Українці усе ще проти вільного ринку землі. Чому?

53% українців не підтримують скасування мораторію на купівлю-продаж земель сільгосппризначення, а 69% проти надання дозволу іноземцям будь-коли купувати землю.
Про це свідчать результати свіжого опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг".
Близько чверті опитаних зазначили, що мають земельний пай: з них 6% обробляють його самостійно, 17% здають в оренду. Власників паїв найбільше на Заході, серед жителів сіл та осіб старшого віку.
"Більшість власників паїв (70%) у випадку запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення продовжать його обробляти або здавати в оренду, 16% мають намір його продати", – ідеться у повідомленні.
Головними причинами, чому люди самостійно не обробляють земельний пай, більше чверті опитаних вказали відсутність фінансових можливостей та стан здоров’я (переважно через вік). Наявність інших видів доходів, відсутність відповідних знань і вмінь для заняття фермерством чи проживання в іншому населеному пункті зазначили 10-12%.
Соціологи констатують, що 73% власників паїв не вважають вартість оренди справедливою, протилежної думки лише 15%.
42% опитанихза те, щоб вартість оренди землі сільгосппризначення встановлювала держава, 38% –ринок. Кожен п'ятий не визначився.
"Ринковий механізм регуляції більше підтримують власники паїв, які самостійно їх обробляють, а також ті, хто вважає вартість оренди свого паю справедливою. При цьому молодь більше за ринок, старші – за регулювання державою", – свідчать соціологи.
18% опитаних хотіли б зайнятися фермерством, 75% не хотіли б, а близько 3% зазначили, що вже є фермерами.
Ідею передачі земель, які належать державі, об’єднаним територіальним громадам (ОТГ), з наданням їм права далі розпоряджатися нею на свій розсуд (продавати, здавати в оренду) підтримують 38% опитаних, не підтримують 33%.
Опитування проводили 24-27 жовтня методом особистого формалізованого інтерв’ю. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення.