У космос запустили телескоп «Джеймс Вебб» за $ 10 млрд в надії розкрити загадку Всесвіту

У космос запустили телескоп «Джеймс Вебб» за $ 10 млрд в надії розкрити загадку Всесвіту

З космодрому Куру у Французькій Гвіані днями стартувала ракета-носій "Аріан-5" із космічним телескопом нового покоління "Джеймс Вебб", який називають революцією у сучасній астрономії. Обсерваторія успішно відокремилася та самостійно попрямувала до своєї орбіти, повідомили в НАСА.

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» місяць летітиме до точки L2 Лагранжа Сонце-Земля - особливого гравітаційно-стабільного місця за 1,5 млн кілометрів від Землі. У цей період складена як орігамі обсерваторія розгортатиметься.

Потім телескоп повинен охолонути до своєї робочої температури, близької абсолютному нулю. Особлива орбіта дозволить одному боці сонцезахисного щита «Вебба» завжди бути зверненою до Сонця, Землі та Місяця, оберігаючи термочутливу оптику від їхнього тепла та світла, зазначають у НАСА.

Свої перші наукові спостереження «Вебб» має розпочати приблизно за півроку після запуску. Команда введення в експлуатацію повинна буде налаштувати наукові інструменти та вирівняти усі фрагменти дзеркала. Щоб 18 сегментів основного дзеркала «Вебба» працювали як єдиний оптичний прилад, кожен із сегментів має бути вирівняний з точністю до 1/10 000 товщини людського волосся.

«Змінник» Хаббла

Будь-який космічний телескоп - це свого роду машина часу, яка показує минуле. Такі апарати вловлюють світло, яке мільярди років тому випромінювали стародавні зірки та галактики. «Джеймс Вебб» на сьогодні – найдосконаліший із космічних телескопів. Він повинен допомогти вченим зазирнути в колиску Всесвіту та зрозуміти її походження.

Телескоп нового покоління назвали на честь Джеймса Вебба, керівника НАСА у 1960-х, у роки реалізації програми «Аполлон». У НАСА називають цей апарат «науковим змінником» легендарних космічних телескопів «Хаббл» та «Спітцер».

"Вебб" значно перевершує можливості своїх попередників, маючи на відміну від них доступ до ближнього та середнього ІЧ-діапазону з безпрецедентним дозволом. Саме тому він може бачити віддалені куточки космосу і ту частину космічної історії, куди ще не заглядало людство.

«Ультрафіолетове і видиме світло, що випромінюється найпершими світними об'єктами, було розтягнуте або «зміщене в червону область» внаслідок безперервного розширення Всесвіту, і сьогодні воно приходить у вигляді інфрачервоного світла», — пояснюють у НАСА.

В результаті інфрачервона орбітальна обсерваторія «Джеймс Вебб» дозволить побачити, як виглядав Всесвіт 13,5 млрд років тому, коли утворилися найперші зірки та галактики — лише за кілька сотень мільйонів років після «великого вибуху». У цьому сенсі «Вебб» зазирне у минуле набагато далі за своїх попередників.

Крім того, "Вебб" допоможе вивчати екзопланети в областях космосу, де вони можуть утримувати рідку воду на своїй поверхні. Телескоп здатний визначати можливі ознаки життя.

Наукові цілі "Вебба" вимагають, щоб орбітальна обсерваторія була дуже великих розмірів. При повному розкритті телескоп не помістився в жодну з існуючих ракет. Важить він понад шість тонн — як автобус. Один із основних компонентів телескопа — сонцезахисний козирок розміром із тенісний корт. Інженери вигадали скласти цю структуру, щоб вона помістилася в Аріан-5. Розгорнеться теплозахисний екран уже у космосі.

Основне дзеркало діаметром 6,5 метра та площею близько 25 квадратних метрів розділили на 18 окремих шестикутних частин, щоб теж скласти його як орігамі та помістити в ракету-носій. Це найбільше дзеркало з колись відправлених у космос. Чаша зроблена з берилію і вкрита найтоншою золотою плівкою.

«Джеймс» Вебб оснащений різною науковою апаратурою, зокрема приладами спектроскопії, що дозволяють визначити фізичні та хімічні властивості різних форм космічної матерії. У їхній розробці були задіяні тисячі фахівців з 14 країн.

Астрономічні витрати

Про послідовника «Хаббла» інженери та астрономи замислилися ще наприкінці 1980-х. У 1996 році було офіційно рекомендовано створити інфрачервону обсерваторію із дзеркалом діаметром понад чотири метри. Будівництво «Джеймса Вебба» НАСА розпочало у 2004 році у співпраці з Європейським та Канадським космічним агентствами.

Запуск «Джеймса Вебба» неодноразово переносили з 2007 року, витрати на мегапроєкт (майже 10 млрд доларів) у 20 разів перевищили заплановану суму. Експерти впевнені, що ці «астрономічні» витрати виправдані з огляду на те, що найближчими роками інфрачервоний телескоп представить науковій спільноті унікальні та найцінніші дані.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
ЦЕРН зупинила роботу Великого адронного колайдера для економії електроенергії
Наука і технології
ЦЕРН зупинила роботу Великого адронного колайдера для економії електроенергії
Європейська організація з ядерних досліджень повідомила, що технічне відключення на кінець 2022 року (YETS) стартує 28 листопада, на два тижні раніше, ніж планувалося ...
Facebook та Instagram в росії названо екстремістськими організаціями
Наука і технології
Facebook та Instagram в росії названо екстремістськими організаціями
Meta Platforms дозволила українцям виражати обурення діями країни-агресора та її військовослужбовців, які реалізують геноцид Кремля щодо українського народу...
Біологи виявили ділянки ДНК, які могли «перетворити» мавпу на людину
Наука і технології
Біологи виявили ділянки ДНК, які могли «перетворити» мавпу на людину
Унікальні для людини риси з'явилися через 7,5 млн років після того, як ми та шимпанзе відокремилися від нашого спільного предка...
Ілон Маск відновив обліковий запис Дональда Трампа у мережі Twitter
Наука і технології
Ілон Маск відновив обліковий запис Дональда Трампа у мережі Twitter
Сам Трамп раніше заявляв, що не збирається повертатись у твітер незалежно від підсумків голосування...
Водолази знайшли уламки шатлу «Челленджер», який вибухнув 1986 року
Наука і технології
Водолази знайшли уламки шатлу «Челленджер», який вибухнув 1986 року
Загибель шатла з сімома астронавтами на борту досі залишається однією з найстрашніших катастроф в історії американського космічного агентства...