, замість африканських левів (Panthera leo), як і раніше, існували б печерні леви (Panthera spelaea), що мешкали в Європі близько 12 000 років тому. Америка була б домом для родичів слонів та величезних ведмедів, а також таких унікальних видів, як родичі броненосців розміром з автомобіль, які називаються гліптодонами, та гігантські наземні лінивці.

Під час останнього льодовикового періоду плейстоцену (від 2,6 млн до 11 700 років тому) світ був багатий на мегафауну, але більшість із цих тварин вимерла із закінченням льодовикового періоду або через деякий час після нього. Протягом минулого століття вчені обговорювали, чи природні зміни клімату або діяльність людини були основною причиною зникнення цих великих тварин.

Дослідження 2021 року, опубліковане в журналі Nature, дійшло висновку, що зміна клімату в кінцевому підсумку знищила шерстистих мамонтів (Mammuthus primigenius) та іншу арктичну мегафауну, що пережила кінець плейстоцену, оскільки потепління зробило світ занадто теплим. Проте деякі вчені вважають, що оскільки мамонти пережили кліматичні зміни до появи людей, вони могли б дожити до наших днів, якби люди їх не винищили.

Крістофер Дауті, доцент і еколог з екосистеми Університету Північної Арізони, з'ясував, що розподіл по ландшафтах таких елементів, як фосфор, кальцій і магній, які мають вирішальне значення для життя, скоротився більш ніж на 90% через зникнення великих тварин. Якби людства не існувало, грунт був би більш родючим, на ньому росло б більше плодів і квітів, а світ був би яскравішим і годував більше тварин.

Хоча точно сказати, як саме люди та мегафауна могли вплинути на кліматичні зміни тисячі років тому, важко, ми можемо судити тільки про наш вплив на клімат Землі сьогодні. Без діяльності людини Земля була б принаймні на 1 °С прохолодніше. Однак сучасні люди (Homo sapiens) не були єдиними гомінінами на планеті, і видалення нас із рівняння могло б надати шанс вижити нашим «кузенам» — неандертальцям та денісівцям. І якби хоч одна з цих ліній вижила, вони могли б пройти шлях, аналогічний людині: згодом перейти від полювання та збирання до розвитку сільського господарства.

Можливо, надалі неандертальці подолали б потенційні інтелектуальні недоліки завдяки еволюції та робили б ті самі помилки. Тому до теперішнього часу світ, можливо, не дуже відрізнявся б від нинішнього.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У ніч з 15 на 16 травня у небі Західної Європи та Америки висів «кривавий Місяць» (відео)
Наука і технології
У ніч з 15 на 16 травня у небі Західної Європи та Америки висів «кривавий Місяць» (відео)
Рідкісне астрономічне явище - повне місячне затемнення можна було спостерігати в країнах Західної Європи з 3:32 ранку...
Розвідка NASA підтвердила, що на Марсі знайшли воду
Наука і технології
Розвідка NASA підтвердила, що на Марсі знайшли воду
Вода надто важка, щоб доставляти її на ракеті, тому астронавтам доведеться знайти її на Марсі
...
Ілон Маск намагається купити Twitter, щоб перетворити його на світову «платформу свободи слова»
Наука і технології
Ілон Маск намагається купити Twitter, щоб перетворити його на світову «платформу свободи слова»
Wall Street Journal повідомляє, що у п'ятницю, 22 квітня, Маск особисто зустрівся з декількома великими акціонерами...
Власник Telegram Павло Дуров відхроестився від росії і отримав громадянство ОАЕ
Наука і технології
Власник Telegram Павло Дуров відхроестився від росії і отримав громадянство ОАЕ
Таким чином мільярдер є одночасно громадянином вже чотирьох країн. При цьому одне з джерел Forbes розповіло, що термін дії російського паспорта Дурова вже давно минув...
Супутники Maxar фотографують війну з космосу: найкращі і безперечні свідки злочинів рф
Наука і технології
Супутники Maxar фотографують війну з космосу: найкращі і безперечні свідки злочинів рф
З початку війни знімки українських міст з супутників компанії Maxar Technologies регулярно з’являються у світових медіа. Вони показують пересування військ і руйнування будівель...