В Україні вимирає професія вчителя

 В Україні вимирає професія вчителя

Цей рік - із карантином, закриттям шкіл та освітою онлайн - став справжнім викликом для вчителів України. Ця професія вже впритул наблизилася до того, щоби її внесли до Червоної книги.

Зокрема це стосуються викладачів фізики, математики, хімії - навіть ті, хто вступив до педагогічного вишу, найпевніше, ніколи не підуть працювати до школи.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня. 

Криза шкільної освіти - це коли у ВНЗ на вчителя фізики вступає 6 українців і 26 туркменів. Іноземці потім повернуться додому, а з українських випускників далеко не всі ідуть учителювати. Бо більшість із тих, хто вчиться на педагогів, учителювати не збираються.

Директори шкіл буквально полюють за такими предметниками, як фізика, хімія, математика, інформатика, іноземна мова і навіть українська. А є школи, де вчитель викладає одразу кілька предметів.

Із року в рік в університеті імені Драгоманова суцільні недобори на природничі спеціальності. Наприклад, торік хіміків було всього - 6, цьогоріч - 10. Трішки більше набрали математиків і фізиків. Але це ніяк не поліпшує стан справ, каже проректор педагогічного університету.

"Це збільшення не настільки суттєве, щоби ми могли забезпечити хоча б Київ. У нас гарні інформатики випускаються, але оскільки зарплати програмістів на порядок вищі, ніж зарплати вчителів, багато хто працює на країни світу - на Сполучені Штати силіконову долину, на Німеччину, Британію", - каже проректор із наукової роботи НПУ імені М. Драгоманова Григорій Торбін.

За словами т.в.о. міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, "42 роки треба для того, щоб покрити весь дефіцит педагогічних кадрів". Нині замінити тих, хто збирається йти на пенсію, а це кожен сьомий педагог, просто нема ким.

За останні 10 років утричі зменшилося державне замовлення на вчителів. Цього року до університету Драгоманова взяли трохи більше тисячі бюджетників. Держава оплачує їхнє навчання без жодної гарантії, що ці студенти потім підуть до школи.

Програма, коли студент повинен був кілька років відпрацювати в школі, не діє вже 15 років. Але реформа децентралізації повернула громаді такий інструмент. Утім, головне завдання школи - такого вчителя втримати. І єдиний дієвий інструмент – зарплата. Ставка 5 тисяч - це і є те головне розчарування в професії майбутніх педагогів.

У міністерстві обіцяють, що відчутне підвищення зарплат почнеться вже 2021 року.

"Вчитель вищої категорії було 5 087. На січень 2021 року буде 6 461. Звичайно, цифри мізерні, але зростання є", - каже Сергій Шкарлет.

Журналісти дізнавалися в студентів, на яку мінімальну заробітну плату вони пішли би працювати зараз. У відповідях прозвучало – від 8, 10 до 15 тисяч. Однак, за 3 роки, коли вони випускатимуться, їм запропонують мінімалку - трохи більше 8 тисяч. Це передбачає освітня реформа.

"До 2023 року мінімум 4 прожиткових мінімума (2 118). А в цілому вийти на 3 мінімальні зарплати. Приблизно 19 тисяч", - каже т.в.о. міністра освіти і науки України.

А поки грошей на освіту бракує, урядовці вигадують нові способи покрити кадровий голод.

Сьогодні ситуація в освіті склалася така, що учителем може бути будь-хто і навіть без педагогічної освіти, кого школа атестує на рік. 

Як писав Український Дощ, сьогодні -5 жовтня - відзначають Всесвітній день учителя.

 
 
Теги
Новини партнерiв
Схожi
До яких міськрад пройшла партія українофоба Шарія?
Україна
До яких міськрад пройшла партія українофоба Шарія?
Згідно з результатами екзит-полу, партія Шарія проходить у Харківську, Одеську, Миколаївську та Маріупольську міські ради...
«5 питань від президента» проігнорувала третина виборців
Україна
«5 питань від президента» проігнорувала третина виборців
Екзит-поли оприлюднили інформацію та актуальну статистику щодо місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня в Україні...
ООС: окупанти зміцнюють позиції та знищують камери спостереження ЗСУ
Україна
ООС: окупанти зміцнюють позиції та знищують камери спостереження ЗСУ
Від початку поточної доби, 26 жовтня, у смугах відповідальності наших бригад режим припинення вогню зберігається...
Кличко так і не проголосував за свій «Удар», але записав відео на балконі
Україна
Кличко так і не проголосував за свій «Удар», але записав відео на балконі
Київський міський голова Віталій Кличко не зміг проголосувати сам за себе на виборах мера столиці та депутатів місцевих рад через інфікування коронавірусом нового типу...
Петро Порошенко проголосував у столиці за «прекрасну європейську Україну»
Україна
Петро Порошенко проголосував у столиці за «прекрасну європейську Україну»
Петро Олексійович зазначив, що вони з дружиною Мариною прийшли на виборчу дільницю, аби виконати свій громадянський обов‘язок...