Свято Івана Купала 2021: найцікавіші ворожіння, традиції та повір'я

Свято Івана Купала 2021: найцікавіші ворожіння, традиції та повір'я
З ночі 6 липня на 7 липня святкуємо давнє східнослов’янське свято Івана Купала. Зараз його пов’язують з сонцеворотом. Традиційно на Івана Купала влаштовують стрибки через багаття, плетуть вінки, водять хороводи, обливаються джерелицею.
 
Свято Івана Купала, яке має особливу магію. Кажуть, що в Купальську ніч все рослини стають чарівними, а вода і вогонь мають надзвичайну силу. Розглянемо найпоширеніші традиції, обряди та ворожіння на Івана Купала.

Івана Купала щорічно відзначається в ніч з 6 на 7 липня і символізує поклоніння природі, сонцю, травам і воді. Веселе народне свято тісно переплетене з язичницькими ритуалами та повір'ями. Раніше було заведено розпалювати багаття, купатися в річці, збирати трави й шукати магічну квітку папороті. Давні традиції Купальської ночі активно підтримуються і до цього дня.

В ночь на Ивана Купала ребенок упал в костер под Харьковом - ТРК Звезда Новости, 09.07.2018

Івана Купала: ворожіння

Пошук папороті був найголовнішою традицією Купальської ночі. Ця рослина розквітає один раз на рік — лише в ніч свята. Люди вірили, що якщо знайти папороть в ніч на Івана Купала, то можна стати щасливим і багатим.

Раніше молоді дівчата з ранку вирушали в ліс, збирали трави й квіти, робили з них вінки, створювали букети, розкладали в будинку. Люди вірили, що природа в цей день оживає, набуває особливі цілющі властивості та служить оберегом для людини.

Особливою магією володіють ворожіння на Івана Купала. У ніч на Івана Купала незаміжні дівчата плели вінки з польових квітів, трав і ворожили на любов. В середину вінка ставили запалені свічки й пускали його по воді, якщо вінок йшов на дно, то улюблений розлюбив дівчину. Якщо вінок приставав до берега, то в цьому році весілля не буде, а якщо вінок відпливав далеко з незгаслою свічкою — дівчина зустріне свого судженого і її чекає щасливе майбутнє.

фото:pixabay.com

Ще один популярний звичай на Івана Купала виглядав наступним чином — дівчата, які мріяли скоріше вийти заміж, в ніч на Івана Купала голяка тричі оббігали житнє поле. Люди вірили, що в цьому випадку наречена присниться своєму нареченому і він обов'язково знайде її.

До традицій та обрядів на Івана Купала можна віднести купання в річці, але чоловікам в цей день необхідно бути дуже обережними. Люди вірили, що в Купальську ніч на берег виходять русалки й спокушають вподобаного ними хлопця. Того, хто піддасться її чарам хвостата красуня могла залоскотати до смерті або назавжди потягти в воду.

Зачем нужно прыгать через костер в ночь на Ивана Купалу

Не менш цікавими й веселими є стрибки через багаття в Купальську ніч, які служать обрядом очищення за допомогою вогню і символом позбавлення від всього поганого. За традицією необхідно було тричі перестрибнути через вогнище і викупатися в ранковій росі. Дівчата стрибали зі своїми половинками, бо вважалося, що вдало стрибнула пара скоро одружиться.

Івана Купала святкують в ніч з 6 на 7 липня.

Особливе дійство відбувається із настанням сутінків — починаються стрибки через багаття. З цим пов'язано декілька прикмет та вірувань:

 • чим вище стрибне людина, тим щасливіша та здоровіша буде у наступному році
 • жінки вірили, що стрибки через багаття на Івана Купала допоможуть позбутися безпліддя
 • не можна стрибати, будучи у парі, з іншим партнером — до чвар та розлуки
 • розвернути ногою вогонь на Івана Купала — в родині будуть негаразди
 • спіткнутися, стрибаючи через багаття — до хвороби. 

Чого не можна робити:

 1. Не можна нікому давати в борг і брати в борг. Вважається, що можна передати в чужі руки своє щастя і добробут.
 2. За легендою в ніч на Івана Купала прокидаються відьми, водяні, русалки та тому подібна нечисть. Тому в цю ніч не можна спати, адже хтось з цих персонажів може зайти в будинок.
 3. Бити домашніх тварин, особливо корів, заборонено. Бо вони дають молоко.
 4. Якщо знайшли гроші, заборонено їх брати. Разом з цими грошами можна принести в будинок всі біди, від яких позбувся попередній власник купюри.
 5. Як вже було сказано, в ніч Івана Купала прокидається вся нечисть. Особливо та, яка живе у водоймах. Тому на Івана Купала не можна купатися у водоймах. Русалки та водяні можуть затягнути під воду. Особливо це стосується дітей, вагітних та людей похилого віку.
Теги
Схожi
Вперше в Україні командувачем у Збройних силах стала жінка
Україна
Вперше в Україні командувачем у Збройних силах стала жінка
Вперше у Збройних силах України командувачем стала жінка – Тетяна Остащенко...
Мешканець Донбасу, який «служить Путіну», стріляв по перехожих у Києві
Україна
Мешканець Донбасу, який «служить Путіну», стріляв по перехожих у Києві
В оприлюдненому відео чоловік називає людей, по яких стріляв, «хохлами» і каже, що «служить Росії і Путіну»...
На Полтавщині на 33-річного співробітника екопарку напала пантера
Україна
На Полтавщині на 33-річного співробітника екопарку напала пантера
Житель Полтави отримав серйозні травми голови через напад пантери в екопарку в селищі Ковалівка...
У Криму померла мати кримськотатарського режисера Ахтема Сеітаблаєва
Україна
У Криму померла мати кримськотатарського режисера Ахтема Сеітаблаєва
В анексованому Росією Криму у віці 83 років померла мати кримськотатарського режисера Ахтема Сеітаблаєва ...
Головний санлікар прогнозує продовження карантину в Україні
Україна
Головний санлікар прогнозує продовження карантину в Україні
Карантин в Україні буде продовжений з 1 вересня...