У Білорусі заочно судитимуть політемігрантів. В них конфіскують усе майно

Мінськ обурюється відмовою Польщі та Литви видавати «утікачів», як їх називає білоруський диктатор, тому суди над опозиціонерами-політемігрантами проходитимуть «без участі особи, стосовно якої розглядається кримінальна справа», пише RFI.
Олександр Лукашенко підтримав пропозицію запровадити заочне провадження у кримінальних справах щодо обвинувачених, які перебувають за межами Білорусі. Відповідний законопроєкт найближчим часом буде направлено до Палати представників, заявив голова Слідчого комітету (СК) Білорусі Дмітрій Гора на засіданні Ради безпеки республіки.
Глава СК пояснив мотиви влади поведінкою деяких країн, зокрема Польщі та Литви, які відмовляють Білорусі у видачі осіб, «які вчинили злочини на нашій території (зокрема й екстремістські злочини) та продовжують свою злочинну діяльність у цей час».
Днями генпрокуратура Білорусі порушила кримінальну справу проти варшавського судді Даріуша Лубовського, який відмовився видати Білорусі головного редактора телеграм-каналу Nexta Степана Путіло.
«Ви не можете когось віддати до рук правосуддя, якщо цієї системи правосуддя взагалі не існує. Ви не можете когось віддати в руки держави, яка насправді не є державою», - заявив Лубовський.
Але у Білорусі категорично не згодні з такою позицією.
«Для того щоб реалізувати принцип невідворотності кримінальної відповідальності, вноситься пропозиція розглядати в судах кримінальні справи щодо таких осіб у разі, якщо нам відмовлено у їхній видачі або якщо не надійшло відповіді на запит про видачу, у заочному порядку, — цитує голову СК Білорусі державне агентство БелТА. — Реалізація цього інституту дозволить нам забезпечити невідворотність покарання, а також відшкодування збитків у кримінальних справах особами, які вчинили кримінальні злочини. Думаю, що це матиме і доволі дієвий профілактичний ефект».
Під відшкодуванням збитків, мабуть, слід розуміти арешт чи конфіскацію майна, вимушених емігрувати після репресій 2020–2021 років білорусів. У всякому разі, пропозиції карати їх якщо не тюремним терміном, то хоча б матеріально досить часто останнім часом звучать від представників так званою "законної влади" Білорусі.
Днями стало відомо про арешт мінської квартири Яни Латушко, дочки одного з лідерів опозиції у еміграції Павла Латушка. Сама Яна, як і її батько, зараз перебуває у Польщі.
Глава Ради безпеки Білорусі Олександр Вольфович коротко прокоментував новий законопроєкт: «Нехай кожен зрадник замислиться: продовжувати шкодити країні або поводитися гідно».
У вимушеній еміграції, за різними оцінками, зараз перебувають від 200 000 до 250 000 білорусів.