Убити вдруге: чому Медведчуку не дає спокою справа Василя Стуса?

Убити вдруге: чому Медведчуку не дає спокою справа Василя Стуса?

У п'ятницю, 16 жовтня, у Дарницькому суді Києва триває розгляд позову Віктора Медведчука до Вахтанга Кіпіані - автора книги "Справа Василя Стуса".

Про це у Facebook повідомляють організатори акції "Захисти Стуса" на підтримку книги.

Згідно з позицією організаторів демонстрації, до книги Кіпіані треба привернути увагу, адже метою Медведчука є її заборона.

"Для нас важливо знову привернути увагу суспільства та влади на постать Медведчука, який є головним реалізатором плану проросійського реваншу в Україні", - зазначається в анонсі акції.

На засідання за своїм позовом сам кум Путіна жодного разу не прийшов.

Рішення суду в так званій "справі Василя Стуса" буде в понеділок, бо сьогоднішнє засідання тривало п'ять годин і після дебатів сторін суддя пішла до нарадчої кімнати.

Упродовж слухання під Дарницьким судом активісти влаштували театральну виставу — судили проросійського депутата Віктора Медведчука. Саме він позивається до письменника та історика Вахтанга Кіпіані, який, начебто, принизив його честь і гідність у своїй книжці — розповідаючи, що Медведчук формально був адвокатом Стуса, а фактично — сприяв його ув'язненню.

На засідання за своїм позовом сам кум Путіна жодного разу не прийшов. Тому протестувальники оголосили йому вирок — вивісили портрет і розстріляли з пейнтбольної гвинтівки. 

Як згодом повідомив кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна", за результатами чергового засідання в п'ятницю суддя оголосила перерву і повідомила, що суд продовжить розгляд справи 18 вересня.

Чому Медведчук вимагає заборонити книжку про поета-дисидента?

Суд у Києві близький до вердикту у справі політика Віктора Медведчука проти журналіста Вахтанга Кіпіані щодо його книжки про українського поета-дисидента Василя Стуса. DW  написала про те, що відомо про цю справу.

Книжка "Справа Василя Стуса" про останні п'ять років життя українського поета-дисидента Василя Стуса вийшла в друк у травні 2019 року у видавництві Vivat. Журналіст Вахтанг Кіпіані написав книжку на основі архівних матеріалів колишнього КДБ про другу кримінальну справу проти Василя Стуса, порушену у 1980 році за його участь у діяльності Української Гельсінської групи та гостру критику радянської влади.

Поета як небезпечного рецидивіста тоді було засуджено до десяти років ув'язнення та п'яти років заслання, яке він відбував у таборі особливо суворого режиму в Пермській області в Росії. Поет не пережив ув'язнення і помер 4 вересня 1985 року у карцері за підозрілих обставин, де за кілька днів до смерті оголосив сухе голодування.

До книжки Кіпіані, окрім архівних документів колишнього КДБ, які наведені без редагування та скорочень, включені також покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. "Справа Василя Стуса" здобула декілька літературних відзнак.

Захисник чи вбивця?

У серпні 2019 року проросійський політик, нині народний депутат від партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук подав позов проти Кіпіані, видавництва Vivat та друкарні "Юнісофт", де друкувалася книжка "Справа Василя Стуса". Перше організаційне засідання у цій справі відбулося в Дарницькому суді Києва у жовтні минулого року. Під час засідання у п'ятницю, 14 серпня, суд продовжить розгляд справи й може винести рішення.

Проросійський політик Віктор Медведчук у радянські часи був державним захисником Василя Стуса

Проросійський політик Віктор Медведчук у радянські часи був державним захисником Василя Стуса

Медведчук - юрист за фахом, і у 1980 році його було призначено державним захисником Стуса. Чимало істориків та свідків тих подій стверджують, що він фатально вплинув на долю дисидента, і звинувачують Медведчука у порушенні норм адвокатської етики під час цього процесу. На їхню думку, це призвело до того, що Стусу було винесено надто суворий вирок, а Медведчук, покликаний його захищати, назвав цей вирок правомірним.

