У Генштабі ЗСУ розповіли, які документи щодо Криму знищені

У Генштабі ЗСУ розповіли, які документи щодо Криму знищені

У Генштабі Збройних сил України повідомили про утилізацію записів військових, що стосуються подій 2014 року, коли Росія анексувала Крим.

У відповіді на інформаційний запит Крим.Реалії у відомстві пояснили, що ліквідацію провели за інструкцією і наказом Міністерства оборони України.

Генштаб ЗСУ і Міністерство оборони пояснили, що знищені були «журнали бойового чергування посадових осіб чергового бойового розрахунку» і робочі зошити посадових осіб чергового бойового розрахунку. У цих документах були записи військових про все, що відбувалося всередині та навколо кримських військових частин у 2014 році.

Також там були зазначені прізвища чергових і зафіксовані накази, які вони отримували. Цю первинну документацію, згідно з інструкціями, повинні були знищити вже через рік. Її утилізували через два-три роки.

На питання до Міноборони, чи не планує міністерство проводити розслідування у зв'язку зі знищенням документації, що стосується окупації Криму, відомство відповіді не дало.

Поки залишається невідомим, чому згадані важливі документи не були вчасно вилучені компетентними органами, які повинні розслідувати факт російської агресії та окупації Криму Росією в 2014 році. 

Інформацію про знищення згаданих документів вперше оприлюднив генерал-полковник Володимир Замана. До 2014-го він два роки був начальником Генерального штабу Збройних сил України при режимі Януковича. З червня 2020 року Генпрокуратура оголосила йому підозру і тепер звинувачує в підриві обороноздатності країни та державній зраді.

За словами Замани, він чув інформацію про те, що наказу стріляти не було. Олександр Турчинов, який після втечі колишнього президента України Віктора Януковича з країни виконував обов'язки глави держави, стверджує зворотне. Крім того, Турчинов заявив що всі його накази того періоду одразу ж публікувалися в мережі інтернет в є у відкритому доступі. Такі звинувачення Олександр Турчинов назвав фейком і порадив знайти розсекречену стенограму РНБО від 28 лютого 2014 року, де він дає розпорядження «військовим частинам застосовувати зброю в разі штурму».

В інтерв'ю Турчинов пояснив, що ситуація склалася специфічна: на фоні загальної неготовності країни до бойового супротиву (розкрадена армія, зміна влади, деморалізація армії) додались провокативні дії та пропаганда Росії, які прикривалися громадянами Крими як "живим щитом" і заходили в військові частини та на інші українські території. Окупанти застосовували не бойову,а громадську технику, ламали паркани та входили в українські міста без знаків відмінності чи позначення країни.

Слова Турчинова про провокації з боку країни-окупанта підтвердив командир Берегової оборони Юрій Головашенко:

"Якщо б ми в Криму зробили б хоч один постріл або розгорнули бойові діїв локації міста, то агресор де-небудь міг азяти жінку с дітьми, покласти її на землю. зняти це на відео, показати по телевізору і звинуватити українських військових у вбивстві мирного населення. Ми всі розуміли, що росіяни чекають на  провокацію" - сказав воїн.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
«Не маю за що лікуватися. Піду із задоволенням» - чоловік сколихнув мережу страшним дописом
Україна
«Не маю за що лікуватися. Піду із задоволенням» - чоловік сколихнув мережу страшним дописом
В'ячеслав Ботенко із Фастова написав пост у Facebook про непідйомні тарифи на комунальні послуги. За його словами, родині немає за що жити...
Важкохворих на Західній Україні евакуйовуватимуть гелікоптером
Україна
Важкохворих на Західній Україні евакуйовуватимуть гелікоптером
На Львівщині запровадять пілотний проєкт МОЗ з аеромедичної евакуації пацієнтів в Україні...
Нова глава української делегації в ПАРЄ хоче провести аудит роботи
Україна
Нова глава української делегації в ПАРЄ хоче провести аудит роботи
Глава делегації Верховної Ради в ПАРЄ Марія Мезенцева вважає за необхідне провести аудит активності членів української делегації...
Протитанкові резерви України тренуються знищувати техніку агресора
Україна
Протитанкові резерви України тренуються знищувати техніку агресора
На одному із найбільш танконебезпечних напрямків протитанкісти мотопіхотних бригади відпрацювали свої дії під час імовірного прориву ворожих танків та БМП...
В Україні виявили сальмонелу в експортованих з Польщі курячих крильцях
Україна
В Україні виявили сальмонелу в експортованих з Польщі курячих крильцях
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів виявила сальмонелу в курячих крильцях, які завезли в Україну з Польщі...