У космос запустили телескоп «Джеймс Вебб» за $ 10 млрд в надії розкрити загадку Всесвіту

У космос запустили телескоп «Джеймс Вебб» за $ 10 млрд в надії розкрити загадку Всесвіту

З космодрому Куру у Французькій Гвіані днями стартувала ракета-носій "Аріан-5" із космічним телескопом нового покоління "Джеймс Вебб", який називають революцією у сучасній астрономії. Обсерваторія успішно відокремилася та самостійно попрямувала до своєї орбіти, повідомили в НАСА.

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» місяць летітиме до точки L2 Лагранжа Сонце-Земля - особливого гравітаційно-стабільного місця за 1,5 млн кілометрів від Землі. У цей період складена як орігамі обсерваторія розгортатиметься.

Потім телескоп повинен охолонути до своєї робочої температури, близької абсолютному нулю. Особлива орбіта дозволить одному боці сонцезахисного щита «Вебба» завжди бути зверненою до Сонця, Землі та Місяця, оберігаючи термочутливу оптику від їхнього тепла та світла, зазначають у НАСА.

Свої перші наукові спостереження «Вебб» має розпочати приблизно за півроку після запуску. Команда введення в експлуатацію повинна буде налаштувати наукові інструменти та вирівняти усі фрагменти дзеркала. Щоб 18 сегментів основного дзеркала «Вебба» працювали як єдиний оптичний прилад, кожен із сегментів має бути вирівняний з точністю до 1/10 000 товщини людського волосся.

«Змінник» Хаббла

Будь-який космічний телескоп - це свого роду машина часу, яка показує минуле. Такі апарати вловлюють світло, яке мільярди років тому випромінювали стародавні зірки та галактики. «Джеймс Вебб» на сьогодні – найдосконаліший із космічних телескопів. Він повинен допомогти вченим зазирнути в колиску Всесвіту та зрозуміти її походження.

Телескоп нового покоління назвали на честь Джеймса Вебба, керівника НАСА у 1960-х, у роки реалізації програми «Аполлон». У НАСА називають цей апарат «науковим змінником» легендарних космічних телескопів «Хаббл» та «Спітцер».

"Вебб" значно перевершує можливості своїх попередників, маючи на відміну від них доступ до ближнього та середнього ІЧ-діапазону з безпрецедентним дозволом. Саме тому він може бачити віддалені куточки космосу і ту частину космічної історії, куди ще не заглядало людство.

«Ультрафіолетове і видиме світло, що випромінюється найпершими світними об'єктами, було розтягнуте або «зміщене в червону область» внаслідок безперервного розширення Всесвіту, і сьогодні воно приходить у вигляді інфрачервоного світла», — пояснюють у НАСА.

В результаті інфрачервона орбітальна обсерваторія «Джеймс Вебб» дозволить побачити, як виглядав Всесвіт 13,5 млрд років тому, коли утворилися найперші зірки та галактики — лише за кілька сотень мільйонів років після «великого вибуху». У цьому сенсі «Вебб» зазирне у минуле набагато далі за своїх попередників.

Крім того, "Вебб" допоможе вивчати екзопланети в областях космосу, де вони можуть утримувати рідку воду на своїй поверхні. Телескоп здатний визначати можливі ознаки життя.

Наукові цілі "Вебба" вимагають, щоб орбітальна обсерваторія була дуже великих розмірів. При повному розкритті телескоп не помістився в жодну з існуючих ракет. Важить він понад шість тонн — як автобус. Один із основних компонентів телескопа — сонцезахисний козирок розміром із тенісний корт. Інженери вигадали скласти цю структуру, щоб вона помістилася в Аріан-5. Розгорнеться теплозахисний екран уже у космосі.

Основне дзеркало діаметром 6,5 метра та площею близько 25 квадратних метрів розділили на 18 окремих шестикутних частин, щоб теж скласти його як орігамі та помістити в ракету-носій. Це найбільше дзеркало з колись відправлених у космос. Чаша зроблена з берилію і вкрита найтоншою золотою плівкою.

«Джеймс» Вебб оснащений різною науковою апаратурою, зокрема приладами спектроскопії, що дозволяють визначити фізичні та хімічні властивості різних форм космічної матерії. У їхній розробці були задіяні тисячі фахівців з 14 країн.

Астрономічні витрати

Про послідовника «Хаббла» інженери та астрономи замислилися ще наприкінці 1980-х. У 1996 році було офіційно рекомендовано створити інфрачервону обсерваторію із дзеркалом діаметром понад чотири метри. Будівництво «Джеймса Вебба» НАСА розпочало у 2004 році у співпраці з Європейським та Канадським космічним агентствами.

Запуск «Джеймса Вебба» неодноразово переносили з 2007 року, витрати на мегапроєкт (майже 10 млрд доларів) у 20 разів перевищили заплановану суму. Експерти впевнені, що ці «астрономічні» витрати виправдані з огляду на те, що найближчими роками інфрачервоний телескоп представить науковій спільноті унікальні та найцінніші дані.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
На Місяці виявили два штучні кратери: є припущення, що причетний Ілон Маск
Наука і технології
На Місяці виявили два штучні кратери: є припущення, що причетний Ілон Маск
Команда американського орбітального супутника LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) опублікувала знімки поверхні Місяця, на яких видно два абсолютно нові кратери...
На Марсі знайшли аномальні поклади водного льоду 
Наука і технології
На Марсі знайшли аномальні поклади водного льоду 
Відкриття може мати значення як вивчення історії Червоної планети, так її майбутнього освоєння...
Соцмережі Facebook та Instagram визнані в росії екстремістськими і заборонені
Наука і технології
Соцмережі Facebook та Instagram визнані в росії екстремістськими і заборонені
Соцмережа Facebook була заблокована в росії 4 березня, через десять днів після повномасштабного російського вторгнення в Україну...
Ілон Маск заборонив менеджменту Tesla працювати віддалено
Наука і технології
Ілон Маск заборонив менеджменту Tesla працювати віддалено
Маск висунув ультиматум керівникам, які за час пандемії звикли працювали віддалено. Тепер вони мають працювати в офісі мінімум 40 годин на тиждень...
Найдешевшим новим автомобілем Великобританії став французький електрокар
Наука і технології
Найдешевшим новим автомобілем Великобританії став французький електрокар
Компанія Citroen ось-ось виведе на ринок Великобританії крихітний електромобіль Ami, якому судилося стати найдоступнішою новою машиною на ринку...