Спортивний 2022 рік: 10 подій, які ми запам’ятаємо, попри війну і випробування

Спортивний 2022 рік: 10 подій, які ми запам’ятаємо, попри війну і випробування

У 2022 році році спорт для всіх українців відійшов на третій план. Те, що було до початку війни, наприклад, зимова Олімпіада в Пекіні та інші події до 24 лютого, зараз сприймається як щось із іншого життя. Проте український спорт живий. Завдяки воїнам ЗСУ та силам територіальної оборони наші спортсмени мають можливість виступати на чемпіонатах світу та Європи, виборюючи медалі та титули. Видання Sport.ua зібрало найбільш знакові подій українського спорту в 2022 році.

1. Підтримка України у світовому спорті після вторгнення рф

24 лютого світовий спорт був шокований підступним вторгненням терористичної рашистської країни до незалежної України. Вже в перші дні після початку атак звірячої армії свинособак і ракетних обстрілів мирних міст світ відреагував: багато спортивних заходів були або перенесені за межі рф і рб, або ж призупинені або скасовані. Подібних прецедентів в історії спорту ще ніколи не було. Хоча часто кажуть, що спорт поза політикою, але спорт не опинився осторонь війни. Звідусіль лунали слова підтримки українським спортсменам.

УЄФА одразу оголосив, що фінал Ліги чемпіонів 2022 перенесено з Санкт-Петербурга до Парижа. Збірні Польщі, Швеції та Чехії дружно відмовилися грати проти росіян у кваліфікації ЧС-2022. І у ФІФА не залишалося жодного іншого вибору, окрім виключення клубів та збірних рашкофедерації зі всіх своїх турнірів. Крім того, московському «спартаку» присудили техпоразку в протистоянні з РБ «Лейпциг» в 1/8 фіналу Ліги Європи.

Команди рф були дискваліфіковані в хокеї, баскетболі, волейболі, гандболі та багатьох інших видах спорту. У Формулі-1 було скасовано етап чемпіонату світу, Гран-прі росії у Сочі. У росії відкликали права на проведення Універсіади-2023, ЧС-2022 з плавання на короткій воді, чоловічого ЧС-2022 з волейболу, ЧС-2023 з хокею, ЧС-2023 з боротьби, ЧЄ-2023 з художньої гімнастики, багатьох етапів кубка світу із зимових видів спорту.

В останній момент збірну росії зняли з Паралімпіади 2022. Світові бренди відмовилися від спонсорства російських команд. Олігарх Роман Абрамович був змушений під тиском продати лондонський клуб «Челсі». Проте досі є кілька видів спорту, де росіяни продовжують змагатися в індивідуальному заліку, хоч і без прапора та гімну. Серед них: теніс, велоспорт, автогонки, дзюдо, шахи, профі-бокс, UFC.

Через 10 місяців війни деякі функціонери, такі як президент МОК Томас Бах та голова ФІФА Джанні Інфантіно, натякають і промацують ґрунт, щоб повернути рф у світовий спорт. Але їхня позиція викликає подив і схвалення не має. Спортивний світ підтримує Україну.

2. Перемога Усика над Джошуа у реванші

У вересні 2021 року Усик у ролі андердога здобув вражаючу перемогу над чинним чемпіоном за версіями WBA, WBO та IBF Ентоні Джошуа. У контракті був прописаний пункт про реванш, яким британець та його команда захотіли скористатися.

Спочатку боксери мали битися наприкінці квітня, але повномасштабне вторгнення російської армії в Україну внесло свої корективи. Усик деякий час не виїжджав за кордон і навіть записався до лав територіальної оборони, але все ж таки вирішив битися. У результаті бій перенесли на кінець серпня.

Початок другого поєдинку практично не відрізнявся від першого. Було не зовсім зрозуміло, за рахунок чого британець має намір повернути пояси. Але після сьомого раунду Джошуа активізувався, а в дев'ятій трихвилинці струсонув українця, який пережив не найкращі моменти. На десятий раунд Олександр вийшов зовсім іншим і впевнено декласував суперника, зміцнивши це виграшем ще двох чемпіонських раундів.

