[]

У Нью-Йорку пройде захід «Параска Плитка-Горицвіт - неоцінений талант Гуцульщини»

У Нью-Йорку пройде захід «Параска Плитка-Горицвіт - неоцінений талант Гуцульщини»

В Українському народному домі в Нью-Йорку 1 березня відбудеться захід, присвячений українській гуцульській художниці, письменниці, фотографині, етнографині Парасці Плитці-Горицвіт.

Про це повідомляється в анонсі на сторінці Союзу українок Америки у Facebook.

«У програмі: Мала гостина, виставка робіт Параски Горицвіт, мистецька програма, Більша гостина, гості з Криворівні, співанки й музики», - йдеться в анонсі.

Захід пройде під назвою: «Параска Плитка-Горицвіт – неоцінений талант Гуцульщини». 

Квитки можна придбати на вході або заздалегідь.

Параска Степанівна Плитка-Горицвіт (Горицвіт — мистецький псевдонім) – українська гуцульська художниця, фотограф, письменниця, казкарка, народний філософиня, фольклористка, етнографиня, діалектологиня, народилася 1 березня 1927 у с. Бистрець на Івано-Франківщині, в сім'ї Штефана Плитки, відомого у Косівському повіті коваля. Він був людиною освіченою, знав кілька мов. Мати — Ганна, талановита ткаля та вишивальниця. Згодом сім'я перебралася до Криворівні. Параска закінчила лише чотири класи школи, однак завдяки батькові знала різні мови,зокрема, німецьку. 

В 1943 році Параска самотужки дісталася Німеччини, аби вступити до університету, але замість навчання, потрапила на службу до німецької родини, де потерпала від принижень. Повернувшись до Криворівні, долучилася до національно-визвольного руху, стала зв'язковою УПА під псевдонімом Ластівка.

Письменницький доробок Параски Плитки-Горицвіт об'єднаний під заголовком «Подарунок рідному краєві» - 46 великих рукописних і друкованих на машинці книг по 500 сторінок кожна, а також десятки маленьких книжечок з її ілюстраціями та в саморобних палітурках.

Упорядкувала словник гуцульської говірки, писала верлібри, казки й фантастично-пригодницький роман «Індійські заграви» про пригоди гуцулів в Індії, також вела щоденники.

Першу книгу письменниці «Старовіцкі повісторькє» було видано тільки в 2008 році. Вона написана гуцульською говіркою з поясненням значень деяких слів. Також Параска Плитка-Горицвіт написала книгу «Дівоче серце», де зібрала коломийки.

У Канівському музеї зберігається цикл малюнків «Шевченко в Карпатах» авторства Параски. Десятки робіт присвячені Іванові Франку та Лесі Українці. Серія «Доля гуцулки» розповідає про життя жінки у високих Карпатах.

Параска Плитка-Горицвіт  писала також поезію, використовуючи гуцульський діалект, зокрема, поетична збірка «Варто мислити».

У 1970-х рр. мисткиня захопилася фотографією, якою займалася майже до кінця життя. За життя Параска зробила понад 4000 світлин, фотографувала односелян і їхніх дітей, пейзажі, свята, природу тощо. Світлини дозволяють побачити побут і життя простих людей, що живуть посеред Карпатських гір другої половини XX століття.

Про те, що Параска була дуже талановитим і прискіпливим фотографом, знала дуже обмежена кількість односельців. До самого кінця життя вона ніде не виставляла своїх фоторобіт, а негативи й роздруковані світлини зберігала під ліжком. Частину з них випадково знайшли згодом у музеї в пакеті, на якому сама Параска написала колись «невдалі фотознімки, бліді».

Параска все життя вивчала і досліджувала Гуцульщину, залишивши по собі великий доробок про історію, культуру і духовність краю. Вона зберігала і добре знала гуцульські звичаї, обряди, говірку, вважаючи, що мова — це найбільше багатство народу.

Параска Плитка-Горицвіт померла 16 квітня 1998 року в с. Криворівня Верховинського району.

У Криворівні створено громадський музей Плитки-Горицвіт, він розміщений у хаті, де жила мисткиня. У музеї зібрано частину її робіт, інша частина зберігається в музеї Івана Франка в Криворівні, у Верховині та ще кількох музеях України.

Світлини з архіву Параски Плитки-Горицвіт.

[]
Теги
Схожi
У Празі встановили меморіальну табличку українському бібліографу, публіцисту та видавцеві Петру Зленку
Події
У Празі встановили меморіальну табличку українському бібліографу, публіцисту та видавцеві Петру Зленку
6 травня на фасаді будинку №38 по вул. Лужицькій у Празі встановили меморіальну табличку українському бібліографу, публіцисту та видавцеві, колишньому співробітнику празької Слов’янської бібліотеки Петру Зленку...
Український шеф-кухар отримав топову міжнародну кулінарну нагороду
Події
Український шеф-кухар отримав топову міжнародну кулінарну нагороду
Український шеф-кухар Юрій Ковриженко отримав звання Амбасадора смаку за глобальну гастрономію – топову офіційну нагороду для шеф-кухарів та інших суб'єктів...
Світовий Конґрес Українців привітав українців усього світу з Великоднем
Події
Світовий Конґрес Українців привітав українців усього світу з Великоднем
Світовий Конґрес Українців у ці святкові дні щиро вітає всіх українців і друзів України у всьому світі зі світлим святом Воскресіння Христового...
Українці Канади запрошують гостей на День вишиванки
Події
Українці Канади запрошують гостей на День вишиванки
Юний акордеоніст з Донеччини здобув перемогу на Міжнародному конкурсі в Америці
Події
Юний акордеоніст з Донеччини здобув перемогу на Міжнародному конкурсі в Америці
На Міжнародному конкурсі в США здобув перемогу й отримав звання чемпіона світу Іван Гомольський – юний акордеоніст із Донецької області...