Стратегія війни: пояснюємо, чому ЗСУ відступили від Сєвєродонецька та Лисичанська

Стратегія війни: пояснюємо, чому ЗСУ відступили від Сєвєродонецька та Лисичанська

Бої за частини Луганщини, що залишалися під контролем української армії, йшли з квітня. Понад 10 тижнів ЗСУ вдавалося стримувати агресора, незважаючи на постійну загрозу оточення. Багато аналітиків радили відвести війська, щоб уникнути втрат, проте командування вирішило посилити оборону, перекинувши в район Лисичанська та Сєвєродонецька підкріплення. Черговий прорив російських окупантів на південь від Лисичанська 21 червня стримати не вдалося.

Тепер українські військові у важких умовах пробиваються з майже оточених Сєвєродонецька та південних околиць Лисичанська. Від того, якими будуть втрати при відступі, і від того, чи ЗСУ зможуть відновити стабільний фронт на нових позиціях, залежить, чи вдасться російській армії розвинути успіх.

Яку тактику обрали окупанти?

На початку квітня керівництво росії оголосило про початок "битви за Донбас", яка мала стати переломною у війні і завершитися 9 травня. Нестача сил змушувала Генштаб росії бути обережнішим і не ставити військам надмірно амбітних цілей. Нестача часу вимагала провести рішучу операцію з метою оточення якнайбільшої частини українського угруповання на Донбасі.

При цьому було очевидно, що російська армія має перевагу перед українською в артилерії.

Отже, потрібно було сконцентрувати артилерію на вирішальних ділянках, пам'ятаючи, що перекидання її під час битви в інше місце здійснити буде досить складно.

Рашистське командування в результаті обрало консервативну стратегію «дроблення фронту», тобто спробу розбити українську армію в низці послідовних операцій невеликого масштабу з метою виснаження та дезорганізації оборони супротивника.

Як виглядало це «дроблення фронту»?

Битва за Донбас розбилася на багато епізодів зі схожим сценарієм: одна зі сторін намагається форсувати річку Сіверський Донець, яка перетинає весь регіон, інша намагається протидіяти цьому й утримати власні плацдарми.

У квітні російська армія спробувала почати великий наступ з ізюмського плацдарму, але зазнала невдачі.

Після місяця боїв на початку травня були зайняті міста Рубіжне на північ від Сєвєродонецька на лівому — ближньому до росії — березі Сіверського Дінця та Попасна - на південний захід від Лисичанська. Там війська та найманці з ПВК «Вагнер» прорвалися на північ із Попасної, поставивши під загрозу все українське угруповання у Лисичанську та Сєвєродонецьку. Прорив було зупинено українськими підкріпленнями, але одна з двох головних доріг, якими постачалися українські війська, виявилася практично перерізаною: російські війська не змогли на ній закріпитися, але обстрілювали весь транспорт, який намагався нею проїхати.

Рашисти після захоплення Рубіжного намагалися перерізати і другу дорогу до Лисичанська, що проходить через Сіверськ. У разі успіху вони могли оточити всі війська в Лисичанську та Сєвєродонецьку (загалом після підходу підкріплень — близько 15 тисяч військовослужбовців ЗСУ). Однак для цього російській армії потрібно було форсувати Сіверський Донець. Операція з форсування на початку травня закінчилася катастрофою: українська артилерія знищила переправи і велику частину техніки, що перейшла річку: близько 100 одиниць танків, БМП та інженерних машин.

Наприкінці травня російські війська зосередилися на атаках Лисичанського виступу та Сєвєродонецька з різних напрямків. Було захоплено майже весь Сєвєродонецьк, проте українські військові змогли закріпитися у промзоні міста. Промзону від Лисичанська відокремлює лише Сіверський Донець. Цей факт одразу створив складності для українського угруповання у Сєвєродонецьку: його постачання йшло через три мости через річку, які були послідовно підірвані російською артилерією. Останні 10 днів постачання велося за допомогою човнів, а солдати переміщалися між містами, у тому числі вплавь.

Після кількох не зовсім вдалих операцій на різних напрямках з 18 по 21 червня окупанти зайняли селища Тошківка (на південь від Ліїсичанська) та Врубівка (на південний захід від міста). Після цього українське командування вирішило терміново відвести війська. Відступ навряд чи був підготовлений, що створило українській армії великі труднощі.

