Суд ООН вимагає від Азербайджану та Вірменії припинити розпалювання расової ненависті

Міжнародний суд ООН у Гаазі зажадав від Вірменії та Азербайджану запобігти розпалюванню расової ненависті і зробити усе необхідне для того, щоб не посилювати конфлікт у Нагірному Карабасі. Про це у вівторок, 7 грудня, повідомило агентство France-Presse з посиланням на промову голови суду Джоани Донох'ю, яка ухвалила рішення про забезпечувальні заходи в рамках спору Вірменії та Азербайджану щодо взаємних звинувачень у порушенні Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
Згідно з рішенням суду ООН, який є головним судовим органом організації, Вірменія та Азербайджан повинні дотримуватися міжнародних конвенцій і «вжити всіх необхідних заходів, щоб запобігти розпалюванню та заохоченню расової ненависті та дискримінації».
«Обидві сторони повинні утриматися від дій, що можуть погіршити розбіжності або затягнути їх розгляд у суді (ООН), або ускладнити вирішення спору», - заявив Міжнародний суд у Гаазі.
Крім того, влада Азербайджану має «захистити від насильства та жорстокого поводження» всіх вірменських військовополонених, захоплених у ході конфлікту 2020 року в Нагірному Карабасі.
Суд також зажадав від влади Азербайджану запобігти «вандалізму та оскверненню» вірменської культурної спадщини, що знаходиться на підконтрольних Баку територіях.
Суд ООН у вівторок ухвалив рішення лише про забезпечувальні заходи щодо взаємних позовів Вірменії та Азербайджану. Ці заходи вводяться для того, щоб запобігти можливому загостренню ситуації на період розгляду справи сутнісно.
Вірменія звернулася до Міжнародного суду з позовом до Азербайджану у вересні 2021 року. Позивач заявив про расову дискримінацію вірмен з боку Баку протягом «десятиріч», звинувативши сторону відповідача у масових вбивствах, тортурах та інших порушеннях Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, скоєних за ознакою походження. Вірменська сторона наголосила, що ці порушення конвенції вийшли на перший план у ході ескалації конфлікту у Нагірному Карабасі восени 2020 року.
Через тиждень скаргу у відповідь подав Азербайджан, звинувативши Вірменію в «етнічних чистках» та порушенні прав і свобод своїх громадян. Обидві сторони вимагали компенсації збитків та запровадження тимчасових забезпечувальних заходів, покликаних запобігти загостренню ситуації на час проведення розгляду.
Ситуація у зоні конфлікту навколо Нагірного Карабаху загострилася 27 вересня 2020 року, у регіоні розпочалися активні бойові дії, в яких загинуло 6500 людей. 9 листопада було підписано тристоронню заяву Азербайджану, Вірменії та Росії про повне припинення військових дій у зоні конфлікту. Сторони зупинилися на зайнятих позиціях, ряд районів перейшов під контроль Баку, а вздовж лінії зіткнення та Лачинського коридору було розгорнуто російських "миротворців".