США оголосили дипломатичний бойкот Олімпіаді - 2022 у Пекіні. Наскільки це серйозно?

США оголосили дипломатичний бойкот Олімпіаді - 2022 у Пекіні. Наскільки це серйозно?

Спростування фрази «спорт поза політикою» останнім часом найчастіше можна було почути стосовно російсько-українського збройного конфлікту, проте політизація спорту – тема вічна від самого моменту зародження Олімпійських ігор і становлення професійного спорту, пише XSport.

На рівні наддержав спорт давно перетворився на ідеологічну зброю та інструмент маніпуляцій. У першій половині 80-х років Міжнародний олімпійський комітет пережив два бойкоти Ігор з боку країн капіталістичного та соціалістичного таборів – спочатку у Москві 1980 року, а потім у Лос-Анджелесі 1984-го.

До цього був досвід проведення Олімпіади у нацистському Берліні 1936-го – тоді теж не обійшлося без бойкотів, але точкових, на рівні окремих країн. Безумовно, всі ці випадки стали цінним досвідом для МОК – останні десятиліття організація старанно намагається згладжувати усі шорсткості між країнами, принаймні у спортивній площині. Проте проведення Олімпіади у Китаї – це серйозна помилка. І функціонери МОК наразі це розуміють. Помилка, що сталася через ігнорування досвіду 1936 року, і 1980-го з 1984-м.

Напередодні США офіційно оголосили про дипломатичний бойкот Ігор у Пекіні, посилаючись на геноцид мусульманського населення в Сіньцзіні. Це рішення готувалося досить давно і активно обговорювалося за океаном, тому великого подиву не викликало.

«З огляду на геноцид, який проводить Китайська народна республіка в Сіньцзяні, та інші порушення прав людини, адміністрація Байдена не відправить дипломатичну чи офіційну делегацію на Олімпіаду та Паралімпіаду 2022 року в Пекіні», – заявила прессекретарка Білого дому Джен Псакі.

Але при цьому Псакі зазначила, що керівництво США «не може покарати своїх спортсменів», які тривалий час готувалися до участі на цих змаганнях, тому на них бойкот не поширюється, більш того, вони «користуватимуться повною підтримкою свого уряду».

До бойкоту вже приєдналася Нова Зеландія (щоправда, у неї причини пов'язані з коронавірусом), а також очікується солідарна позиція з боку Австралії, Великої Британії та Норвегії.

Китай уже давно обіцяє вжити контрзаходи. Олімпіада знову стає не консолідатором, а подією, яка дає нагоду використовувати її для політичного тиску та висловлення взаємних претензій. Проте МОК у цьому винний сам. І якщо ситуація з Тибетом напередодні Ігор-2008 у тому ж Пекіні не підірвала невдоволення країн з демократичного табору, то вже зараз США не мають наміру заплющувати очі на те, що такий великий міжнародний форум пройде в країні, де досі присутні концентраційні табори. Але сам МОК продовжує транслювати свою нейтральність у цьому питанні, що, напевно, у цій ситуації, якщо вона трапилася, є найлогічним рішенням.

«Присутність офіційних осіб і дипломатів є суто політичним рішенням кожного уряду, МОК повністю визнає це право, будучи політично нейтральним. Водночас, заява уряду США робить очевидною, що Олімпійські ігри та участь у них спортсменів залишається поза політикою, і ми вітаємо це», – сказано у заяві МОК.

Хоча, з іншого боку, дипломатичний бойкот – це мінімум, що можна було зробити у цій ситуації. Досить лише згадати, що США та інші країни також бойкотували на найвищому рівні Олімпійські ігри-2014 у Сочі, але цей тиск не дав жодного результату. Україна знає це, як ніхто інший.

Тому логічно, що найбільш радикальні американські політики вважають, що якщо вже користуватися Олімпіадою як інструментом тиску на Китай, то повноцінно і до кінця, а не лише символічно – а це означає бойкот усієї делегації. Проте Олімпійський комітет США категорично відкинув такий варіант. Більше того, досвід першої половини 80-х років підказав, що такий метод не дуже ефективний – тоді ніхто нічого політично не досяг, а спортсмени постраждали.

Зрозуміло, що дипломатичний бойкот США і цього разу не вплине жодним чином ні на проведення Олімпійських ігор, ні на політику Китаю в Сіньцзіні. У боротьбі наддержав такі методи є надто дрібними та здатними лише додатково привернути увагу до конкретної проблеми – у цьому й була мета Білого дому.

Але водночас це сигнал не тільки Китаю, але й МОК. Бойкот Олімпійських ігор з боку країн демократичного табору є дуже серйозним зауваженням організації, яка працює над просуванням миру, щоб віддавати змагання такого рівня країнам з тоталітарними та авторитарними режимами, що обмежують права своїх громадян, – це навпаки шлях до розколу.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Манчестер Юнайтед розірвав контракт з Роналду, але португалець може залишитися в Британії
Спорт
Манчестер Юнайтед розірвав контракт з Роналду, але португалець може залишитися в Британії
«Роналду має негайно покинути «МЮ» за взаємною згодою. Клуб дякує йому за величезний внесок у два періоди на «Олд Траффорд», - сказано у релізі клубу...
Скандал в НОК: після заяви про вихід Шевченка комітет вирішили залишити і нердепи ОПЗЖ
Спорт
Скандал в НОК: після заяви про вихід Шевченка комітет вирішили залишити і нердепи ОПЗЖ
За інформацією офіційного сайту Національного олімпійського комітету України, Григорій Суркіс та Нестор Шуфрич залишають склад НОК України...
Колаборант Нестор Шуфрич став членом НОК. Як і інший нардеп від ОПЗЖ Григорій Суркіс
Спорт
Колаборант Нестор Шуфрич став членом НОК. Як і інший нардеп від ОПЗЖ Григорій Суркіс
До складу Національного олімпійського комітету України увійшли також Олександр Усик, Лілія Подкопаєва та Марина Бех-Романчук...
Засуджену в росії американську баскетболістку етапували із СІЗО до колонії
Спорт
Засуджену в росії американську баскетболістку етапували із СІЗО до колонії
Наразі захист не має інформації про її місцезнаходження і про те, куди вона прямує, уточнили адвокати...
Київське «Динамо» вшанувало пам'ять фаната, який загинув на фронті
Спорт
Київське «Динамо» вшанувало пам'ять фаната, який загинув на фронті
Раніше ФК «Динамо» Київ повідомив, що фанатський рух динамівців зазнав непоправної втрати...