Ентоні після завершення бою не міг повірити у свою поразку і не стримав емоцій. Усик продовжив безпрограшну серію і в багатьох авторитетних рейтингах незалежно від вагових категорій посів першу позицію, про що не мріяли навіть брати Клички.

3. Срібло Олександра Абраменка на Олімпіаді

На Олімпіаду-2022 українець Олександр Абраменко їхав у статусі чемпіона Ігор 2018 року. Однак, як відомо, утриматися на вершині ще складніше, ніж одного разу вилізти на неї. А конкуренція у лижній акробатиці за останні чотири роки зросла ще сильніше. До того ж, час навряд чи пішов Олександру на користь, адже йому на момент головних зимових змагань останнього чотириріччя було 33 повні роки, що чимало для спортсмена.

Абраменко пройшов у фінал із п'ятим результатом. У нього вийшов найкращий перший стрибок, за який він отримав 123,53 бали. У суперфіналі Олександр та ще п'ять його конкурентів мали лише одну спробу, щоб показати максимальний результат. У Абраменка стрибок не вийшов ідеальним – судді поставили оцінку 116,50.

Цього виявилося достатньо, щоб здобути срібну медаль, яка стала для України єдиною нагородою у Пекіні-2022. Програв Абраменко лише китайському спортсмену Ці Гуанпу.

4. Збірна України з волейболу зіграла в чвертьфіналі чемпіонату світу

Чоловіча збірна України з волейболу вперше в історії вийшла до чвертьфіналу чемпіонату світу. До того наша команда брала участь у світовій першості серед чоловіків лише одного разу – у 1998-му, коли дійшла до 1/8 фіналу. З того часу наш волейбол пройшов період деградації. У 2016-му, коли національну федерацію очолив Михайло Мельник, чоловіча збірна впала до 54-го місця в світовому рейтингу.

А потім, коли припинилася практикована попередніми керівниками ФВУ «торгівля людьми», коли громадянства інших держав приймали найталановитіші волейболісти України, почався поступовий зліт. Спершу було срібло Євроволею-2016 серед 20-річних, потім перемога в Євролізі-2017, перший в історії чвертьфінал чемпіонату Європи в 2019-му. І тепер – чвертьфінал чемпіонату світу.

На груповому етапі команда Угіса Крастіньша поступилася Сербії, а потім здобула дві перемоги над Тунісом (3:0) та Пуерто-Ріко (3:1), що дозволило в 1/8 потрапити на збірну Нідерландів. Матч проти «помаранчевих» деякі спеціалісти вважають найкращим в історії нашої збірної. Синьо-жовті перемогли 3:0 і показали таку якість гри, яку важко буде повторити.

Взяли перший сет українці і в поєдинку проти господарів – збірної Словенії у чвертьфіналі. І якби і в другому сеті вдалося довести рахунок до переможного, то фавориту було би важко відігратися навіть за шаленої підтримки рідних трибун. Втім, навіть потрапляння до вісімки найкращих команд світу – величезний успіх для українського волейболу. Будемо сподіватися, що і виступ на Олімпіаді не змусить себе довго чекати.

5. Успіх України на Паралімпіаді 2022

Зимова Паралімпіада, що проходила у березні у Пекіні, столиці Китаю, стала однією з найяскравіших сторінок українського спорту в 2022 році. Українські паралімпійці здобули 29 нагород (11 золотих, 10 срібних та 8 бронзових).

Медальними для України видами спорту стали біатлон (8–9–5) та лижні гонки (3–1–3). У медальному заліку Україна закінчила змагання на другій позиції, слідом за Китаєм (18–20–23). Так високо синьо-жовті у загальному заліку Паралімпіад не піднімалися ніколи (найкращим було третє місце у Турині-2006 та Ріо-2016).

