У США посадили росіянина, який вкрав дані понад 100 млн осіб

Днями манхеттенська федеральна суддя Лора Тейлор Суейн засудила російського хакера Андрія Тюріна до 12 років позбавлення волі. Його визнали винним у крадіжці даних майже 140 млн осіб і причетності до створення злочинної імперії, в яку входили підпільні казино і нелегальні платіжні фірми. Тюрін погодився виплатити потерпілим компенсацію, остаточна сума якої буде визначена на окремому судовому слуханні 6 квітня.
Як зауважила на засіданні прокурор Іун Чой, на даний момент чотири постраждалі американські компанії заявили, що їх сукупні збитки від злочинів, в яких Тюрін грав ключову роль, перевищили 19 млн доларів.
До Тюріна вирок було оголошено лише одному його "колезі", ізраїльському хакеру Зіву Оренстайну, який плідно співпрацював зі слідством і тому отримав від прокуратури Південного округу Нью-Йорка заповітний лист, який містить рекомендацію проявити до засудженого поблажливість. Оренстайн був засуджений у жовтні до вже відбутого ним терміну, що склав всього 13 місяців.
За словами адвоката Тюріна Флоріана Міделя, той отримав в Москві диплом інженера-електрика, а розбиратися в комп'ютерах навчився сам і став "по бідності" хакером-самоучкою.
1 грудня минулого року прокуратура виклала у відкритий доступ 37-сторінковий підсумковий документ, в якому вона просила суддю засудити Тюріна саме до того терміну, який передбачає за його злочини федеральна "Ухвала про покарання", тобто до 188-235 місяців в'язниці.
Прокурори характеризували москвича як "зухвалого і плодовитого хакера", який, "працюючи з 2007 по 2015 рік зі своїм партнером і спільником, вдерся в комп'ютерні мережі більше дюжини компаній, включаючи фінансові установи США, брокерські контори і виробників фінансових новин.
Прокуратура особливо виділяє злом комп'ютерних засіків величезного банку J.P. Morgan Chase і зазначає, що мова йде про "одне з найбільших в історії розкрадань особистих даних клієнтів у американської фінансової установи". Тюріну вдалося вкрасти у банку дані більше 80 млн осіб. Всього ж йому інкримінувалося розкрадання даних 138 млн потерпілих, заявила в четвер прокурор Чой.
Сам хакер, за словами прокурорів, сидів у себе в Москві в тисячах кілометрів від потерпілих і викачував їхні секрети.
Його адвокат будував захист частково на тій обставині, що Тюрін з моральних міркувань обмежувався розкраданням особистих даних, але не торгував ними на чорному ринку і не руйнував банківські рахунки їхніх власників.
Тюрін вважав, що в Росії, яка не видає своїх громадян, йому нічого не загрожує. Але ризикнув з'їздити в Грузію і був заарештований там 12 грудня 2017 року.
Церемонія винесення Тюріну вироку розпочалася 3 грудня, проходила на відстані і швидко закінчилася в зв'язку з технічними труднощами. Росіянин до того ж повідомив судді, що у нього діагностували Covid-19, і його вирок було вчергове відкладено.
"Я щиро каюся за те, що я зробив, - заявив Тюрін в своєму останньому слові. - Одного разу піддавшись спокусі і порушивши закон, я продовжував все далі заходити за межу. Я вчинив злочин, і мені за нього відповідати. Я знаю, що приніс дуже багато шкоди людям, і прошу у них вибачення".
Хакер заздалегідь дав згоду на депортацію до Росії після відбуття терміну, з якого слід відняти приблизно 3 роки, відбуті ним в попередньому ув'язненні, а також ще близько 15% за зразкову поведінку.
Передбачувана дата його звільнення буде вивішена на сайті Тюремного управління США вже наступного тижня.