[]

У Львові вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України

У Львові вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України

Команда істориків опублікувала списки працівників чотирьох тюрем НКВС у Львівській області станом на березень 1941 року. Зокрема, трьох львівських тюрем: “Замарстинівської”, “На Лонцького”, “Бригідок”та в’язниці у Золочеві. Їх опублікували у журналі “Локальна історія”.

Через два місяці по тому, у червні, в західноукраїнських тюрмах почалися розстріли. Тоді лише у львівських тюрмах загинуло близько 5 тисяч людей, а загалом на території всієї Західної України — близько 20 тисяч.

Після прийняття пакету декомунізаційних законів у 2015 році, архіви стали доступними для істориків, зокрема і архіви Львівської філії МВС. У них дослідники знайшли списки працівників тюрем. Загалом це понад 400 імен. Історик та головний редактор видання “Локальна історія” Віталій Ляска каже, ці люди могли бути причетними до вбивств інтелігенції у 1941 році.

“Ми не маємо їхніх особових справ, лише списки, де вказано персональні дані, посада та звідки були направлені, бо очевидно, що більшість цих людей, були направлені зі Сходу. Є частина українських, російських, єврейських прізвищ. Звичайно, ми не можемо стверджувати, що ці люди були причетні до вбивств, але вони були причетні до ув’язнення”, — каже Віталій Ляска.

 
Тіла розстріляних на тюремному подвір'ї. Архів Центру досліджень визвольного руху
Тіла розстріляних на тюремному подвір’ї. Архів Центру досліджень визвольного руху

Опублікувавши ці дані, дослідники хочуть відновити історичну справедливість.

“Ідеться про певну історичну справедливість, про те, що дуже багато представників радянських каральних органів, які ще живі, отримують дуже непогані пенсії, вони себе почувають впевнено у суспільстві. Водночас, коли ми маємо борців за волю України, які є у “підвішеному” стані. Ми вирішили дослідити, зокрема, цей середній і нижній персональні штати, бо знову ж таки, у нас більшість злочинів персоніфіковані на умовного Сталіна чи Кагановича, інших людей. А от питання можливих сусідів, колег, людей, яких ми можемо знати в обличчя, у нашому суспільстві усувається”, — каже Віталій Ляска.

Ця публікація матиме продовження. За словами Віталія Ляски, зараз готують до оприлюднення список людей, які працювали у колишніх НКВС у тодішній Дрогобицькій області, це південь Львівщини:

Ми маємо інформацію про НКВС від 1939 до середини 1950 років. До прикладу, Марк Лєрман, керівник відділення НКВС у Львівській області пише у кінці червня 1941 року браво рапортує, що вони розстріляли 1858 в’язнів і це лише початок, план виконується”.

Как работники НКВД превратили расстрелы в прибыльный бизнес | Русская  семерка

Нагадаємо, цими днями минають вісімдесяті роковини Західноукраїнської трагедії. Відступаючи з галицьких міст у червні 1941 року, радянська влада без суду і слідства знищувала в’язнів тюрем. Внаслідок масових розстрілів загинуло понад 20 тисяч осіб. Страчували людей, яких таврували як найнебезпечніших злочинців, — політичних активістів, “контрреволюціонерів”, націоналістів.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Знищення російською імперією Запорозької січі
Історія
Знищення російською імперією Запорозької січі
3 серпня 1775 року російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Запорозької січі...
105 років тому було ухвалено II Універсал Центральної Ради: росія визнала право України на автономію
Історія
105 років тому було ухвалено II Універсал Центральної Ради: росія визнала право України на автономію
16 липня 1917 року на відкритому засіданні Центральної Ради Володимир Винниченко урочисто виголосив ІІ Універсал...
Декларація незалежності США: з днем народження, Америко!
Історія
Декларація незалежності США: з днем народження, Америко!
4 липня 1776 року у Філадельфії Другий континентальний конгрес прийняв Декларацію незалежності Сполучених Штатів Америки від Великої Британії і її короля...
Життя і смерть Леді Ді – все, що потрібно знати про принцесу Уельську
Історія
Життя і смерть Леді Ді – все, що потрібно знати про принцесу Уельську
1 липня 1961 року у Сандрінгемі народилася Діана Френсіс Спенсер. Їй не судилося стати королевою Британії, але вона стала «королевою людських сердець»...
25 років тому були підписані так звані «Великі угоди» між Україною і росією
Історія
25 років тому були підписані так звані «Великі угоди» між Україною і росією
31 травня 1997 року підписано «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією»...