В Україні фермери знищують черешню, а покупці переплачують за неї в рази

 В Україні фермери знищують черешню, а покупці переплачують за неї в рази

В Україні ціни на черешню досягли більш ніж 100 грн за кілограм. Водночас фермери знищують урожай, який нікуди дівати. Система поставок продукції в нашу країну влаштована так, що продавці заробляють у рази більше, ніж виробники.

Про те, як і чому аграрії знищують урожай, читайте в матеріалі/

Ціну накручують у рази

Фермери продають кілограм черешні за ціною близько 30,2 грн, а кінцевий споживач платить за неї від 60 до понад 120 грн за кілограм. Орендарка саду в Запорізькій області Галина Дрюцька розповідає, що змушена була знищити 50 гектарів врожаю черешні.

За її словами, у її регіоні така сама ситуація і з іншими фермерами, які змушені знищувати урожай черешні й викорчовувати плодові дерева. Причиною стали важкі погодні умови та економічний фактор.

"Територія мого саду – 112 гектарів, із яких 50 гектарів я просто була змушена знищити, викорчувати, перепрофілювати тільки з тієї причини, що неможливо було збути, реалізувати продукцію", – повідомила вона.

Обвал цен на черешню в Украине. На очереди ягоды? • EastFruit

Крім того, як каже Дрюцька, в Україні вирощується величезна кількість черешні, але коли фермери приїжджають до Харкова, то бачать черешню з Узбекистану, Придністров'я, Казахстану, яка просто заповнює ринки.

"Якщо в лютому немає черешні, будь ласка, завозьте її з Іспанії, з Туреччини. Але коли починається наша з 20-х чисел травня – закрийте всі, дайте нам можливість реалізувати. А ще краще відкрийте нам кордони для реалізації сільгосппродукції", – обурена вона.

Поки аграрії продають ягоди по 30,2 грн за кілограм, у супермаркетах черешня продається з націнкою в 100200%. Зібрані гроші осідають у кишенях продавців, говорить президент Асоціації фермерів Микола Стрижак. Він вважає, що проблем із продажем врожаю черешні бути не повинно: попит на неї залишається на високому рівні. А ті фермери, які не змогли збути продукцію, ймовірно, не змогли домовитися з місцевими продавцями.

Черешня Дрогана Желтая: выращивание сорта, описание, опылители

"Молоко купують по 4 грн з жирністю по 3,5%, а вам у Києві продають по 25 грн. Основний прибуток мають ті, хто продає. Такої загрози, що нікуди подіти черешню, немає. З'їдять усе. І ціна зростає. Попит визначає пропозиції", – каже Стрижак.

Водночас експерт пояснює, що ціна для фермерів і покупців дійсно відрізняється в рази. За його словами, в кращому разі фермери продають за половину від кінцевої вартості. Але бувають ситуації, коли українська продукція пропадає, а українці купують ягоди і фрукти з Польщі та Туреччини.

"У нас країна продавців. Бувають парадокси, ми не залежимо від ринкових законів. У нас багато діє, чого немає в цивілізованому світі. Там ринкові умови. А в нас договорняки", – розповідає Стрижак.

Невдалий урожай і незадоволений попит

Голова Асоціації розвитку інтенсивного садівництва Черкащини Олександр Маценко вважає, що ціна на черешню висока передусім через економічні чинники. Урожай цього року низький, тому попит буде високим. За його словами, наприклад, пропозиція груш не може задовольнити попит не тільки в Україні, а й у всій Європі.

"Загалом по Україні черешні буде мало. У південних регіонах її практично немає. За десять років такого дефіциту не було. Тому ціна на черешню вища, ніж торік", – говорить експерт.

Как сажать и ухаживать за черешней. Сорта черешни: Ипуть и Фатеж

Головна проблема – безпосередньо фермерам домовитися з супермаркетами й ринками вкрай складно. Врешті на прилавки потрапляє іноземна продукція, яка може коштувати менше, ніж українська. Самі ж фермери скаржаться, що немає справедливого розподілу продукції, немає можливості змагатися на рівних або постачати свою продукцію в супермаркети.

В результаті, поки у великих містах ціни на черешню злітають, українські фермери знищують урожай. Єдиний спосіб виправити ситуацію – налаштувати систему поставок і поширення черешні.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
В Україні подешевшали бензин та дизель: актуальні ціни на АЗС
Економіка
В Україні подешевшали бензин та дизель: актуальні ціни на АЗС
Вартість палива в Україні продовжує знижуватись перед ембарго на російські нафтопродукти від Євросоюзу. Бензин А-95 у середньому подешевшав на 30 копійок за добу...
На відкритій Сі Цзіньпіном в Еквадорі ГЕС Coca Codo Sinclair утворилися тріщини - WSJ 
Економіка
На відкритій Сі Цзіньпіном в Еквадорі ГЕС Coca Codo Sinclair утворилися тріщини - WSJ 
У публікації The Wall Street Journal йдеться, що енергетики звинувачують у ситуації, що склалася, неякісну сталь, яку поставили з КНР...
На тлі теплої зими ціни на газ у Європі досягли мінімуму з початку повномасштабної війни
Економіка
На тлі теплої зими ціни на газ у Європі досягли мінімуму з початку повномасштабної війни
Тенденція до зниження стала можливою завдяки великим запасам газу, які були накопичені, та попиту, який знижується, частково завдяки сприятливим погодним умовам...
Великобританія оголосила про припинення імпорту російського ЗПГ до королівства
Економіка
Великобританія оголосила про припинення імпорту російського ЗПГ до королівства
Таке рішення пов'язане з бажанням Лондона скоротити можливості рф щодо фінансування бойових дій...
Toyota збільшила світове виробництво авто у листопаді до 833 тисяч одиниць
Економіка
Toyota збільшила світове виробництво авто у листопаді до 833 тисяч одиниць
Світове виробництво автомобілів Toyota у листопаді 2022 року збільшилося на 1,5%, досягнувши цифри 833 104 машини...