В Україні злетять ціни на квартири: коли і як подорожчає житло

В Україні злетять ціни на квартири: коли і як подорожчає житло

В Україні, незважаючи на падіння попиту на квартири влітку, вартість квадратних метрів як у столиці, так і в регіонах продовжить зростати. У середньому після завершення локальних локдаунів ціна житла по країні може збільшитися на 5%.

Що впливає на ринок нерухомості?

Планомірне подорожчання нерухомості триває вже два роки. Ціни ростуть у діапазоні від 8 до 15% на рік залежно від сегмента. На думку експертів, ця тенденція збережеться і на цей літній сезон.

Причин для подорожчання житла кілька. Одна з головних – зростання інфляції. З початку року вона становила 8,5% і вже перевищила інфляційні прогнози, закладені в держбюджеті. Тому ринок реагує відповідно.

Також не варто забувати, що останнім часом із ринку вийшли деякі великі гравці, тому кількість пропозицій зменшилася.

Як зміниться ринок нерухомості в Україні

"У нас торік були гучні скандали, пов'язані з "Аркадою", "Укрбудом", – розповідає голова правління Спілки консультантів з нерухомості Іван Кудояр. – Забудовники, які залишилися на ринку, змушені були підвищити ціну, тому що дуже великий був відтік покупців із цих двох компаній".

Свої корективи в загальну картину внесли й локальні локдауни. Весна – це гарячий сезон для ринку нерухомості, але через карантинні обмеження попит дещо впав, і це тимчасово стримувало зростання цін.

"Стабільність цін – це відгук ринку на карантин. Однак після завершення локдауну ціни, передусім на житло, можуть зрости", – прогнозує президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта.

Що буде з попитом?

За даними Піти, через карантин на вторинному ринку Києва, Львова, Одеси, Харкова та Дніпра попит впав у середньому на 10%. В інших обласних центрах – на 10-15%. Через це ми маємо справу з так званим відкладеним попитом.

"На вторинному ринку житла, незважаючи на наявну можливість для укладення угод, очевидним є зростання відкладеного попиту на термін від 2 до 4 тижнів. Водночас цінова ситуація залишається незмінною: зростання цін сконцентроване переважно на 1-, 2-кімнатних квартирах у вдалих локаціях і не перевищує 3%", – говорить він.

На збільшення попиту впливатиме й те, що останнім часом на ринок вийшов системний гравець. Це люди, які цілеспрямовано інвестують великі гроші в нерухомість, щоб отримати прибуток.

"У нас активно розвивається первинний ринок, – говорить Кудояр. – Багато хто купує на етапі фундаменту і продає, коли будинок вводиться в експлуатацію. У такому разі, крім того, що є природне подорожчання, наявне подорожчання квадратного метра на етапах будівництва. Системні покупці купують за одну ціну, а вже через рік продають на 20% дорожче. Це мотивує системних гравців купувати по 5-10 квартир".

Що цікаво, український ринок нерухомості почав викликати інтерес і в іноземців. За даними Кудояра, у нас активно купують квартири ізраїльтяни, німці, американці, чехи. Всі вони намагаються заробити. Через це попит системно зростає, і буде продовжувати рости.

Істотне подорожчання нерухомості очікують у період травня-червня. На вторинному ринку найбільше зростання цін (до 10%) можливе на однокімнатні квартири в будинках, побудованих після 2000 року, і вдало розташованих. На первинному ринку цінова динаміка буде схожою. Так, за прогнозами Піти, ціни зростуть у середньому до 6%.

"Кілька столичних забудовників уже анонсували травневе збільшення вартості квадратних метрів щонайменше на 5-10%. Звичайно, таку "стратегію" можна сприймати не тільки як коригування цін на тлі зростання курсу долара, але і як спробу викликати штучний ажіотаж, щоб уже зараз істотно збільшити кількість угод. Такі спекуляції, провокування до активізації покупців не суттєво позначаються на рівні продажів. Водночас інші компанії також змінюють цінники в конкурентних житлових комплексах", – підкреслив він.

Як стверджує Кудояр, загалом динаміка зростання цін залишиться такою самою, як і минулого року.

 У розрізі року квартири подорожчають приблизно на 12-15%.

Вартість квадратних метрів продовжує повільно зростати. Навіть якщо влітку попит почне падати, на ціні квартир це не відіб'ється. У той же час є ймовірність, що локальні локдауни внесуть свої корективи в ситуацію з попитом. Через посилення карантинних заходів у пік сезону житлом стали цікавитися менше. Ймовірно, частина покупців, які перечікували карантин, повернуться до цього питання після виходу їхньої території з "червоної" зони. Тому на літо, можливо, ми побачимо навіть якесь збільшення попиту порівняно з карантинним квітнем, що тільки підкріпить зростання цін.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Частина пенсіонерів може отримати одразу шість пенсій
Економіка
Частина пенсіонерів може отримати одразу шість пенсій
В Україні ті пенсіонери, які ухвалили рішення надовго виїхати з території країни, мають право на одноразову виплату у розмірі шести пенсій...
Замість сардин – оселедець, замість кільки – тюлька: як українців обманюють в супермаркетах
Економіка
Замість сардин – оселедець, замість кільки – тюлька: як українців обманюють в супермаркетах
В Україні та Європі це питання не регулюється законом...
Підрив Каховської ГЕС: затоплено єдиний в Україні державний осетровий завод
Економіка
Підрив Каховської ГЕС: затоплено єдиний в Україні державний осетровий завод
Унаслідок підриву Каховської ГЕС затоплено єдиний в Україні державний осетровий завод. Це може призвести до зникнення цього виду риб у водоймах країни...
Тарифи на електроенергію потрібно підвищити ще вдвічі: гучна заява ексміністра енергетики
Економіка
Тарифи на електроенергію потрібно підвищити ще вдвічі: гучна заява ексміністра енергетики
Новий тариф - 2,64 грн за кіловат-годину - «не відповідає реальності», вважає чиновник....
Українців очікує суттєве подорожчання бензину
Економіка
Українців очікує суттєве подорожчання бензину
В Україні з 1 липня повернуть повний розмір податків на автомобільне паливо. В результаті може подорожчати будь-яке паливо...