В Росії використовують Z-символіку для пропаганди війни та залякування опозиції

В Росії використовують Z-символіку для пропаганди війни та залякування опозиції

У країні-агресорі латинська літера Z, так само як свастика у Німеччині кінця 30-х, стала не тільки знаком підтримки військового нападу на Україну, а й «зброєю» залякування опозиції, яка ще залишилася в країні. У той час як диктатор Володимир Путін публічно називає «націонал-зрадниками» росіян, які орієнтуються на західні цінності, невідомі списують буквами Z двері квартир активістів та журналістів. Про це докладно від RFI.

У перші дні російської військової інтервенції в Україну у соцмережі потрапили знімки і відео російської військової техніки, поміченої білими латинськими літерами Z і V. Літера Z, що зустрічається найчастіше, стала знаком підтримки кровопролитної війни проти "братньої" держави, війну, яку як і Гітлер окупацію Польщі у 1939-му, російське політичне керівництво і пропаганда називають «спецоперацією».

До кінця не ясно, що означає цей символ і як латинська Z перетворилася на знак підтримки російської військової агресії проти України. Міноборони РФ стверджує, що Z розшифровується як "за перемогу".

Експерт Conflict Intelligence Team говорив, що це мітка Західного військового округу, а точніше - перша буква абревіатури Західного військового округу на латиниці (ZVO). Літера V, за словами експерта, означає Східний військовий округ. Висувалися й інші версії.

Багато хто бачить у букві Z зловісну схожість зі свастикою та іншою нацистською символікою. Схожий на Z «Вольфсангель» був знаком кількох військових підрозділів нацистської Німеччини. Символ Z був емблемою 4-ї поліцейської моторизованої дивізії СС, яка воювала зокрема на території СРСР (під Ленінградом з вересня 1941).

Про появу Z-символіки на банерах та транспорті повідомляють жителі російських міст. Житель Краснодара розповів, що в місті буквально весь громадський транспорт — автобуси і трамваї — зовні обклеєні літерами Z, ця ж символіка зустрічається на великих рекламних банерах, рідше — на приватних машинах та вітринах.

У низці російських регіонів відбулися акції з Z-символікою. Як писала «Медуза», вони були організовані, зокрема, місцевою владою з використанням адміністративного ресурсу. Як з'ясувало видання, щонайменше у кількох регіонах до таких акцій мали відношення місцеві центри управління регіоном (ЦУР), організаторами кількох акцій став Російський союз ветеранів Афганістану разом із співробітниками МВС.

До акцій, у яких обігрується символ Z, у Росії залучили дітей. Їх організують у російських школах і навіть дитячих садках, звіти про це публікують у соцмережах. Мабуть, найскандальнішою та критикованою стала казанська акція, до якої залучили пацієнтів дитячого хоспісу, побудувавши невиліковно хворих дітей у букву Z.

Фахівець з російської військової пропаганди Ієн Гарнер каже, що кампанія з латинською літерою Z тільки маскується під низову ініціативу, але насправді виходить від великих аккаунтів, що спонсоруються державою. У соцмережах немає ознак масової хвилі використання цього символу. На його аргументи звернула увагу британська ВВС.

Літера Z є офіційним символом вторгнення в Україну. Російське цензурне відомство Роскомнагляд у Телеграмі змінило свою назву на «РоскомнадZор. Губернатор Кемеровської області Сергій Цивільєв 2 березня оголосив, що регіон іменуватиметься КуZбасом в інформаційних матеріалах уряду.

Символіка з Z використовувалася 18 березня на стадіоні "Лужники", де на тлі розв'язаної Росією війни організували провладний "шабаш" до роковин анексії Криму за участю Путіна. На відео зі спорткомплексу видно ідентичні білі прапори з літерою Z у кольорах георгіївської стрічки. Z-символіку помістили на плакати на сцені.

Залякування противників війни

Символ Z використовують у РФ і для залякування представників опозиції, які залишилися у Росії. Силовики, які проводили обшуки в офісах товариства «Меморіал» 5 березня, залишили там на паперах безліч Z. На одному з плакатів вони зобразили велику букву Z та залишили напис «Меморіал – все!».

Невідомі написали букву Z на двері квартири відомого кінокритика Антона Доліна, який виїхав із родиною з Росії на тлі військової агресії проти України та посилення цензури. «Перед від'їздом, виходячи з дому на поїзд, ми побачили, що двері нашої квартири помітили [букою Z]. Сенс зрозумілий: „Ми знаємо, де живе твоя сім'я, стережись“», — розповів кінокритик.

16 березня президент Росії Володимир Путін виступив із заявами, в яких простежується загроза розширення політичних репресій у Росії. Путін публічно заявив, що Захід для ослаблення Росії "робить ставку" на "націонал-зрадників". До «націонал-зрадників» Путін зарахував усіх росіян, які орієнтуються на західні цінності. Путін заявив, що російському суспільству необхідно самоочиститися від зрадників.

Наступної ночі напис білою фарбою «Закінчимо цю війну» з'явився на дверях квартири, де мешкає журналістка «Соти» Ганна Лойко.

Про схожі написи із символами Z розповідали авторка каналу «Протестний МДУ» Дмитро Іванов та опозиційна активістка Ольга Місік («дівчинка з Конституцією», яка читала Основний закон силовикам на акції у зв'язку з виборами до Мосміськдуми 2019 року, засуджена про «справу будки федерального значення»). ).

Ці акції залякування відбуваються на тлі запровадження законів про військову цензуру, блокування останніх незалежних ЗМІ, придушення будь-яких публічних проявів незгоди з військовою агресією нинішнього режиму. За даними «ОВД-Інфо», близько 15 тисяч людей затримали в Росії з 24 лютого у зв'язку з антивоєнними протестами. Повідомлялося про тортури затриманих.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Глава МЗС Франції прибула до Вільнюса для обговорення наслідків війни в Україні
Світ
Глава МЗС Франції прибула до Вільнюса для обговорення наслідків війни в Україні
Катрін Колонна обговорить також у Литві підготовку до саміту НАТО, який відбудеться у Вільнюсі 11—12 липня...
США не надаватимуть РФ дані про свої ядерні сили після демаршу Москви з Договору СНО
Світ
США не надаватимуть РФ дані про свої ядерні сили після демаршу Москви з Договору СНО
Сполучені Штати Америки заявили, що не будуть ділитися даними в межах ключової угоди про контроль над ядерними озброєннями після заяви Росії, що вона не буде цього робити...
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Світ
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що щодо «мирних пропозицій» варто спілкуватися напряму з президентом України Володимиром Зеленським...
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
Світ
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
У Державному департаменті США підтримали створення так званого «гібридного трибуналу» для розслідування військових злочинів РФ в Україні...
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Світ
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Пірати у Гвінейській затоці напали та захопили корабель Данії, канали зв'язку з судном не працюють, екіпаж у безпеці...