[]

У Львові вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України

У Львові вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України

Команда істориків опублікувала списки працівників чотирьох тюрем НКВС у Львівській області станом на березень 1941 року. Зокрема, трьох львівських тюрем: “Замарстинівської”, “На Лонцького”, “Бригідок”та в’язниці у Золочеві. Їх опублікували у журналі “Локальна історія”.

Через два місяці по тому, у червні, в західноукраїнських тюрмах почалися розстріли. Тоді лише у львівських тюрмах загинуло близько 5 тисяч людей, а загалом на території всієї Західної України — близько 20 тисяч.

Після прийняття пакету декомунізаційних законів у 2015 році, архіви стали доступними для істориків, зокрема і архіви Львівської філії МВС. У них дослідники знайшли списки працівників тюрем. Загалом це понад 400 імен. Історик та головний редактор видання “Локальна історія” Віталій Ляска каже, ці люди могли бути причетними до вбивств інтелігенції у 1941 році.

“Ми не маємо їхніх особових справ, лише списки, де вказано персональні дані, посада та звідки були направлені, бо очевидно, що більшість цих людей, були направлені зі Сходу. Є частина українських, російських, єврейських прізвищ. Звичайно, ми не можемо стверджувати, що ці люди були причетні до вбивств, але вони були причетні до ув’язнення”, — каже Віталій Ляска.

 
Тіла розстріляних на тюремному подвір'ї. Архів Центру досліджень визвольного руху
Тіла розстріляних на тюремному подвір’ї. Архів Центру досліджень визвольного руху

Опублікувавши ці дані, дослідники хочуть відновити історичну справедливість.

“Ідеться про певну історичну справедливість, про те, що дуже багато представників радянських каральних органів, які ще живі, отримують дуже непогані пенсії, вони себе почувають впевнено у суспільстві. Водночас, коли ми маємо борців за волю України, які є у “підвішеному” стані. Ми вирішили дослідити, зокрема, цей середній і нижній персональні штати, бо знову ж таки, у нас більшість злочинів персоніфіковані на умовного Сталіна чи Кагановича, інших людей. А от питання можливих сусідів, колег, людей, яких ми можемо знати в обличчя, у нашому суспільстві усувається”, — каже Віталій Ляска.

Ця публікація матиме продовження. За словами Віталія Ляски, зараз готують до оприлюднення список людей, які працювали у колишніх НКВС у тодішній Дрогобицькій області, це південь Львівщини:

Ми маємо інформацію про НКВС від 1939 до середини 1950 років. До прикладу, Марк Лєрман, керівник відділення НКВС у Львівській області пише у кінці червня 1941 року браво рапортує, що вони розстріляли 1858 в’язнів і це лише початок, план виконується”.

Как работники НКВД превратили расстрелы в прибыльный бизнес | Русская  семерка

Нагадаємо, цими днями минають вісімдесяті роковини Західноукраїнської трагедії. Відступаючи з галицьких міст у червні 1941 року, радянська влада без суду і слідства знищувала в’язнів тюрем. Внаслідок масових розстрілів загинуло понад 20 тисяч осіб. Страчували людей, яких таврували як найнебезпечніших злочинців, — політичних активістів, “контрреволюціонерів”, націоналістів.

[]
Теги
Схожi
В Одесі виявили вже 29 розстрільних ям - поховання жертв комуністичного терору
Історія
В Одесі виявили вже 29 розстрільних ям - поховання жертв комуністичного терору
Дослідники, які працюють на місці масового поховання жертв комуністичного терору 1937-1938 років, виявили вже 29 розстрільних ям...
В Ізраїлі знайшли стародавні монети, яким 1700 років
Історія
В Ізраїлі знайшли стародавні монети, яким 1700 років
На ізраїльському пляжі знайшли стародавні монети, яким 1700 років...
Річниця Волинської трагедії, біди двох братніх народів
Історія
Річниця Волинської трагедії, біди двох братніх народів
Українсько-польське збройне протистояння досягло своєї кульмінації на світанку 11 липня 1943 року, коли сотні УПА напали на польські села і селища...
Хто і коли створив гасло «Слава Україні!»
Історія
Хто і коли створив гасло «Слава Україні!»
Славетне гасло українців народилося у Харкові, а загриміло на всю Україну з Києва. Згодом збереглося завдяки зусилллям галичан і волинян у Львові та Рівному...
5 червня 1947 року народився знаменитий «План Маршалла»
Історія
5 червня 1947 року народився знаменитий «План Маршалла»
«План Маршалла» став першим щаблем трансатлантичної інтеграції, у якій США міцно посіли домінуючу роль...