Трамп тримав документи із грифом «цілком таємно» у звичайній кімнаті у Мар-а-Лаго

У п’ятницю, 26 серпня, Міністерство юстиції Сполучених Штатів оприлюднило відредаговану версію свідчення під присягою, що використовувалося для отримання ордера на обшук агентами ФБР у маєтку 45-го президента США Дональда Трампа в Мар-а-Лаго. Публікація 38-сторінкового документа відбулася через день після того, як федеральний суддя наказав Мін'юсту оприлюднити письмову заяву під присягою, яка детально описує причину, на якій ґрунтувався ордер на обшук, не розкриваючи імен свідків, правоохоронних органів, інформації великого журі і всього, що могло б скомпрометувати розслідування щодо роботи Трампа з секретними матеріалами. Про це пише Yahoo News.
Кілька організацій подали клопотання про оприлюднення тексту ордера на обшук, посилаючись на сильний суспільний інтерес до справи про ймовірне шпигунство колишнього президента.
Ключові висновки з оприлюднення свідчення під присягою під час обшуку ФБР маєтку Трампа Мар-а-Лаго
Раніше повідомлялося, що Національне управління архівів і документів вилучило 15 ящиків з документами та іншими предметами з Мар-а-Лаго у січні цього року. Відповідно до свідчення під присягою, ФБР перевірило ці ящики в середині травня і виявило, що 14 із 15 містили секретну інформацію.
У ящиках нібито було 184 унікальні документи з грифами секретності, у тому числі 67 із грифом конфіденційності, 92 із грифом секретності та 25 із грифом "цілком таємно".
Трамп спростував інформацію про те, що деякі документи були пов'язані з ядерною зброєю. ФБР повідомило, що деякі документи були позначені як «HCS», що стосується таємних людських джерел або персоналу розвідки, і «SI», що є інформацією, отриманою в результаті моніторингу іноземних каналів зв’язку. У афідевіті стверджується, що «декілька документів також містили те, що, здається, є рукописними нотатками Трампа.
На додаток до свідчення під присягою було опубліковано судову заяву Міністерства юстиції, яка пояснює необхідність серйозних редакцій. За словами прокурора США Хуана Антоніо Гонсалеса, «матеріали, позначені урядом для редагування у вкладеному документі, повинні залишатися запечатаними, щоб захистити безпеку та конфіденційність значної кількості цивільних свідків та працівників правоохоронних органів».
«Якщо особи свідків будуть розкриті, вони можуть зазнати шкоди, включаючи помсту, залякування або переслідування, і навіть загрози їхній фізичній безпеці», — йдеться в записці. «Як зазначав Суд, «у цій справі ці побоювання не є гіпотетичними».
Гонсалес додав, що «уряд має обґрунтовані побоювання щодо того, що можуть бути вжиті кроки, щоб зірвати чи іншим чином втрутитися в це розслідування, якщо факти в свідченнях під присягою буде передчасно розкрито».
ФБР не вважало Мар-а-Лаго безпечним місцем для зберігання секретних документів
Трамп неодноразово наполягав на тому, що рейд ФБР був непотрібним, оскільки, як він стверджує, він і його законні представники раніше співпрацювали з Міністерством юстиції у розслідуванні щодо документів у Мар-а-Лаго. Зокрема, він зазначив, що під час обшуку маєтку Палм-Біч агенти зламали замок, який був доданий на прохання Міністерства юстиції до сховища, де зберігалися деякі документи, після того, як представник департаменту відвідав маєток у червні.
Афідевіт, розпечатаний у п'ятницю, містить частину листа, який чиновник Міністерства юстиції надіслав Трампу після червневого візиту з проханням забезпечити безпеку сховища.
У листі зокрема пояснюється, що «Мар-а-Лаго не є безпечним місцем, дозволеним для зберігання секретної інформації».
Далі в афідевіті зазначається, що наступного дня адвокат Трампа надіслав електронний лист із підтвердженням отримання листа Міністерства юстиції, але це, здається, не задовольнило занепокоєння департаменту щодо безпеки документів у Мар-а-Лаго. ФБР дійшло висновку, що навіть із додатковим замком місце для зберігання документів, які були транспортовані до Мар-а-Лаго, все одно не підходить.
У дописі у своїй соціальній мережі Truth Social Трамп поскаржився, що свідчення під присягою були «сильно відредаговані».
«Суддя Брюс Рейнхарт НІКОЛИ не повинен був дозволити проникнення до мого будинку. Два місяці тому він відмовився від однієї з моїх справ через свою неприязнь і ненависть до вашого улюбленого президента, до мене. Що змінилося? Чому він не взяв самовідвід у цій справі? Обама, напевно, зараз ним дуже пишається!», - додав Трамп.
Колишній президент і його адвокати ніколи офіційно не просили Рейнхарта відмовитися від участі у справі, а Трамп і його команда не брали участі в юридичних суперечках щодо оприлюднення афідевіту.
Трамп бездоказово стверджував, що це розслідування є політично вмотивованим. Він також припустив, що ФБР підкинуло докази, і наполягав на тому, що він мав «постійний наказ» розсекретити документи, які привезли до його резиденції з Овального кабінету.
У п’ятницю в Білому домі журналісти запитали чинного президента США Джо Байдена, чи вважає він, що національній безпеці загрожують документи в Мар-а-Лаго.
«Ми дозволимо Міністерству юстиції визначити це», – відповів Байден.
Український Дощ писав раніше, що 45-му президенту США Дональду Трампу «світить» 20 років тюрми за шпигунство. Ось чому це справді безпрецедентно.