[]

Тканини «еко» і «органік»: у чому різниця, переваги і недоліки

Тканини «еко» і «органік»: у чому різниця, переваги і недоліки

Що насправді ховається під назвою еко- і органік- , чим такі тканини відрізняються одна від одної і які мають переваги і недоліки? Про це нижче поговоримо докладно.

Еко

В останні роки велику популярність отримали екологічні продукти і вироби. Багато хто вважає, що такі товари мають натуральний склад. Але це не завжди так. Під екоматеріалами розуміються тканини, виготовлення яких не має шкідливого впливу на природу, навколишнє середовище і людину. До «еко» прийнято відносити як природні, так і штучні матеріали: бавовну, коноплі, шерсть, шкіру, хутро, пух, перероблені відходи, наприклад, пластик. Але поки чіткого визначення «екоматеріала», закріпленого законодавчо, не існує.

Вперше інтерес суспільства до згубного впливу виробництва на довкілля виник у 1960-х роках. З 1980-х років почали з'являтися компанії, стурбовані питанням надмірного споживання і шкоди екології, що завдає індустрія моди. Але щось, мабуть, пішло не так, і замість того, щоб піти у напрямку виробництва більш якісної сировини, яка буде служити довше, і не випускати нову колекцію чотири рази на рік, ми отримуємо сумішеві тканини. Наприклад, з бавовни і поліестеру, які після короткої експлуатації втрачають зовній вигляд. Крім того скорочення використання натурального волокна не сильно добре позначається на здоров'ї людини, а процес утилізації ускладнюється. 

Наразі приставка "еко"- найчастіше це недобросовісний маркетинговий і рекламний хід. Часто еко-позначки малюють зеленими, тому що психологи встановили, що такий колір є символом здоров'я, природи, екологічності. Ресурси на планеті обмежені. Майже століття використовуються синтетичні матеріали. Поки вони були "сирими" і недоробленими, вони мали багато негативних характеристик, особливо гігієнічних. Наприклад, через такі тканини шкіра погано "дихала". Але з'явилися сучасні технології, і якість помітно покращився. Вироби стали більш комфортними і безпечними. Екохутро, екопух і екошкіра за технологією виготовлення і нормативним документам залишаються штучними матеріалами, але щоб відвести споживача від негативного сприйняття слова "синтетика", продавці стали використовувати приставку «еко».

Екохутро, екошкіра і екопух виробляють з полімерів. Аби вийшла штучна шкіра, на текстильну підкладку наносять тонкий шар полівінілхлориду або поліуретану. Потім матеріал обробляють. Штучний пух створюють з полімерного джгута, який розрізають на тонкі відрізки, обробляють, змішують, упаковують і часто продають під привабливими назвами «лебединий», «овечий» і т. д. Штучне хутро отримують шляхом ув'язування або приклеювання ворсу на текстильну підкладку.

Популяризувавши екоматеріали, деякі виробники говорять про необхідність дбайливого ставлення до природи, що не треба вбивати тварин і птахів заради натурального хутра та шкіри. Продавці часто замовчують, що при отриманні таких екоматеріалов використовуються сировина і технології, які погано впливають на природу: різні хімікати і продукти переробки нафти, які довго розкладаються і виділяють шкідливі речовини в навколишнє середовище. Якщо межа допустимої концентрації речовин, що виділяються буде завищеною, то полімери можуть мати негативний вплив на організм людини, наприклад, викликати алергію.

Органік

Існує також поняття «органік». Це тканини, наприклад, бавовна, кропива, коноплі та льон, створені органічним шляхом, тобто без використання хімічних речовин при посадці і переробці рослин.

