В Україні злетять ціни на квартири: коли і як подорожчає житло

В Україні злетять ціни на квартири: коли і як подорожчає житло

В Україні, незважаючи на падіння попиту на квартири влітку, вартість квадратних метрів як у столиці, так і в регіонах продовжить зростати. У середньому після завершення локальних локдаунів ціна житла по країні може збільшитися на 5%.

Що впливає на ринок нерухомості?

Планомірне подорожчання нерухомості триває вже два роки. Ціни ростуть у діапазоні від 8 до 15% на рік залежно від сегмента. На думку експертів, ця тенденція збережеться і на цей літній сезон.

Причин для подорожчання житла кілька. Одна з головних – зростання інфляції. З початку року вона становила 8,5% і вже перевищила інфляційні прогнози, закладені в держбюджеті. Тому ринок реагує відповідно.

Також не варто забувати, що останнім часом із ринку вийшли деякі великі гравці, тому кількість пропозицій зменшилася.

Як зміниться ринок нерухомості в Україні

"У нас торік були гучні скандали, пов'язані з "Аркадою", "Укрбудом", – розповідає голова правління Спілки консультантів з нерухомості Іван Кудояр. – Забудовники, які залишилися на ринку, змушені були підвищити ціну, тому що дуже великий був відтік покупців із цих двох компаній".

Свої корективи в загальну картину внесли й локальні локдауни. Весна – це гарячий сезон для ринку нерухомості, але через карантинні обмеження попит дещо впав, і це тимчасово стримувало зростання цін.

"Стабільність цін – це відгук ринку на карантин. Однак після завершення локдауну ціни, передусім на житло, можуть зрости", – прогнозує президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта.

Що буде з попитом?

За даними Піти, через карантин на вторинному ринку Києва, Львова, Одеси, Харкова та Дніпра попит впав у середньому на 10%. В інших обласних центрах – на 10-15%. Через це ми маємо справу з так званим відкладеним попитом.

"На вторинному ринку житла, незважаючи на наявну можливість для укладення угод, очевидним є зростання відкладеного попиту на термін від 2 до 4 тижнів. Водночас цінова ситуація залишається незмінною: зростання цін сконцентроване переважно на 1-, 2-кімнатних квартирах у вдалих локаціях і не перевищує 3%", – говорить він.

На збільшення попиту впливатиме й те, що останнім часом на ринок вийшов системний гравець. Це люди, які цілеспрямовано інвестують великі гроші в нерухомість, щоб отримати прибуток.

"У нас активно розвивається первинний ринок, – говорить Кудояр. – Багато хто купує на етапі фундаменту і продає, коли будинок вводиться в експлуатацію. У такому разі, крім того, що є природне подорожчання, наявне подорожчання квадратного метра на етапах будівництва. Системні покупці купують за одну ціну, а вже через рік продають на 20% дорожче. Це мотивує системних гравців купувати по 5-10 квартир".

Що цікаво, український ринок нерухомості почав викликати інтерес і в іноземців. За даними Кудояра, у нас активно купують квартири ізраїльтяни, німці, американці, чехи. Всі вони намагаються заробити. Через це попит системно зростає, і буде продовжувати рости.

Істотне подорожчання нерухомості очікують у період травня-червня. На вторинному ринку найбільше зростання цін (до 10%) можливе на однокімнатні квартири в будинках, побудованих після 2000 року, і вдало розташованих. На первинному ринку цінова динаміка буде схожою. Так, за прогнозами Піти, ціни зростуть у середньому до 6%.

"Кілька столичних забудовників уже анонсували травневе збільшення вартості квадратних метрів щонайменше на 5-10%. Звичайно, таку "стратегію" можна сприймати не тільки як коригування цін на тлі зростання курсу долара, але і як спробу викликати штучний ажіотаж, щоб уже зараз істотно збільшити кількість угод. Такі спекуляції, провокування до активізації покупців не суттєво позначаються на рівні продажів. Водночас інші компанії також змінюють цінники в конкурентних житлових комплексах", – підкреслив він.

Як стверджує Кудояр, загалом динаміка зростання цін залишиться такою самою, як і минулого року.

 У розрізі року квартири подорожчають приблизно на 12-15%.

Вартість квадратних метрів продовжує повільно зростати. Навіть якщо влітку попит почне падати, на ціні квартир це не відіб'ється. У той же час є ймовірність, що локальні локдауни внесуть свої корективи в ситуацію з попитом. Через посилення карантинних заходів у пік сезону житлом стали цікавитися менше. Ймовірно, частина покупців, які перечікували карантин, повернуться до цього питання після виходу їхньої території з "червоної" зони. Тому на літо, можливо, ми побачимо навіть якесь збільшення попиту порівняно з карантинним квітнем, що тільки підкріпить зростання цін.

Теги
Схожi
США затвердили військову допомогу Україні на $150 млн
Економіка
США затвердили військову допомогу Україні на $150 млн
Новий пакет доповнює допомогу на $125 млн, виділену три місяці тому...
У Нафтогазі передбачили початок повномасштабної війни через «Північний потік-2»
Економіка
У Нафтогазі передбачили початок повномасштабної війни через «Північний потік-2»
Юрій Вітренко на цьому тижні відвідав Вашингтон, де намагався переконати американських законодавців прийняти нові заходи проти газопроводу...
В Україні запускають бренд «Зроблено захисниками України» для просування продукції ветеранів
Економіка
В Україні запускають бренд «Зроблено захисниками України» для просування продукції ветеранів
Міністерство у справах ветеранів запускає бренд «Зроблено захисниками України» для просування продукції, виготовленої ветеранами...
Українським аграріям можуть дозволити вирощувати канабіс
Економіка
Українським аграріям можуть дозволити вирощувати канабіс
Щоправда, мова йде про використання рослини виключно для медичних цілей...
Гроші з ковідного фонду передали МВС
Економіка
Гроші з ковідного фонду передали МВС
Уряд вирішив виділити на доплати Міністерству внутрішніх справ 800 млн грн із ковідного фонду...