Головною героїнею Паралімпіади стала Оксана Шишкова з Харкова, яка встигала чергувати свої виступи і в біатлоні, і в лижних гонках. У сумі вона здобула 3 золоті та 2 срібні нагороди. Також мультимедалістами із золотим відтінком стали: Григорій Вовчинський (2–1–2), Віталій Лук'яненко (2–1–0), Людмила Ляшенко (1–1–1), Олександр Казік (1–1–0), Олександра Кононова (1–1–0), Дмитро Суярко (1–0–3), Ірина Буй (1–0–1).

Події розвивалися через півтора тижні після вторгнення рф в Україну. Цікаво, що організатори спочатку збиралися допустити до участі у Паралімпіаді збірну росії. Але коли учасники з України та інших країн пригрозили бойкотом, Міжнародний паралімпійський комітет прийняв єдине вірне рішення за день до початку Ігор – зняти ганебний триколор з усіх арен і відправити його носіїв додому в мордор.

6. Перехід Віталія Миколенка до Евертона

2022 рік вийшов знаковим для Віталія Миколенка. Лівого захисника «Динамо» вже не перший рік називали кандидатом на перехід у серйозний європейський чемпіонат, і на початку 2022 року цей перехід таки відбувся. Та ще й одразу до АПЛ, до «Евертона».

Попри очікування скептиків, Миколенко зумів відразу завоювати собі місце в основі «Евертона», яке він не віддавав протягом усього календарного року. Так, від українця хочуть бачити більше конструктиву в атаці, але загалом його грою задоволені. Ще один українець із регулярною ігровою практикою в АПЛ – однозначний успіх для українського футболу.

Успіхом цей трансфер став і для «Динамо». Киян останніми роками дуже багато звинувачували в невмінні вигідно і вчасно продавати своїх гравців, але продаж Миколенка – вищий пілотаж. 23,5 мільйона євро, топовий чемпіонат - що ще потрібно? Хіба що зробити подібні вдалі продажі більш систематичними.

7. Футзальні успіхи на Євро

Не вийшло у футболі – вийшло у футзалі! Українські національні команди з футзалу показали всьому світу, що з українцями треба рахуватися в цьому виді спорту.

Все почалося ще у лютому, до початку війни, яку розв'язала росія... Збірна України з футзалу успішно провела ЧЄ-2022 у Нідерландах. Спочатку українці вийшли з групи з другого місця, пропустивши вперед Португалію, а потім у 1/4 фіналу у вогняному матчі обіграли збірну Казахстану (5:3). В 1/2 фіналу Україна зустрілася з росією. На жаль, у завзятому та напруженому матчі, незважаючи на статус андердогів, наші козаки поступилися з рахунком 2:3. Україна ще мала шанс зачепитися за медалі в матчі за 3-тє місце з іспанцями, але на жаль – поразка з рахунком 1:4.

На початку липня настала черга жіночої збірної України показати себе на європейській арені – команда потрапила до фіналу чотирьох. У півфіналі ЧЄ українки зустрілися з Іспанією й програли з рахунком 0:9. Тим не менш, Україна змагалася за медалі в поєдинку за 3-тє місце з Угорщиною. І дівчата цим шансом скористалися! Україна обіграла Угорщину (2:1) та здобула бронзу жіночого ЧЄ-2022 з футзалу.

Але й на цьому успіхи українців у футзалі не закінчились. Наприкінці липня студентська збірна України стала другою на чемпіонаті світу! У півфіналі турніру підопічні Олександра Косенка сенсаційно обіграли одних із фаворитів турніру – збірну Португалії (2:2, пен. 3:1). У фіналі українцям не пощастило в овертаймі – прикра поразка від бразильців (4:6) та срібло студентського ЧС-2022.

8. Яскравий прогрес Мудрика, оновлений Шахтар Йовічевіча

Важко сказати, чи обговорювався б зараз перехід Михайла Мудрика в «Арсенал» чи інший клуб, якби не повномасштабна війна та криза в українському футболі. Наставник Роберто Де Дзербі поступово довіряв молодому українцю, але лише після відходу італійського фахівця новий тренер «Шахтаря» Ігор Йовічевіч був змушений робити ставку на Михайла та інших українських футболістів, бо майже всі легіонери залишили Україну.