Так, 2,5% оброблюваної землі в світі займає бавовник. Для вирощування неорганічної бавовни застосовують 16% пестицидів від загальної кількості хімічних засобів, що використовуються для боротьби з шкідниками і хворобами - більше, ніж для інших культур. Це порушує баланс екосистеми і знижує різноманітність видів флори і фауни. В процесі обробки великої шкоди завдають хімікати, які використовують для відбілювання і наступного фарбування бавовняного волокна. Відходи потрапляють в повітря і воду і завдають шкоди природі. На відміну від звичайної бавовни, при створенні органічної не використовуються добрива та токсичні барвники. Вирощування органічної бавовни вимагає на 60% менше витрат електроенергії і майже на 90% менше використання води. Але у органічного господарства існують запеклі противники. З одного боку, повністю натуральне вирощування бавовни не розраховане на рівень сьогоднішнього споживання, а з іншого боку, в таких країнах, як Індія, в бавовнику розвинена малярія, і захисники кажуть, що органічний хлопок "знищує" людей, які працюють на бавовнику.

Органік - це певний сертифікований стандарт. Продавець не може просто взяти і назвати будь-який виріб з натуральних матеріалів «органік». Але, на жаль, це теж стало черговим маркетинговим інструментом.

«Продукція "органік" повинна мати міжнародний сертифікат, який видається виробникам при дотриманні всіх умов вирощування органічної бавовни або іншого волокна. В організацій, що сертифікують органічний текстиль, фактично є два лідера. У сертифікованої продукції є логотип GOTS (Global Organic Textile Standard) або Oeko-Tex. Якщо на етикетці немає лого або номера, як правило, виробники і продавці публікують сертифікат у себе на сайтах. Глобальні бренди, які заявляють, що виріб organic, зобов'язані мати таку аутентифікацію на своїй продукції по всьому світу.

Плюси і мінуси

Еко-і органік-тканини мають свої переваги і недоліки. Як правило, якщо реклама збігається з реальністю, то плюсів у таких матеріалів значно більше, ніж мінусів. Органічні тканини не линяють. Вони стійкі до впливу повітря, води і кліматичних перепадів. Такий одяг в основному не викликає алергію. Вона повністю безпечна не тільки для людини, але і для навколишнього середовища.

У органічних тканин ціна набагато вище звичайної, а в екошкіри і екохутра нижче, ніж у традиційних тканин, шкіри і хутра відповідно. Натуральні тканини мають кращі гігієнічні властивості. Часто вони сильно мнуться. Колірна гамма менш насичена. Фактура нагадує домоткані полотна: з непропрядами, стовщеннями, нерівнім забарвленням. Екошкіри і екохутро, навпаки, поступаються за споживчими властивостями натуральній шкіри і хутру, хоча сучасні технології дозволяють практично наблизитися до природних матеріалів, в першу чергу за гігієнічними і естетичними показниками. 

За зовнішнім виглядом відрізнити еко- і органік- від звичайних матеріалів практично неможливо.

 

[]
Теги
Схожi
П'ять найкращих мультфільмів усіх часів про Різдво та Новий рік для дітей та дорослих
Цікаве
П'ять найкращих мультфільмів усіх часів про Різдво та Новий рік для дітей та дорослих
Що подивитися цікавого разом із дітьми у святковий вечір або якщо ви раптом досі дитина і вірите у дива...
Дієтологи рекомендують продукти, що бадьорять краще за каву та чай
Цікаве
Дієтологи рекомендують продукти, що бадьорять краще за каву та чай
Експерти в області дієтології назвали продукти, які бадьорять сильніше за зелений чай і навіть каву ...
30-річна нігерійська художниця перетворює їжу на справжнє мистецтво
Цікаве
30-річна нігерійська художниця перетворює їжу на справжнє мистецтво
Ганеф Адама з Нігерії відома тим, що використовує їжу для виготовлення портретів та інших творів мистецтва...
Не родись красивою, а родись багатою: Білл Гейтс видав дочку заміж (фото весілля)
Цікаве
Не родись красивою, а родись багатою: Білл Гейтс видав дочку заміж (фото весілля)
У мережі з'явилися фото урочистості з нагоди одруження старшої дочки засновника Microsoft. Деталі весілля: дві сукні Vera Wang, 300 гостей і 2 мільйони доларів...
Безпритульна у Бердянську знайшла велику суму грошей і повернула її власнику
Цікаве
Безпритульна у Бердянську знайшла велику суму грошей і повернула її власнику
Жінка розшукала власника, щоб повернути йому випадково викинутий пакет з грошима. Однак той віддячив жінці лише 100 гривнями...