У США - вибори до Конгресу. Як вони вплинуть на всебічну підтримку України?

8 листопада у США відбуваються так звані «проміжні вибори» — на них традиційно на половині терміну президента оновлять Палату представників, третину Сенату та частину губернаторів. Цього року експерти очікують на «червону хвилю» — республіканці можуть здобути як "тендітну", так і впевнену перемогу, що вплине на внутрішню та зовнішню політику Сполучених Штатів. У цьому випадку під загрозою може опинитися й безумовна американська військова підтримка України.
Прогнозувати точні midterms elections складно — американські ЗМІ називають їх самими «непередбачуваними» в історії США. Справа в тому, що демократи можуть програти навіть у традиційно «синіх» штатах, тоді як у Джорджії, Неваді та Пенсільванії очікується мінімальний розрив між кандидатами до Сенату. При цьому партія, яка здобула перемогу у президентських перегонах, традиційно отримує менше голосів на проміжних виборах.
Але відчутна інтрига зберігається лише у Сенаті, пише RFI.
За даними аналітиків, у Палаті представників — нижній палаті американського Конгресу — із значним відривом уперед вийдуть республіканці. Там переобираються усі 435 конгресменів. Причому імена більшості народних обранців, як вважають експерти, відомо заздалегідь: наприклад, у значній кількості дистриктів Каліфорнії переможуть представники демократів, а в Огайо — республіканців. Значна інтрига зберігається лише у боротьбі за 35 місць, зазначає The Cook Political Report.
Як пише The Economist, Республіканська партія набере від 208 до 245 місць, а Демократична – від 190 до 227. Шанси ж на перемогу республіканців – 78%. Аналітики з проєкту Five Thirty Eight оцінюють шанси на лідерство «червоних» у 82%.
На попередніх виборах у 2018 році, коли президентом був Дональд Трамп, демократи змогли вибороти 235 місць, республіканці – 199.
На виборах до Сенату цього вівторка вирішується доля 35 мандатів. Зараз верхня палата американського Конгресу розділена навпіл (50 місць у республіканців, 50 у демократів, а вирішальний голос за віце-президентом Камалою Гаріс).
Напружена боротьба – у чотирьох штатах: Джорджії, Неваді, Аризоні та Пенсільванії. Причому, за даними CNN, літні та вересневі опитування віддавали невелику перевагу демократам. Рівень їхньої підтримки зріс після того, як Верховний суд США скасував право на аборти.
Але тепер лише цього чинника, згідно з дослідженнями, недостатньо, щоб гарантувати перемогу. Американці все більше звертають увагу на інфляцію, що росте, економічну обстановку та міграційну політику.
The New York Times описує чотири можливі сценарії результатів виборів: перемога Республіканської партії з невеликим відривом, збереження демократами Сенату — тобто їхня відносна перемога, справжня «червона хвиля» з розгромом Демократичної партії та «демократичний сюрприз», при якому за демократами залишаться обидві палати Конгресу. Усі сценарії можливі, хоча останній видається досить малоймовірним.
Якщо виправдаються кращі прогнози Республіканської партії, вона отримає повний контроль над Сенатом і Палатою представників. У цьому випадку республіканці матимуть можливість блокувати запити на додаткові бюджетні витрати. Йдеться і про пакети допомоги для України. Раніше члени Республіканської партії вже завадили демократам схвалити допомогу на 40 мільярдів доларів для України у рамках експрес-процедури. Для її проведення була потрібна одноголосна підтримка Сенату.
«За республіканців жодного пенні не піде на допомогу Україні», — оголосила Грін Марджорі Тейлор, член Палати представників від Джорджії та прихильниця Дональда Трампа.
Її думку складно назвати загальноприйнятою серед Республіканців, проте голоси проти необмеженої фінансової та військової допомоги Україні серед американських правих звучать все частіше. Республіканець Кевін Маккарті та лідер меншості у Палаті представників оголосив, що країна «в рецесії не виписуватиме порожній чек Україні».
Експерти Atlantic Council сходяться на думці, що просувати пакети допомоги Україні буде складніше. Дебати у Палаті представників та Сенаті у разі перемоги Республіканської партії зрушити у бік взаємних звинувачень та розслідувань, що значно сповільнить роботу. Республіканці ж у Конгресі можуть розділитися на дві групи - ті, хто вимагатиме жорсткішої відповіді путіну в Україні, і ті, хто закликатиме владу дистанціюватися від підтримки України. Але за даними опитувань Reuters/Ipsos, 73% американців виступають за продовження допомоги. Члени Конгресу з обох партій будуть змушені дослухатися до цієї думки.
Український Дощ писав раніше, що експерти в галузі цифрової безпеки США заявили про те, що росія намагається втрутитися у проміжні вибори до Конгресу, що заплановані на 8 листопада 2022 року.