У Таджикистані з середини травня не вщухають протести у Гірському Бадахшані

Протести жителів Горно-Бадахшанської автономної області Таджикистану проти місцевої влади, що почалися в середині травня, переросли у зіткнення з силовиками, в результаті яких вже десятки людей загинули, більше сотні демонстрантів заарештовано. Душанбе назвав те, що відбувається в регіоні кримінальними розбірками, і оголосив антитерористичну операцію, заарештовано місцеву правозахисницю, а незалежним ЗМІ довелося відмовитися від висвітлення подій через погрози влади.
14 травня суд у Душанбе оголосив вирок памирському бійцю ММА Чоршанбеєву у справі про заклики до перевороту в Таджикистані. Відомий у спортсмен отримав 8,5 років колонії. Відразу після цього у Гірському Бадахшані почалися хвилювання. Декілька сотень жителів міста Хорога, адміністративного центру регіону, вийшли на акцію протесту і зажадали відправити у відставку мера Хорога, а також зняти всі блокпости в обласному центрі та припинити переслідування жителів Бадахшана, що тривало з листопада 2021 року, коли силовики у селі Тавдем вбили місцевого жителя Гулбіддіна Зієбекова. Після цього у регіоні спалахнули протести, учасників яких заарештували, а розслідування вбивства Зієбекова так і не було доведено до кінця.
Гірський Бадахшан - автономна область, розташована у високогірному районі таджикистанської частини гірської системи Памір. Територія регіону становить майже 45% від усього Таджикистану, але населення ДБАО — 230 тисяч осіб — це лише три відсотки від загальної чисельності населення країни. Основна частина жителів є послідовниками ісмаїлізму - відгалуження шиїтського ісламу, тоді як більшість населення Таджикистану - мусульмани-суніти. Офіційною мовою в провінції є таджицька, але у своєму повсякденному житті люди говорять місцевими мовами: шугні, рушані, бартанги та язгулями.
16 травня мешканці Хорога спробували зібратися у центрі міста, щоб висловити протест через відмову влади виконувати вимоги демонстрантів. Проте силовики розігнали протестувальників, застосувавши гумові кулі та сльозогінний газ. За офіційними даними, в ході зіткнень протестувальників із силовиками один житель Хорога загинув і троє співробітників правоохоронних органів отримали поранення. Місцеві жителі повідомили, що поранення зазнали і кілька учасників протесту. 18 травня у Рушанському районі ДБАО, за інформацією влади, місцеві жителі заблокували трасу Душанбе – Хорог.
Одне з головних незалежних ЗМІ країни, агенція «Азія Плюс», у перші ж дні протестів заявило, що вирішило утриматися від висвітлення подій у ДБАО. Керівники агентства повідомили, що отримали офіційне попередження Генеральної прокуратури та «неофіційне попередження від інших держструктур» про те, що видання «дестабілізує ситуацію в країні», та погрожували закриттям. Інші ЗМІ обмежилися публікацією офіційних заяв влади про події у регіоні. Деяких журналістів-уродженців ДБАО, що живуть у Душанбе, викликали «на бесіду» до Держкомітету нацбезпеки.
Єдиним таджицьким ЗМІ, що висвітлює протести у Гірському Бадахшані, залишилося «Радіо Озоді».