У Франції звільнили під заставу українського мільярдера Жеваго: Україна добивається його екстрадиції

Суд у французькому Шамбері 5 січня погодився звільнити під заставу заарештованого наприкінці 2022 року мільярдера, колишнього депутата Верховної Ради України Костянтина Жеваго. Про це повідомляє Reuters. Жеваго було затримано на запит України, де його підозрюють у розтраті 113 млн доларів і вимагають його екстрадції. Сам мільярдер на суді назвав себе жертвою політичної справи.
Костянтина Жеваго затримали на французькому гірськолижному курорті Куршевель 28 грудня у рамках запиту про екстрадицію від України, де його звинувачують у фінансових злочинах.
Суд у Шамбері 5 січня задовольнив прохання захисту 48-річного мільярдера та погодився відпустити Жеваго на волю під заставу у мільйон євро.
Жеваго не може залишити Францію, має здати владі два свої паспорти і тричі на тиждень відзначатиметься у місцевому комісаріаті поліції, заявили в суді.
Прокурор у свою чергу виступав проти звільнення Жеваго, вказуючи на «великі можливості» мільярдера та пов'язаний із цим ризик втечі, передає AFP.
Спочатку слухання про екстрадицію було заплановано на 5 січня, але адвокати Жеваго, як і прокурор, заявили, що їм потрібно більше часу на підготовку. Суд погодився відкласти слухання по суті до 19 січня. Як зазначає Le Figaro, адвокати мільярдера висунули велику кількість документів, які потребують перекладу.
В Україні Жеваго підозрюють у розтраті 113 мільйонів доларів банку «Фінанси та кредит», який збанкрутував у 2015 році. Україна видала ордер на арешт Жеваго 2019 року, міжнародний ордер — 2021-го.
На суді в Шамбері Костянтин Жеваго через перекладача заявив, що він є жертвою політичної справи та олігархів, передає AFP.
«В Україні кажуть, що я олігарх. Це не правда, я завжди боровся проти них, та проти «корупції», - заявив Жеваго.
За його словами, зараз він «за це розплачується» і «не заслуговує» на те, що з ним відбувається.
Щодо звинувачень у розкраданні грошей, Жеваго заявив, що «за три роки 15 разів» просив українську владу заслухати його пояснення, але ці прохання не мали успіху.
Жеваго є мажоритарним акціонером залізничної компанії Ferrexpo. Компанія торгується на Лондонській фондовій біржі. Як тільки стало відомо про затримання, Ferrexpo заявила, що Жеваго залишає раду директорів компанії.
Forbes оцінює нинішній статок Костянтина Жеваго у 1,3 млрд доларів. У 2021 році видання оцінювало його статки в 2,3 млрд.
Костянтин Жеваго з 1998 до 2019 року був депутатом Верховної Ради України: від «Блоку Юлії Тимошенко» і як самовисуванець. Адвокат Жеваго на суді в Шамбері заявив, що його підзахисний був учасником революцій 2004 і 2014 років і повністю підтримує співвітчизників у боротьбі проти росії, яка напала на Україну. Сам Жеваго заявив на суді, що готовий повернутися до України, але не для того, щоб «відправитися до в'язниці, а щоб боротися проти російських агресорів».
Адвокат на суді також застеріг проти екстрадиції його клієнта владі України, щоб «зробити їм приємно» в умовах війни. Можна захоплюватися та бути солідарним з українцями у їхній боротьбі проти російської окупації, «без того, щоб бути наївним» щодо «стану правосуддя» в Україні, заявив один із адвокатів Жеваго Франсуа Зімре.

«З чого ви взяли, що я приємний владі України чи байдужий до конфлікту? Дебати взагалі не про це», - відрізав представник прокуратури Рішер Паллен.
За даними Forbes, Костянтин Жеваго вже три роки не з'являвся в Україні і мешкає між Лондоном та Дубаєм. Влітку 2022 року журналісти «Української правди» помітили його у Монако, де Жеваго відпочивав на своїй яхті.
Один із активів Жеваго в Україні - завод «АвтоКрАЗ», що займається виготовленням великовантажних автомобілів - нещодавно був відчужений на користь держави, як і активи інших українських багатіїв.
Наприкінці листопада ДБР провело обшуки на підприємствах, пов'язаних із Костянтином Жеваго, зокрема в приміщеннях фармацевтичної корпорації «Артеріум». Перевіряється можлива причетність Жеваго та «підконтрольних йому осіб» до роботи на користь рф.
У листопаді обшуки пройшли також на двох гірничо-збагачувальних комбінатах України у справі про ухилення від сплати податків.
Український Дощ писав раніше, що в Офісі генпрокурора України заявили, що командири ЗС рф заохочували зґвалтування на окупованих територіях.