Оновлений та українізований «Шахтар» чудово себе показав у Лізі чемпіонів, а лідером команди став Мудрик, який уже у січні може покинути команду. Атакуючий хавбек привернув увагу своєю швидкістю та технікою, а за половину першого повноцінного сезону він забив 10 голів і зробив 8 результативних передач, у тому числі оформив три голи та два асисти в Лізі чемпіонів. Щоправда, справи в УПЛ поки що йдуть не блискуче, проте хороші виступи оновленого «Шахтаря» у першій частині сезону ставлять перед клубом низку питань, у тому числі про продаж Мудрика.

Можна відпустити зараз, отримати гроші та ризикувати не фінішувати навіть у топ-2 УПЛ, а можна зберегти гравця та спробувати виграти чемпіонат та просунутися у Лізі Європи, навіть якщо сам Мудрик хоче піти у січні.

9. Вихід молодіжної збірної на Євро-2023 U-21

Молодіжна збірна України з футболу через варварське вторгнення армії рашистів в Україну була вимушена вирішальну частину відбіркового турніру Євро-2023, яка була запланована на 2022 рік, провести на виїзді. При цьому всі 4 заключні ігри команда Руслана Ротаня провела у червні місяці за 11 днів – два гостьові та дві номінально домашні, які були зіграні у Стамбулі.

Із 12 можливих очок українці взяли 10, не вигравши лише у перестрілці з французами (3:3), які беззаперечно лідирували у групі. У підсумку підопічні Ротаня фінішували другими із 23 набраними очками. Від Франції, яка виграла відбір та виборола єдину пряму путівку на Євро-2023, вони відстали на 3 пункти.

Друге місце дало українцям право зіграти у плей-оф, де у суперники дісталася команда Словаччини. У першій грі на виїзді сталася поразка з рахунком 2:3. Натомість у зустрічі у відповідь, яка відбулася в Польщі, три голи у виконанні Данила Сікана принесли синьо-жовтим беззаперечну перемогу 3:0 і путівку до фінальної частини чемпіонату Європи, де зіграють 16 найкращих молодіжних команд континенту. У групі на Україну чекають Іспанія, Хорватія та Румунія.

10. Вдалий виступ на мультиспортивному ЧЄ

Наприкінці серпня відбувся 2-й мультиспортивний чемпіонат Європи, у якому взяла участь і збірна України.

До програми об'єднаного чемпіонату входили змагання з 9 видів спорту: легка атлетика, пляжний волейбол, велоспорт, спортивна гімнастика, веслування на байдарках та каное, академічне веслування, скелелазіння, настільний теніс, тріатлон. У медальному заліку Україна посіла 11-те місце, виборовши 22 медалі (5 золотих, 8 срібних, 9 бронзових).

Золоті медалі взяли: Світлана Богуславська та Ярослав Коюда (параакадемічне веслування, парний мікст), Данило Болдирєв (швидкісне скелелазіння), Марина Бех-Романчук (легка атлетика, потрійний стрибок), Людмила Лузан та Анастасія Четверікова (двійка, 500 м) та Ярослава Магучіх (стрибки у висоту).

Срібні медалі здобули Людмила Лузан, Роман Полянський, Олена Старікова, Владислав Єпіфанов, Вікторія Ткачук, Микола Синюк, Ілля Ковтун.

Третіми у своїх дисциплінах стали Катерина Дудченко, Наталія Довгодько, Дар'я Верхогляд та Євгенія Довгодько, Олена Старікова, Андрій Проценко, Наталія Лагутенко, Анна Рижикова, Марина Мажула, Людмила Бабак, Ігор Радивілов та Анна Шеремет.

 

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Тренер одеського «Чорноморця» не повернувся зі зборів до України і втік за кордон
Спорт
Тренер одеського «Чорноморця» не повернувся зі зборів до України і втік за кордон
Тренер з фізпідготовки одеського «Чорноморця» Ігор Касьяненко не повернувся до України з тренувальних зборів у Туреччині....
В ЮНЕСКО обговорили дискримінацію жінок у футболі
Спорт
В ЮНