У конгресі США намагаються довести причетність експрезидента Трампа до штурму Капітолія

У конгресі США намагаються довести причетність експрезидента Трампа до штурму Капітолія

Майже через півтора роки після заворушень, які влаштували у Вашингтоні прихильники Дональда Трампа, у Конгресі США відбулися перші публічні слухання, присвячені розслідуванню цих подій. Однією з цілей роботи так званого "комітету 6 січня" було встановити, чи події того дня були лише заворушеннями, чи це було спробою державного перевороту, до якого доклав руку Трамп. За трансляцією слухань слідкувало майже 19 мільйонів телеглядачів.

Багато американських спостерігачів порівняли їх з «Уотергейтом» 1973 року. І це вже не перша подія в історії президентства Трампа, яку порівнюють із тим скандалом. 

Спеціальний комітет із розслідування нападу на Капітолій США 6 січня (також відомий як «комітет 6 січня») був офіційно заснований 1 липня 2021 року. Спочатку передбачалося, що буде сформовано міжпартійну комісію обох палат Конгресу — за аналогією до тієї, що займалася розслідуванням терактів 11 вересня 2001 року. Але оскільки республіканці з енату не підтримали цю ідею, комітет був створений зусиллями демократів з палати представників, до яких приєдналися лише двоє членів Республіканської партії. Вони обидва отримали місця у комітеті, решту сім, разом із посадою голови, зайняли демократи.

Чим займався Комітет?

Основним завданням комітету було встановити, чи Дональд Трамп намагався вплинути на процедуру підрахунку голосів виборців, що проходила в Конгресі, тим самим порушивши процедуру вибору президента США, і якщо так, то як це було пов'язано з заворушеннями і спробою штурму будівлі Капітолію. У процесі роботи комітет вивчив понад 140 тисяч сторінок різних документів та опитав понад тисячу свідків.

Чим Трамп та його оточення займалися під час заворушень?

Законодавці хотіли практично щохвилини відновити картину приблизно трьох годин після початку штурму Капітолію. Для цього було записано велику кількість інтерв'ю із працівниками Білого дому та людьми з найближчого кола колишнього президента, включаючи його родичів. Після довгих судових позовів комітет також зміг отримати документи з президентського архіву (деякі були розірвані — архівістам довелося їх склеювати), а також дані про дзвінки, в яких було виявлено «провал» тривалістю 7,5 години, що наводить деяких журналістів на думку, що Трамп міг використати інший телефон.

У чому полягала схема з так званими фейковими виборщиками, які мали зайняти місце законних виборців від штатів, де, на думку Трампа, проходили масові фальшування виборів?

Комітет направив повістки 20 людям, пов'язаним з цією схемою, зокрема голові Республіканської партії штату Арізона Келлі Уорд, кандидату в губернатори Пенсільванії Дагу Мастріано та Марку Фінчему, який балотується на посаду секретаря штату Арізона. Також було отримано свідчення особистого адвоката Трампа та колишнього мера Нью-Йорка Руді Джуліані, який намагався переконати владу округу в штаті Мічиган передати Трампу машини для голосування (аналогічні спроби тиску на законодавців та влада розслідуються у низці інших штатів).

Як команда Трампа використала звинувачення у фальсифікації виборів для збору пожертвувань і чи є в цьому шахрайська складова?

Була запитана фінансова інформація як у національного комітету Республіканської партії, так і компанії Salesforce, яка займалася розсилкою рекламних листів для кампанії Трампа. З їхньою допомогою вдалося зібрати понад 200 мільйонів доларів, але, всупереч обіцянкам, лише мала частина цієї суми пішла на послуги, які мали заперечувати результати виборів, а основна маса пішла на сплату боргів. Також співробітники, які брали участь у кампанії Трампа, свідомо складали електронні листи з проханням про пожертвування так, щоб у них за умовчанням стояло налаштування про щотижневе (а не одноразове) перерахування коштів.

Роль у заворушеннях правих організацій Proud Boys та Oath Keepers.

Комітет направив повістки лідерам обох груп, Генрі Тарріо та Елмеру Роудсу.

Низка свідків відмовилася співпрацювати з комітетом.

Колишніх радників Трампа Стіва Беннона і Пітера Наварро звинуватили в неповазі до Конгресу і чекають на судове засідання. Колишній глава президентської адміністрації Марк Медоус спочатку співпрацював із комітетом, але пізніше відмовився передати йому деякі документи. Що досить нехарактерно, комітет викликав для свідчень п'ятьох чинних конгресменів-республіканців, які публічно заявляли про те, що говорили з Трампом по телефону 6 січня. Усі вони також відмовилися від надання свідчень.

Що стало відомо за цей час?

Основна частина новин стала відомою з документів, які Марк Медоус встиг передати Комітету. Наприклад, 4 листопада (наступного дня після виборів, але до оголошення результатів) колишній губернатор Техасу і тодішній міністр енергетики в адміністрації Трампа Рік Перрі написав Медоусу, що якщо Трамп програє у Джорджії, Північній Кароліні, Пенсільванії та інших штатах, де республіканці контролюють законодавчі збори, можна буде просто не визнавати результатів виборів.

Були виявлені листування з ведучим консервативного каналу Fox News Шонном Хенніті, конгресменом-республіканцем Джимом Джорданом та дружиною члена Верховного суду Кларенса Томаса Джіні Томас, з якими Медоус обговорював та координував спроби скасувати голоси виборців. Більш конкретним виразом цих зусиль стали презентації з покроковим планом скасування результатів виборів та меморандум із юридичним обґрунтуванням цього за авторством одного з юристів команди Трампа — Джона Істмана (він відмовився свідчити проти себе перед комітетом).

Медоус також телефонував Руді Джуліані та конгресменам-республіканцям, з якими обговорював ідею маршу на Капітолій. Як стало відомо з тих самих листувань, вже після початку заворушень син Трампа Дональд-молодший і навіть троє ведучих Fox News писали йому з проханням переконати Трампа засудити захоплення Капітолія і закликати протестувальників розійтися.

Що дізналися з першого публічного засідання?

Правом вступного слова на цих слуханнях скористалися лише голова комітету демократ Бенні Томпсон та віце-голова республіканка Елізабет Чейні. Обидва використали свій час для просування наратива, згідно з яким події 6 січня були спробою державного перевороту, в центрі якого знаходився Дональд Трамп. Зокрема, Чейні прямо сказала, що Трамп мав план із семи пунктів для скасування результатів президентських виборів.

У своєму виступі вона також згадала низку цікавих деталей — зокрема, що Трамп, дізнавшись про заклики протестувальників повісити віце-президента Майка Пенса за те, що той не скасував частину голосів виборців, сказав, ніби він «заслуговує на це». Також, за її словами, конгресмен-республіканець Скотт Перрі та низка його колег звернулися до Трампа з проханням про превентивне помилування, боячись, що їх переслідуватимуть за спробу оскаржити результати виборів.

На слуханнях було досить багато відеоматеріалів: крім 10-хвилинної реконструкції подій 6 січня, в якій використовували кадри, що раніше не публікувалися, виступи конгресменів супроводжували нарізки з інтерв'ю з людьми з адміністрації Трампа. Наприклад, колишній генпрокурор Вільям Барр говорив, що вважав ідею про масову фальсифікацію виборів 2020 року «нісенітницею», чому вторила і дочка Трампа Іванка, яка працювала в Білому домі. Її чоловік і радник Трампа Джаред Кушнер називав «ниттям» загрози юристів Білого дому піти у відставку, якщо Трамп продовжить наполягати на фальшуванні виборів і намагатиметься скасувати їх. А голова комітету начальників штабів Марк Міллі заявив, що всі накази про розгін протестувальників віддав віце-президент Пенс, тоді як голова президентської адміністрації Марк Медоус вимагав, щоб усі говорили, ніби рішення ухвалювалися виключно Трампом.

У першому засіданні також брали участь двоє свідків. Першим слово взяла офіцер поліції Капітолію Керолін Едвардс, яка була поранена під час заворушень 6 січня. Вона досить емоційно розповідала про свій досвід і хаос, що панував у той день. Після неї виступав британський документаліст Нік Квестед, який знімав зустріч лідерів Proud Boys та Oath Keepers Генрі Тарріо та Елмера Роудса 5 січня, а також членів Proud Boys, які вирушили до будівлі Капітолію 6 січня, ще до закінчення мітингу прихильників Трампа.

Під час майже двогодинного засідання комітету не прозвучало чогось принципово нового, але картину подій того дня було доповнено цікавими подробицями. Проте законодавцям вдалося привернути увагу до своєї роботи: у Google запит «слухання 6 січня» став третім за популярністю, а самі слухання транслювалися в прямому ефірі всіх найбільших кабельних та широкомовних каналів новин, за винятком консервативного Fox News.

Що далі?

Протягом червня пройде ще кілька засідань, на яких обговорюватиметься, зокрема, чи Трамп знав про те, що програв, перед тим як зробити заяву про фальсифікації на виборах. Йтиметься про його спроби натиснути на віце-президента Майка Пенса та владу штатів з метою скасування результатів виборів, а також його заклики до мітингувальників розпочати штурм Капітолію.

Очікується, що фінальний звіт комітет випустить у вересні за кілька тижнів до проміжних виборів до Конгресу. Що стосується можливих звинувачень на адресу Трампа та інших членів його президентської адміністрації, то це питання перебуває у компетенції міністерства юстиції — комітет конгресу може лише давати рекомендації законодавчого характеру.

Український Дощ писав раніше, що президент США Джозеф Байден пов'язав рекордний стрибок інфляції у США з путіним і росією.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
8 лютого росія скликає Радбез ООН
Світ
8 лютого росія скликає Радбез ООН
російська федерація скликає засідання Ради безпеки ООН на 8 лютого, аби пред’явити нові звинувачення через постачання західного озброєння Україні...
Орбан заявив, що Угорщина на сході межує з росіянами
Світ
Орбан заявив, що Угорщина на сході межує з росіянами
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відзначився черговою скандальною заявою, сказавши, що на сході його країна «межує з росіянами»...
Віддають все, що мають: маленька Естонія стала лідером у збройній допомозі Україні
Світ
Віддають все, що мають: маленька Естонія стала лідером у збройній допомозі Україні
Вартість усієї зброї, яку передала нам Естонія, невпинно наближається до пів мільярда євро...
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Світ
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Візит до Південно-Африканської Республіки та Ботсвани голови європейської дипломатії Жозепа Борреля проходив з 26 по 29 січня...
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Світ
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що Крим більше ніколи не буде частиною України, і закликав Європу не вступати у війну РФ, яку він назвав «наддержавою»...