Україна і Польща засудили Німеччину і США за угоду щодо «Північного потоку-2»

Україна і Польща засудили Німеччину і США за угоду щодо «Північного потоку-2»

Україна і Польща засудили угоду Німеччини і США щодо російського газопроводу «Північний потік-2», спільну заяву опубліковано на сайті МЗС України.

«Рішення щодо будівництва Північного потоку - 2, схвалене у 2015 році через лічені місяці після вторгнення Росії та незаконної анексії української території, створило політичну та безпекову кризу і кризу довіри в Європі. Нині цю кризу значно поглиблює відмова від спроб зупинити запуск газогону. Таке рішення створило додаткові політичні, військові та енергетичні загрози для України та Центральної Європи загалом. Водночас, воно збільшує можливості Росії чинити деструктивний вплив на безпекову ситуацію в Європі, поглиблює розбіжності між державами-членами НАТО та ЄС», - йдеться у заяві.

Вчора видання Politico з посиланням на чотири різні джерела повідомило, що адміністрація президента США Джозефа Байдена попросила Україну не висловлювати невдоволення з приводу «Північного потоку-2». Офіційні особи США вказали, що публічний виступ проти цієї угоди може завдати шкоди двостороннім відносинам між Вашингтоном і Києвом, повідомили джерела.

The Wall Street Journal написала, що за даними видання, країни домовилися, що Німеччина буде інвестувати в енергетичні проєкти в Україні, зокрема в будівництво виробництва чистого водню, а також компенсувати можливі втрати Києва від скорочення транзиту.

Німеччина і США дійсно оголосили про угоду увечері 21 липня. В рамках угоди Німеччина зобов'язується добиватися продовження контракту з транзиту російського газу через Україну в наступні 10 років після 2024 року. У 2024 році укладений раніше контракт між двома країнами підійде до кінця. Також Німеччина повинна буде виступати за введення санкцій проти Росії, якщо вона спробує використовувати ресурси «Північного потоку-2» як інструмент тиску на інші країни.

Нагадаємо, газопровід «Північний потік-2» з'єднує Усть-Лугу в Ленінградській області і німецький Грайфсвальд по дну Балтійського моря. За пропускної спроможності і протяжності практично аналогічній вже діючому газопроводу «Північний потік». Німеччина - головний партнер Росії у цьому проєкті. Контрольний пакет в ньому належить «Газпрому», але в ньому також беруть участь і кілька європейських енергетичних компаній (німецькі концерни E.ON і BASF / Wintershall, британо-голландська Shell, австрійська OMV і французька компанія Engie).

Раніше, 21 грудня 2019 року Мінфін США повідомив, що вступили в силу санкції проти газопроводів «Північний потік-2» і «Турецький потік». Вашингтон зажадав від компаній, провідних прокладку труб, негайно припинити будівництво. 1 липня 2020 року канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що вважає за необхідне завершення проекту «Північний потік-2», незважаючи на загрозу санкцій з боку США.

Але на тлі отруєння російського опозиціонера Олексія Навального в Німеччині почали лунати голоси на користь відмови від «Північного потоку-2». Імовірність такого розвитку подій допустила і сама Меркель, повідомив Bloomberg.

У жовтні 2020 року США розширили санкції проти «Північного потоку-2». Під обмеження потрапили компанії, які займаються модернізацією або встановленням обладнання на судах для укладання труб, а також ті підприємства, які фінансують такі роботи.

У січні 2021 року «Газпром» припустив, що будівництво «Північного потоку-2» буде призупинено або повністю скасовано в разі зміни політичної ситуації в «регіонах, пов'язаних з проєктом». У лютому 18 європейських компаній вийшли з проєкту під загрозою нових американських санкцій. 

Незважаючи на все це, у квітні уряд РФ заявив, що будівництво «Північного потоку-2» буде завершено у 2021 році. А в травні Білий дім визнав, що зупинити будівництво «Північного потоку-2» вже не представляється можливим для адміністрації США.

Український Дощ писав раніше, що у «Газпромі» заявили про готовність продовжити транзит через Україну після 2024 року.

Теги
Схожi
Проросійська «Опозиційна платформа - За життя» поскаржилася на Зеленського
Політика
Проросійська «Опозиційна платформа - За життя» поскаржилася на Зеленського
У партії Медведчука висловили думку, що політика Зеленського спрямована на «узурпацію влади і вибудовування диктатури»...
Володимир Зеленський провів телефонну розмову з головою Венеціанської комісії
Політика
Володимир Зеленський провів телефонну розмову з головою Венеціанської комісії
Між співрозмовниками відбувся конструктивний обмін думками щодо законопроєктів, що перебувають на розгляді Верховної Ради України...
«Україна не чекала допомоги від інших. І допомагала іншим, не чекаючи подяки» - Зеленський в ООН
Політика
«Україна не чекала допомоги від інших. І допомагала іншим, не чекаючи подяки» - Зеленський в ООН
Повний виступ президента України на загальних дебатах 76-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН...
Рада ухвалила закон про запобігання і протидію антисемітизму в Україні
Політика
Рада ухвалила закон про запобігання і протидію антисемітизму в Україні
Законопроєкт дає визначення антисемітизму, забороняє юдофобію та її прояви й передбачає відповідальність за порушення законодавства про антисемітизм...
Зеленський пообіцяв українській діаспорі у США ввести подвійне громадянство
Політика
Зеленський пообіцяв українській діаспорі у США ввести подвійне громадянство
Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з американцями українського походження пообіцяв запровадити подвійне громадянство...