У Молдові проходять дострокові парламентські вибори: вибирають між ЄС і РФ

У Молдові проходять дострокові парламентські вибори: вибирають між ЄС і РФ

Сьогодні, у неділю 11 липня, в Молдові проходять дострокові парламентські вибори. Голосування було призначено після того, як в кінці квітня президент країни Майя Санду підписала указ про розпуск парламенту. У виборах беруть участь 20 партій, два електоральних блоки і один незалежний кандидат. За даними опитувань, основна боротьба розгорнеться між проєвропейською партією «Дія і солідарність» нинішньої глави держави і проросійською Партією соціалістів Республіки Молдова експрезидента Ігоря Додона.

«Цим рішенням ми відкриваємо для громадян можливість вибрати новий парламент, який служитиме інтересам країни і людей. Влада зараз в руках народу. Влада в ваших руках. Вірю, що наші громадяни виберуть правильний шлях до створення розвиненої і демократичної держави, в якій люди житимуть в мирі та добробуті ... Ми повинні якомога швидше припинити хаос, створений парламентом, який іде », - говорилося в заяві молдовської лідерки.

Санду очолила країну за підсумками президентських виборів, що пройшли у листопаді 2020 року. За результатами другого туру вона отримала 57,72% голосів, а тодішній глави держави Ігор Додон - 42,28%.

Згідно з проведеним у червні опитуванням «Барометра громадської думки», реальні шанси на проходження у парламент мають лише чотири політичні сили: «Дія і солідарність», блок Партії соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ) і Партії комуністів Республіки Молдова (ПКРМ), а також партія « Шор ».

Восени 2020 року Санду, ще будучи кандидатом у президенти, в інтерв'ю Euronews повідомила, що в разі своєї перемоги збирається просувати інтеграцію Молдови до ЄС. Крім того, вона розкритикувала «незбалансовану» зовнішню політику Додона і звинуватила його в тому, що через його проросійський курс у Молдові встановилися погані відносини з ЄС і США.

«Відносини з ЄС та США рухаються від поганого до гіршого, бо Ігор Додон намагається встановити хороші відносини тільки з Росією, але навіть з нею він діє в своїх особистих інтересах, а не для вирішення проблем країни. І потім, ми знаємо, що Росія не надає ніякої технічної підтримки і допомоги у розвитку. Ось чому нам потрібно повернутися до збалансованої зовнішньої політики і в русло добрих відносин з Румунією, з Україною, з ЄС і США », - заявила вона.

У листопаді 2020 року Санду заявила, що формат вирішення конфлікту в Придністров'ї повинен передбачати повне виведення звідти російських військ. Їх місце в Придністров'ї, на її думку, повинні зайняти представники ОБСЄ.

Санду також не виключала, що у майбутньому Молдова може увійти до складу Румунії. Займаючи посаду прем'єр-міністра в 2019-м, вона вказала, що таке об'єднання може відбутися за підсумками національного референдуму.

У квітні 2021 року Майя Санду заявила, що парламент країни повинен внести поправки до Конституції, що дозволяють перейменувати державну мову з молдовської на румунську. Варто відзначити, що Санду, крім молдовського, має також і румунське громадянство.

Аналітики сходяться на думці, що підсумок цих виборів, незважаючи на дані опитувань, доволі складно спрогнозувати. Опитування показують, що партія Санду повинна набрати найбільше голосів, але поки немає гарантії, що вони завоюють реальну більшість - понад 50%, які надали б їм можливість самим сформувати владу в Молдові.

Теги
Схожi
Про Меган Маркл пишуть книгу, яка розкриє її справжнє обличчя
Світ
Про Меган Маркл пишуть книгу, яка розкриє її справжнє обличчя
Над виданням працює британський журналіст-дослідник Том Бауер...
Шойгу зобов'язав російських військових вивчити та проаналізувати статтю Путіна про Україну
Світ
Шойгу зобов'язав російських військових вивчити та проаналізувати статтю Путіна про Україну
У Міноборони РФ включили статтю Путіна про Україну до переліку обов'язкових для вивчення тим військово-політичної підготовки...
У Канаді тіло обгорілої жінки сприйняли за манекен і викинули його у смітник
Світ
У Канаді тіло обгорілої жінки сприйняли за манекен і викинули його у смітник
Після з’ясування обставин ситуації поліцейські вибачилися перед родичами жінки....
У Туреччині через пожежі почалась евакуація туристів
Світ
У Туреччині через пожежі почалась евакуація туристів
На південному сході Туреччини через масштабні пожежі почали евакуювати туристів...
Понад 200 тисяч людей вийшли на акції проти COVID-паспортів у Франції (фото, відео)
Світ
Понад 200 тисяч людей вийшли на акції проти COVID-паспортів у Франції (фото, відео)
У Франції відбулись масові протести проти обовʼязкової вакцинації і COVID-паспортів. У заходах, які відбулись 31 липня, взяли участь понад 200 тисяч людей...