США та Китай підбили підсумки саміту лідерів: кожен залишився при своєму

США та Китай підбили підсумки саміту лідерів: кожен залишився при своєму

16 листопада онлайн-зустріч лідерів США та Китаю тривала приблизно 3,5 години. Два дні по тому сторони нарешті оприлюднили деякі деталі віртуального саміту Джо Байдена і Сі Цзіньпіна. Китайська преса піднесла як головний успіх згоду Штатів видавати багаторазові річні візи журналістам КНР. У Вашингтоні ж насамперед наголосили на згоді Пекіна розпочати діалог про стратегічну стабільність, від якого Китай у минулому незмінно відхрещувався. Проте офіційні коментарі сторін за підсумками переговорів натякають на те, що дві найбільші держави, як і раніше, по-різному дивляться на світ і на багато речей.

Жодна зі сторін не опублікувала стенограму розмови Сі Цзіньпіна та Джо Байдена, яка тривала понад три години. Судячи з тону китайських ЗМІ, одним із головних досягнень для Пекіна стало зобов'язання США видати журналістам із КНР річні багаторазові візи. Питання було не з пустих: у березні 2020 року Штати оголосили цілу низку китайських ЗМІ іноагентами, змусивши 60 журналістів залишити країну, а потім термін перебування співробітників ЗМІ КНР у США був урізаний до 90 днів. У відповідь Пекін вислав із країни журналістів найбільших американських газет та запровадив додаткові візові обмеження проти медіакомпаній США. Зараз Китай пообіцяв полегшити життя іноземних журналістів і відповісти дзеркально, як тільки рішення Штатів набуде чинності.

Для Вашингтона тим часом одним із основних підсумків спілкування лідерів стала готовність Пекіна провести переговори щодо ядерної «стратегічної стабільності».

У минулому КНР неодноразово відкидала будь-які обговорення свого ядерного потенціалу та відхиляла пропозиції долучитися до переговорів США та Росії щодо роззброєння, посилаючись на те, що арсенал Китаю в рази менший, ніж у двох країн.

Між тим є дані, що республіка його активно нарощує. Минулого тижня Пентагон заявив, що до 2030 року КНР розраховує збільшити свої запаси ядерних боєголовок у чотири рази — до 1000 штук. Турбує Вашингтон і будівництво Китаєм сотні шахт для міжконтинентальних балістичних ракет, а також нещодавнє передбачуване випробування Пекіном гіперзвукової зброї з ядерним потенціалом.

Ці проблеми «мають величезне значення для національної безпеки Америки», зазначив помічник Джо Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван, який і повідомив, що «два лідери погодилися з тим, що ми прагнутимемо розпочати обговорення питань стратегічної стабільності».

При цьому він наголосив: переговори з Китаєм не вестимуться на тому ж рівні, що й діалог про стратегічну стабільність з Росією, додавши, що ядерний аспект у взаєминах США та Китаю «менш зрілий» порівняно із відносинами з РФ.

Що стосується інших тем, порушених у розмові Байдена і Сі, то, судячи з підсумкових заяв МЗС КНР і Білого дому, це було схоже на розмову глухого з німим. Якщо китайський лідер підкреслив, що відносини КНР і США повинні характеризуватись співпрацею та невтручанням та базуватися на принципах взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідного співробітництва, то Байден пообіцяв, що «США продовжать відстоювати свої інтереси та цінності» і будуть разом із союзниками просувати "відкриту та справедливу" міжнародну систему.

Більше того, президент США знову порушив питання про «важливість вільного та відкритого Індо-Тихоокеанського регіону», повідомивши колегу Сі «про незмінну рішучість Штатів виконувати там свої зобов'язання». На тлі невдоволення Пекіна втручанням США у справи Південно-Китайського моря та відвертою підтримкою ними країн регіону, які заперечують там китайські територіальні претензії, сподобатися таке формулювання Пекіну не могло. Але загострювати лідер КНР не став, запевнивши, що його країна не має наміру «домінувати» в інших регіонах і «просувати свій власний шлях у всьому світі», бо Китай та китайський народ завжди «любили та виступали за мир».

А ось за найгострішою для Китаю темою Тайваню Сі Цзіньпін був більш прямолінійний. Він заявив, що спроби острівної адміністрації «покладатися на Штати у питанні незалежності» та використання деякими силами в США Тайваню «для контролю над Китаєм» схожі на гру з вогнем. "І той, хто грає з вогнем, обпалиться", - без попереду попередив товариш Сі Байдена. У відповідь глава Білого дому запевнив, що Штати не змінили своєї політики «одного Китаю» і не заохочують до незалежності Тайваню. Але в цьому ряду не забув згадати і про прихильність Вашингтона до закону про відносини з Тайванем, де чорним по білому прописано зобов'язання США щодо безпеки острова, незважаючи на дипломатичне невизнання Тайбея.

По-різному сторони інтерпретували й проблематику прав людини, яка кілька років є однією з головних больових точок у відносинах держав. Якщо Сі наголосив на важливості діалогу з питань прав людини на основі взаємної поваги, то Джо Байден висловив занепокоєння з приводу «практики Китаю в Сіньцзяні, Тибеті та Гонконгу, а також прав людини в більш широкому плані».

"Президент Байден завжди буде Джо Байденом. Він буде прямим та прямолінійним. І він не збирається згладжувати кути у складних питаннях", - заявив Джейк Салліван, підбиваючи підсумки віртуальної зустрічі лідерів США та Китаю в Брукінгському інституті, у відповідь на питання, чи було порушено тему порушень прав людини в Китаї.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Союзники мають намір озброїти Україну протикорабельними ракетами дальньої дії
Світ
Союзники мають намір озброїти Україну протикорабельними ракетами дальньої дії
Декілька держав, стверджують джерела, готові відправити Україні ракети Harpoon, але ніхто з них не хоче бути першою або єдиною країною-постачальником...
Сенат США нарешті схвалив виділення 40 мільярдів доларів на підтримку України
Світ
Сенат США нарешті схвалив виділення 40 мільярдів доларів на підтримку України
Для набуття чинності закон ще має підписати президент США Джозеф Байден...
Колишнього канцлера ФРН Герхарда Шредера через зв'язки з росією позбавили привілеїв 
Світ
Колишнього канцлера ФРН Герхарда Шредера через зв'язки з росією позбавили привілеїв 
Права на пенсію Шредера поки не позбавили, хоча його соратники у Соціал-демократичній партії і схиляються до такого варіанту...
МЗС рф оголосило про видворення 85 співробітників посольств Франції, Іспанії та Італії
Світ
МЗС рф оголосило про видворення 85 співробітників посольств Франції, Іспанії та Італії
Про це заявила речниця МЗС рф Марія Захарова ще до того, як посли прибули до міністерства закордонних справ рф...
Фінляндія та Швеція офіційно передали заявки на вступ до НАТО
Світ
Фінляндія та Швеція офіційно передали заявки на вступ до НАТО
У середу, 18 травня, скандинавські країни подали заявки на членство в НАТО. Генсек Альянсу привітав це «історичне рішення у критичний момент для нашої безпеки»...