В Росії, де проживає 7 млн українців, немає жодної української школи

В Росії, де проживає 7 млн українців, немає жодної української школи

В Росії, де живе майже 7 мільйонів українців, згідно офіційних даних, немає жодної української школи. Про це свого часу заявив Володимир Єльченко під час виступу на засіданні в ООН.

“Країна, яка доклала стільки зусиль до пригнічення української мови і примусове заміщення її російською мовою, не має жодного права вказувати нам, що робити. В Австралії, Аргентині, Словаччині є українські школи. В Росії, де живе майже 7 мільйонів українців, згідно офіційних даних, немає жодної української школи. В Криму до російської окупації було 7 українських і 15 кримськотатарських шкіл. Тепер вони закрили всі українські і половину кримськотатарських шкіл”. – сказав Єльченко.

Представник Сполучених Штатів в Радбезі ООН заявив, що не Росії вказувати Україні в питаннях мови, бо до окупації Криму 12 тисяч дітей навчалися там українською.

Промова представника України отримала широку пітримку в Мережі.

Нагадаємо, свого часу, ще до російсько-української війни, Москва пояснювала відсутність українських шкіл у Росії тим, що запити на відкриття таких з боку батьків і громадських організацій до управлінь освіти РФ "практично не надходять". Так офіційний представник МЗС РФ Андрій Нестеренко відповів на запитання ЗМІ щодо гуманітарних прав українців, які проживають в Росії.

"Не дивлячись на велику чисельність українців, що проживають на території РФ, запитів на відкриття повноформатних шкіл з боку батьків і громадських організацій у федеральні і регіональні органи управління освітою практично не надходить", - сказав дипломат.

"Це, очевидно, пояснюється близькістю східнослов'янських мов і культур, спільною історією (Київська Русь, Московська держава, Російська імперія, СРСР) і єдиною православною християнською вірою", - припустив він.

Згодом своє вторгнння в Україну Росія пояснювала захистом "русского мира" та прав російськомовного населення на вільне спілкування в побуті та на держваному рівні російською мовою.

Сьогодні українські громадські діячі, науковці та митці закликають владу не втручатися в закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Про це в понеділок, 1 березня 2021 року , йдеться в заяві, опублікованій у фейсбук-сторінці “Мова об’єднує”.

“Ми глибоко обурені законодавчими ініціативами депутатів фракції “Слуга народу”, спрямованими на руйнування механізмів захисту мовних прав українців і закликаємо владу відмовитися від цих ініціатив”, – йдеться в заяві.

Підписанти наголошують, що “українська мова є одним із ключових чинників національної безпеки та єдності нашої держави, а закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” став визначною віхою українського державотворення і передбачає цілісну систему підтримки, розвитку й захисту української мови”.

Зазначається, що однією з важливих складових цього закону є гарантії надання інформації та послуг українською мовою, що набули чинності 16 січня 2021 року.Право кожного на обслуговування українською мовою захищене у тому числі й нормами про штрафи для тих суб’єктів господарювання, які зухвало й неодноразово порушують мовні права споживачів.

При цьому закон не обмежує дублювання інформації чи індивідуальне обслуговування клієнта на його прохання будь-якою мовою.

“Попри розгорнуту Кремлем і його п’ятою колоною кампанію з дискредитації закону про мову, перехід сфери послуг на українську відбувається по всій країні і має, як свідчать соціологи, підтримку абсолютної більшості українських громадян. За цих обставин внесення депутатами фракції “Слуга народу” законопроєктів №4638 і №4638-2 є відвертою провокацією, що загрожує національній єдності й правам мільйонів людей”, – йдеться в заяві.

Наголошується, що обидва ці проєкти передбачають нищення цілісної системи захисту мовних прав українців, яка вже діє.

“По суті, норми закону про мову пропонується перетворити на декларацію, яку можна безкарно порушувати. Такі дії – неприпустимі, адже ознакою будь-якого дієвого закону є неухильність його виконання і відповідальність за порушення. Ми закликаємо Верховну Раду України, парламентські комітети, фракції та групи у жодному вигляді не підтримувати ці законопроєкти чи їх включення до порядку денного. Ці та інші проєкти, спрямовані проти української мови мають бути відкликані і зняті з розгляду”, – мовиться в заяві.

Підписанти підкреслюють, що український парламент не може використовуватися для реалізації антиукраїнських сценаріїв.

Довідково

16 липня 2019 року набув чинності закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Тоді формальним приводом для скликання Росією Радбезу ООН стало набрання чинності законом про державну мову.

Закон закріплює за українською мовою статус єдиної державної. Умисне її спотворення в офіційних документах з порушенням вимог правопису, а також створення перешкод і обмежень у застосуванні української мови тягнуть за собою відповідальність. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійні обряди. Європейська Комісія планує вивчала й дала свою оцінку ухваленому Верховною Радою України закону про функціонування української мови як державної.

16 січня 2021 року набули чинності норми статті 30 цього закону, які регулюють використання державної мови у сфері обслуговування споживачів. Уся сфера обслуговування мала перейти винятково на державну мову. Цього вимагає закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Відповідно до цієї статті, державною мовою мають звертатися до споживачів в усіх сферах обслуговування. Зокрема, підприємства, установи та організації усіх форм власності; фізичні особи-підприємці; суб’єкти господарювання, які обслуговують споживачів.

 

 
 
 
Теги
Схожi
ТКГ виключила можливість перенесення засідань групи до Польщі
Політика
ТКГ виключила можливість перенесення засідань групи до Польщі
Засідання Тристоронньої контактної групи з врегулювання питання на Донбасі не стануть переносити в Польщу, оскільки на цей варіант не погодиться Росія...
Колишній представник НАТО в Росії розповів, як Крим повернеться до складу України
Політика
Колишній представник НАТО в Росії розповів, як Крим повернеться до складу України
Колишній представник НАТО в Росії, відставний капітан I рангу ВМС США Гаррі Табах висловився щодо ймовірності повернення Криму до складу України...
Зеленський і Ердоган обговорили загострення на Донбасі і питання Криму
Політика
Зеленський і Ердоган обговорили загострення на Донбасі і питання Криму
«Туреччина неухильно підтримує незалежність і державний суверенітет України. Ще раз засуджуємо незаконну анексію Криму. Підтримуємо створення Кримської платформи задля об'єднання народу України», – сказав Ердоган...
Порошенко тримає готівкою понад 1,8 млрд гривень, а Тимошенко - майже 170 млн
Політика
Порошенко тримає готівкою понад 1,8 млрд гривень, а Тимошенко - майже 170 млн
Народний депутат України Петро Порошенко задекларував за 2020 рік найбільше готівкових коштів серед усіх обранців Верховної Ради ІХ скликання...
Зеленський у зв'язку зі смертю принца Філіпа висловив співчуття
Політика
Зеленський у зв'язку зі смертю принца Філіпа висловив співчуття
«Принц Філіп прожив велике життя, щоб служити своєму народові та бути прикладом для майбутніх поколінь», - написав Зеленський...