Роль, яку він відіграв у судовому процесі, описана у розділі під назвою "Чи вбивав адвокат Медведчук поета Стуса?" Проте політик стверджує, що інформація, подана у книжці, не відповідає дійсності.

Кум Путіна вимагає у судовому порядку захистити свою честь, гідність та ділову репутацію та вилучити з продажу книжку Кіпіані.

За радянським законом

Як зазначає пресслужба видавництва Vivat, книжка "Справа Василя Стуса" "на 90 відсотків складається з архівних документів, а думки автора побудовані на фактах, які містяться, в тому числі, в фактологічній частині книги".

Проте Медведчук просить суд визнати недостовірними окремі цитати, бо вважає їх оціночними судженнями автора. Серед них: "розпинав поета (мається на увазі Стуса. - Ред.), - призначений державою адвокат Медведчук", "шістка комуністичної системи Медведчук", "Медведчук на суді визнав, що всі "злочини", нібито вчинені його підзахисним, "заслуговують на покарання", "він (мається на увазі Медведчук. - Ред.) фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?",  "Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще й тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи (…). Боявся КДБ чи просто завжди був циніком і аморальним типом?"

Медведчука ці цитати обурили.

"Якщо людина дозволяє собі висловлювання, які не відповідають дійсності, то це є предметом судового розгляду для захисту честі та гідності, я так вчиняв завжди і буду робити в майбутньому", - заявив він.

Автор книжки про Василя Стуса Вахтанг Кіпіані (архівне фото)

Автор книжки про Василя Стуса Вахтанг Кіпіані (архівне фото)

Політик не вважає себе винним у засудженні Стуса і переконує, що захищав його у рамках радянського законодавства та не порушував норм адвокатської діяльності, котрі діяли на той час.

"Я можу дивитися в очі і говорити про те, що стосовно Василя Стуса ніякої вини - ні внутрішньої, ні зовнішньої - я не відчуваю і ніколи не відчував", - стверджував Медведчук у 2013 році в інтерв'ю "Радіо Свобода". 

Право на правду

Тим часом Кіпіані також не планує відмовлятися від своїх слів. Він визнав, що Медведчук як державний адвокат у радянські часи "виконував роботу, як міг".

"Але досвід показав, що в порівнянні з іншими адвокатськими історіями того часу він не дуже якісно захищав. Більше того, він допустив деякі речі, які, на мій погляд, з моральних і етичних причин навіть через 40 років пробачати не можна", - сказав журналіст в інтерв'ю hromadske.

Крім того, Кіпіані та офіційні представники видавництва Vivat переконані, що позов Медведчука через книжку про Василя Стуса є спробою тиску на свободу слова. "У разі програшу ми будемо подавати апеляцію, адже ані автор, ані видавництво Vivat не порушували закон, норми моралі та, тим паче, чиїсь особисті немайнові права. Довести це - принципово для нас. В той час, коли Віктор Медведчук "захищає свої честь, гідність та ділову репутацію", ми захищаємо право суспільства на пошук історичної правди", - заявила генеральна директорка видавництва Vivat Юлія Орлова напередодні сьогоднішнього судового розгляду, який може стати завершальним у цій справі.

 

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Другий тур місцевих виборів буде, - Разумков
Україна
Другий тур місцевих виборів буде, - Разумков
З Верховної ради відкликали проект постанови про скасування другого туру...
40% виборців заплутались з новими бюлетенями
Україна
40% виборців заплутались з новими бюлетенями
За даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», 40% виборців виявилося складно розібратися з бюлетенями на місцевих виборах...
Яка була явка на місцевих виборах? - дані ЦВК
Україна
Яка була явка на місцевих виборах? - дані ЦВК
Скільки українців голосувало на виборах: дані ЦВК по областях...
До яких міськрад пройшла партія українофоба Шарія?
Україна
До яких міськрад пройшла партія українофоба Шарія?
Згідно з результатами екзит-полу, партія Шарія проходить у Харківську, Одеську, Миколаївську та Маріупольську міські ради...
«5 питань від президента» проігнорувала третина виборців
Україна
«5 питань від президента» проігнорувала третина виборців
Екзит-поли оприлюднили інформацію та актуальну статистику щодо місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня в Україні...