Справа Дем'янюка: Україна знову мовчить

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький зажадав від американської компанії Netflix внести зміни до документального фільму про нацистські табори смерті "Диявол по сусідству" (The Devil Next Door).
Задля цього голова польського уряду написав листа до Netflix, звинувативши кіновиробника у "переписуванні історії". Найбільше нарікань у Моравецького викликала мапа з концтаборами у сучасних кордонах країни.
Прем'єр-міністр Польщі заявив, що така мапа "вводить глядачів в оману, ніби Польща несе відповідальність за злочину під час нацистської окупації". При цьому Моравецький висловив упевненість, що творці серіалу "ненавмисно" припустилися помилки, і закликав генерального директора Netflix використати у фільмі "точну карту Європи 1942 року".
У Netflix повідомили, що знають про проблему з мапою і "у терміновому порядку над цим працюють".
Справа у тому, що у січні 2018 року сейм Польщі ухвалив закон про кримінальну відповідальність за твердження, що поляки буцімто причетні до Голокосту. За п'ять місяців, після критики з боку Ізраїлю, цей закон скасували, але переконання поляків від того не змінилися.
Нацистська Німеччина вторглася до Польщі 1939 року, що ознаменувало початок Другої світової війни. Під час окупації нацисти винищили більшу частину єврейського населення цієї країни. Однак зафіксовані повідомлення й про жорстокість самих поляків щодо євреїв та інших мирних жителів під час війни та після неї.
Антисемітські настрої у Польщі почали ширитися ще до війни – після смерті Юзефа Пілсудського. Тоді у польському уряді цілком серйозно обговорювали план переселення євреїв на Мадагаскар і навіть отримали на це попередню згоду Франції, якій належав острів.
Після завоювання Польщі цю ідею підхопили керівники нацистської Німеччини: вони планували щороку переселяти із Європи на Мадагаскар по мільйону євреїв. Потім переважив інший погляд на «розв'язання єврейського питання» - нацисти почали будувати концтабори.
Цікаво, що серіал, який спричинився до скандалу, розповідає про уродженця України Івана Дем'янюка. Чоловік пережив не один судовий процес – його звинувачували у загибелі тисяч в'язнів концтаборів, де той буцімто був охоронцем.

Статті про судові процеси (в Ізраїлі, США та Німеччині) над Дем'янюком світові медіа друкували на перших шпальтах, де його неодмінно називали українцем і найчастіше злочинцем, хоча вироку ще й не було.
Проте держава Україна жодного разу не заявила про свою позицію, відмежувавшись від судових процесів. На громадському рівні в Україні було створено Комітет захисту Дем'янюка. 1997 року голову цього комітету Володимира Кательницького та його матір знайшли убитими у власному помешканні – на їхніх тілах знайшли 36 ножових ран. Злочин залишився нерозкритим.
І ось знову у світовій пресі заявилося прізвище Дем'янюка. На відміну від Польщі, яка стала на захист своєї історії, Україна цього разу також промовчала. А сказати є що, адже незалежні експерти називають суди над Іваном Дем'янюком політичними й інспірованими Москвою. Інформаційна війна проти України триває.
Нагадаємо, після того, як у вересні Кабінет міністрів звільнив Володимира В'ятровича, Український інститут національної пам’яті залишається без голови.
Нещодавно "Український дощ" писав про таємні спецоперації російської розвідки у мережі Інтернет, спрямовані на розкол нашої країни.