Спочатку довелося відвести війська з міст Горське та Золоте, де ще з 2015 року було обладнано великий український укріплений район. Сили окупантів безуспішно штурмували його принаймні з березня 2022 року. Відведення вийшло хаотичним і супроводжувалося великими втратами, однак, повного оточення нашим військам вдалося уникнути.

Відведення військ із Золотого та Горського призвело до того, що окупанти вийшли безпосередньо до південних околиць Лисичанська і впритул наблизилися до єдиної дороги на Сіверськ, якою можливе постачання наших військ. Це створило реальну, а не теоретичну загрозу оточення Лисичанська та Сєвєродонецька.

23 червня розпочалася евакуація українських підрозділів із промзони Сєвєродонецька. Для цього нашим захисникам необхідно було перетнути Сіверський Донець на човнах. Почався відступ частини сил із Лисичанська. Рашисти намагалися організувати переслідування, переправляючись через Сіверський Донець, ймовірно, на північ від Лисичанська.

Західні кореспонденти, що знаходяться в Лисичанську, описують відступ як «хаотичний»:

«Навколо стріляють системи залпового вогню і лягають російські реактивні снаряди, літаки запускають ракети; подекуди стоять гаубиці M777. На дорозі - потік машин, що відвозять українських солдатів у бік Бахмута».

Що буде далі?

Все залежить від здатності ЗСУ провести організований відступ у важких умовах переслідування.

Українська армія давно створила другу лінію оборони, від Сіверська до Бахмута. У районі Бахмута у нас є великі резерви. Однак до цієї лінії військам з Лисичанська ще треба дістатися: принаймні місцями маршрут прострілюється російською артилерією, працює і російська авіація. Рашисти сподіваються, що при відступі українські війська зазнають тяжких втрат і втратять частину важкої техніки.

Чотири місяці війни показали, що російські війська не можуть наступати у глибину оборони супротивника. Вони просто бояться виходити з-під «парасольки» своєї артилерії, яка й забезпечує їм бойову перевагу. Головний тактичний прийом рашистів на даному етапі — багатоденний обстріл важкою артилерією українських позицій із подальшою обережною атакою.

За таких умов вони не зможуть закрити «лисичанський котел» і відрізати ЗСУ шлях до відступу до того, як вони відведуть значну частину військ. Тим більше, що додаткову складність для окупантів створює місцевість: між російськими позиціями на південному заході від Лисичанська та дорогою, якою відступають українські війська, знаходиться чергова промзона — цього разу Лисичанський нафтопереробний завод. Звідти і чекає на російські війська вірна смерть.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
В Україну повернули двох дітей, депортованих до росії
Україна
В Україну повернули двох дітей, депортованих до росії
Двох дівчат тринадцяти та п’ятнадцяти років, депортованих до росії, вдалося повернути в Україну ...
Резніков пояснив, чому чоловікам роздають повістки на вулицях, у кафе та ТРЦ
Україна
Резніков пояснив, чому чоловікам роздають повістки на вулицях, у кафе та ТРЦ
Олексій Резніков заявив, що працівники військкоматів вимушені роздавати повістки в громадських місцях, оскільки не всі військовозобов'язані реєструються за місцем проживання....
Росія вивозить українських дітей з Луганщини у Карелію - Центр нацспротиву
Україна
Росія вивозить українських дітей з Луганщини у Карелію - Центр нацспротиву
Російські окупанти збираються відправити українських дітей, які мешкають на тимчасово окупованій території Луганщини, у Карелію...
CБУ повідомила про затримання двох російських агентів у Херсоні та Одесі
Україна
CБУ повідомила про затримання двох російських агентів у Херсоні та Одесі
Поплічниками агресора виявились двоє місцевих жителів, яких фсб завербувала після початку повномасштабного вторгнення...
В окупованому Донецьку офіціантки заспівали гімн України: їх звільнили і змусили вибачатися
Україна
В окупованому Донецьку офіціантки заспівали гімн України: їх звільнили і змусили вибачатися
В окупованому Донецьку звільнили офіцанток, які на камеру заспівали гімн України. В адміністрації кафе заявили, що «не заохочують» таку поведінку...