У Парижі пройшов перший всесвітній конкурс жінок-диригентів

У Парижі пройшов перший всесвітній конкурс жінок-диригентів

Перший Міжнародний конкурс жінок-диригентів "La Maestra" відбувся днями у Паризької філармонії з ініціативи засновниці Paris Mozart Orchestra, диригентки Клер Жибо. Конкурс привернув увагу культурних кіл до нерівності у доступі до професії між чоловіками і жінками.

З 778 професійних симфонічних оркестрів, існуючих у світі, тільки у 48 за диригентським пультом стоїть жінка, повідомляє RFI. Тобто, серед диригентів усіх симфонічних оркестрів світу жінок - лише 6,2%.

Учасниці конкурсу La Maestra згадували аргументи, що наводять їх колеги-чоловіки, аби пояснити таку нерівність.

«Мені сказали, що у жінок по-іншому повернені руки, вони пристосовані для того, щоб носити дітей», - розповіла AFP Клер Жибо.

Засновниця Paris Mozart Orchestra, диригентка Клер Жибо

Вона стала першою жінкою, яка керувала оркестром театру Ла Скала в Мілані, а також оркестром Берлінської філармонії. Конкурс пройшов за її ініціативою, а його учасниці виступали зі створеним Клер Жибо колективом Paris Mozart Orchestra.

Іншим учасницям доводилося раніше вислуховувати, що «жінки генетично не здатні до цієї професії», «жінка може диригувати твором Моцарта, але ніяк не Малера», «жінки надто емоційні», «занадто авторитарні» або, навпаки, «у них немає авторитету, колектив їх не слухає ».

У 2013 році колишній директор Паризької Консерваторії Брюно Мантовані заявив, що «жінка, яка має намір мати дітей, повинна добре подумати, перш ніж починати диригентську кар'єру». Це найбільш частий аргумент - за свідченнями учасниць конкурсу, майже кожної з них доводилося вислуховувати, що «коли ти станеш матір'ю, твоя дитина може захворіти, доведеться вибирати».

La Maestra ставить перед собою дві мети - з одного боку, звернути увагу на нерівність у доступі до професії. З іншого - дозволити трьом фіналісткам прокласти шлях до найпрестижніших сцен світу. Протягом двох років ними буде займатися Академія Паризької філармонії, допомагати педагогічними та художніми ресурсами.

Перемогу у конкурсі здобула диригент з Індонезії Ребекка Тонг, вона керує симфонічним оркестром Джакарти, а також є другим диригентом Королівського Північного коледжу музики Манчестерской консерваторії (RNCM) і двох найбільших британських оркестрів (BBC Philharmonic et le Royal Liverpool Philharmonic Orchestra).

Переможниця з Індонезії Ребекка Тонг


На конкурс приїхали 220 кандидаток з 51 країни. Ніякого обмеження за віком конкурс не передбачав, у першу чергу тому, що «чоловіки керують оркестрами до 95 років, а жінкам «ввічливо» натякають, чи не хочуть вони піти на пенсію», як каже Клер Жибо. Так що серед учасниць La Maestra були і конкурсантки старше сімдесяти.

Друге і третє місце зайняли відповідно франко-британська диригентка Стефані Чілдрес і Ліна Гонзалес-Гранадос з Колумбії.

Директор Паризької філармонії Лоран Бейль сказав RFI, що «поки публіка не звикне бачити за диригентським пультом жінку, конкурси на зразок цього повинні існувати». На думку керівника філармонії, La Maestra - тимчасове явище - «нове покоління допоможе встановити рівноправність і рівновагу, оркестр під керівництвом жінки стане звичайним явищем». 

Клер Жибо згодна з цією думкою. У 2018 році, коли вона виявилася єдиною жінкою в журі міжнародного конкурсу, колега сказав їй, що «науково доведено, що жінка керувати оркестром не може». 

Теги
Схожi
Оголошено найкращий фільм Берлінського кінофестивалю
Культура
Оголошено найкращий фільм Берлінського кінофестивалю
Кращий проєкт Берлінале був знятий під час карантину. Сатирична драма розповідає історію шкільної вчительки Емі, чиї домашні інтимні ролики потрапляють у мережу...
Вийшов трейлер українського мультфільму про дружбу земної дівчинки та робота
Культура
Вийшов трейлер українського мультфільму про дружбу земної дівчинки та робота
Творці української анімаційної стрічки «Віктор_Робот» презентували трейлер мультфільму під композицію «Обсерваторія» у виконанні Антона Слєпакова...
Жан-Люк Годар оголосив про відхід з кіно
Культура
Жан-Люк Годар оголосив про відхід з кіно
Режисер Жан-Люк Годар під час відеоконференції в рамках Міжнародного кінофестивалю в Кералі оголосив, що йде з кіно...
Українська ілюстраторка увійшла до короткого списку 55-ї Болонської виставки
Культура
Українська ілюстраторка увійшла до короткого списку 55-ї Болонської виставки
На цьогорічну виставку в Італії надійшли заявки 3235 художників з 68 країн. Міжнародне жюрі обрало 303 фіналісти...
Незабаром у Литві запрацюють два автобусні україномовні аудіогіди
Культура
Незабаром у Литві запрацюють два автобусні україномовні аудіогіди
Особливість цих двох проєктів – те, що увагу в них зосереджено на тих місцях, архітектурних пам’ятках й історичних подіях, які поєднують Литву з Україною...