[]

Така природа: жінки завжди живуть довше

Така природа: жінки завжди живуть довше

Нове дослідження, у якому науковці намагалися відстежити тривалість життя ссавців у дикій природі, показало, що зазвичай самки живуть довше, ніж самці. Але чому так відбувається?

Про це пише BBC.

Якщо бути точним, то тривалість життя самок і самців одного виду різниться на 18,6%. Це набагато більше, ніж добре вивчена різниця у тривалості життя чоловіків та жінок. Жінки так само живуть довше, ніж чоловіки. Але на 8%.

Науковці кажуть, що різниця пояснюється особливостями, пов'язаними зі статтю, а також із місцевими факторами довкілля.

Зазаначається, кожні 9 із 10 тих, хто дожив до 110 років, - жінки.

І справді, середня тривалість життя у світі в 2016 році, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, складала 72 роки. При цьому середня тривалість життя жінок - 74 роки і два місяці, чоловіків - 69 років і 8 місяців. У 2010 році в США проживали 53364 людини віком понад 100 років. З них тільки 9162 - чоловіки. Усі інші - жінки.

Чому тривалість життя в жінок більша, ніж в чоловіків? З чим пов'язана така перевага? BBC виділяє три головні причини, чому жінки живуть довше.

1.Гени

База даних людської смертності, створена Каліфорнійським університетом в Берклі та Інститутом демографічних досліджень Макса Планка, враховує статистику по 40 країнам.

При цьому дані про смертність у Швеції враховують статистику з 1751 року, у Франції - з 1816 року. Водночас облік такої інформації в багатьох інших країнах ведеться лише з другої половини 20 століття. Якщо подивитися на дані всіх країн за будь-який рік, стане очевидно, що очікувана тривалість життя жінок перевищує аналогічний показник в чоловіків.

Схоже, що чоловіки опиняються у більш вразливому становищі просто за самим фактом народження чоловіком.

"Ембріони чоловічої статі гинуть частіше, ніж жіночі", - каже професор Девід Джемс з Університетського коледжу Лондона.

Одна з можливих причин цього може бути пов'язана з роллю, яку відіграють хромосоми, що визначають стать людини. Стать визначається парою статевих хромосом: у жінок - ХХ, у чоловіків - XY.

Хромосоми містять гени. Важливо, що X-хромосоми значно більгі і містять більше генів, які допомагають людині вижити. В Y-хромосом генів менше. X-хромосома несе чимало життєво важливих генів, тому проблеми в X-хромосомі для чоловіків мають набагато більш сумні наслідки, аніж для жінок, в яких є "запасна" X-хромосома.

"Якщо у вас є генетична мутація в X-хромосомі і ви жінка, то у вас є додатковий резерв. Але якщо ви чоловік, то цього резерву в вас немає", - каже Девід Джемс.

"Хлопчики на 20-30% частіше гинуть під час пізніх термінів вагітності. Також хлопчики на 14% більш схильні народжуватися передчасно. Хлопчики. як правило, більші і тому більш вразливі для травм під час пологів", - додає Лорна Гарріс з Університету Ексетера.

У птахів все навпаки - самці мають дві X-хромосоми, і вони живуть довше.

2. Гормони

У підлітковий період в організмі в хлопців і дівчат відбуваються серйозні гормональні зміни. Чоловічий гормон - тестостерон - впливає на розвиток кісткової і м'язової тканини, робить чоловіка більшим і сильнішим за жінку. Також цей гормон відповідає за інші чоловічі характеристики - наприклад, за низький голос і волосся на тілі.

Рівень смертності серед чоловіків різко зростає одночасно зі сплеском рівня тестостерону в пізньопідлітковому віці.

Експерти пояснюють взаємозв'язок тим, що приблизно в цьому віці підвищений рівень тестостерону штовхає чоловіків на різноманітні ризикові вчинки - бійки, керування мотоциклом чи автівкою на високій швидкості, пошук гострих відчуттів. Окрім того, чоловіки більш схильні до самогубства.

Кілька років тому вчений з Південної Кореї Хан Нам Пхар проаналізував записи імператорського двору династії Чосон (19 століття). Він вивчив дані, що стосуються 81 євнуха, які були кастровані ще до того, як досягли статевої зрілості.

Виявилося, що євнухи жили приблизно до 70 років, тоді як інші чоловіки імператорського двору доживали в середньому лише до 50. Троє з євнухів навіть дожили до 100 років. Хоча й не всі дослідження євнухів показали настільки ж явні результати, відомо, що в середньому чоловіки (а також тварини), позбавлені яєчок, живуть довше за своїх сородичів.

Однак справа не лише в чоловічому гормоні. Як виявилось, жіночий статевий гормон - естроген - грає роль своєрідного "антиоксиданту", який виводить з організму шкідливі речовини, що чинять негативний вплив на процеси в клітинах організму.

Експеримент, проведений на самках тварин, продемонстрував: ті з них, які не були стерилізовані, жили помітно довше, аніж ті самки, які пройшли через цю процедуру.

3. Вид діяльності і спосіб життя

На територіях, охоплених війнами чи збройними конфліктами, середня тривалість життя чоловіків різко скорочується, оскільки в ході таких подій гинуть в основному чоловіки - до того ж в доволі юному віці.

Водночас тривалість життя жінок виявляється суттєво меншим в регіонах зі слабко розвиненою системою охорони здоров'я, де чимало жінок помирають, приміром, під час пологів.

Є регіони, в яких різниця між тривалістю життя чоловіків і жінок дуже велика. Частково це можна пояснити тим, що чоловіки більш схильні до паління, переїдання і вживання алкоголю і наркотиків.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Міланський університет відкрив дивовижний ефект розтяжки
Здоров'я
Міланський університет відкрив дивовижний ефект розтяжки
Вчені радять практикувати розтяжку, якщо ви хочете знизити ризик хвороб серця, діабету та інсульту...
Кардіологи дізналися, що потрібно для відновлення серця
Здоров'я
Кардіологи дізналися, що потрібно для відновлення серця
Це відкриття може допомогти розробити нові способи стимулювання регенерації серця і росту серцевої тканини, придатної для трансплантації...
Лікарі визначили, яка ягода дійсно може зробити вас здоровими
Здоров'я
Лікарі визначили, яка ягода дійсно може зробити вас здоровими
Елементи, які входять до її складу, дозволяють зменшити ступінь шкоди від окисного стресу і знизити тиск...
Недосипання призводить до деменції - заявляють неврологи
Здоров'я
Недосипання призводить до деменції - заявляють неврологи
Всього однієї ночі без сну досить, щоб спровокувати сплеск в концентрації тау-білка, що викликає розвиток хвороби Альцгеймера...
Шкірка фруктів та овочів - цінне джерело корисних сполук
Здоров'я
Шкірка фруктів та овочів - цінне джерело корисних сполук
Лікар-проктолог, онколог, закликає ряд овочів і фруктів вживати виключно зі шкіркою. У шкірці багато клітковини і вітамінів, набагато більше, ніж в м'якоті...