У Франції суд визнав незаконними претензії Росії на церкву і кладовище в Ніцці

Французький суд у столиці Провансу місті Ніцца визнав право на володіння церквою святих Миколи та Олександри і парафіяльним кладовищем Кокад за історичною громадою ACOR. Претензії на храм і цвинтар у 2014 році заявила Російська Федерація. Про це повідомляє RFI з посиланням на рішення суду від 25 лютого.
Церква святих Миколи та Олександри і парафіяльне кладовище Кокад вже 94 роки знаходяться в управлінні Асоціації ACOR-Nice, Культурної православної асоціації Ніцци. У 2014 році свої претензії на них заявила РФ, яка до того вже відсудила у ACOR найбільший в Західній Європі православний храм - Свято-Миколаївський собор у Ніцці.
В обґрунтування своїх претензій на найстарішу в Західній Європі російську парафіяльну церкву і кладовище Кокад РФ висувала «виправлені нотаріальні акти», видані в 2014 році місцевим нотаріусом Гійомом Югуненом.
У 2015 році асоціація ACOR подала до суду на Російську Федерацію і нотаріуса Югунена з вимогою визнати виправлені акти і російські претензії незаконними. Розгляд неодноразово переносився. Єдине засідання у цій справі відбулося у минулому листопаді, а рішення винесено 25 лютого 2021 року.
Суд взяв до уваги той факт, що ці об'єкти знаходяться у розпорядженні ACOR з 1927 року, і визнав асоціацію власницею за «набувальною давністю» (prescription acquisitive). Це поняття існувало ще у римському праві. Йдеться про придбання права власності в результаті багаторічного, сумлінного і публічного володіння.
«Це старовинний закон. Якщо ви протягом 30 років оплачуєте земельний податок, ви стаєте власником ділянки, за яку ви платили податок. Ми платили його не 30 років, а 90. Це перша і головна умова. А другорядна умова - те, що міська влада і суспільство завжди вважали нас власниками цих ділянок і зверталися до нас як до власників», - пояснює староста асоціації ACOR Олексій Оболенський в інтерв'ю RFI.
Протистояння між російською владою і історичним православним приходом у Ніцці триває не перший рік. У 2011 році Росія відсудила у місцевої асоціації ACOR Свято-Миколаївський собор. Як аргумент Росія висунула той факт, що територія під собором свого часу була придбана імператором Олександром II. У 1909 році тодішній власник землі Микола II передав собор в оренду місцевій громаді на 99 років, а та у свою чергу створила у 1923 році асоціацію ACOR.
Як розповідає Оболенський, протягом усіх цих років, починаючи з 2014 року, представники Росії та РПЦ тиснули на місцеву громаду, пробуючи силовим шляхом взяти під контроль кладовище Кокад у 2016 році.
«Зламали замок, повісили свій замок, стали нас звинувачувати, що ми погано займаємося кладовищем. Потім вони організували збори з метою створити асоціацію захисту православного кладовища в Ніцці, щоб у нас його відібрати», - розповідає староста ACOR.
У 2019 році православний прихід в Ніцці увійшов до складу Румунської церкви на тлі розколу в колишньому російському екзархаті Константинопольського патріархату.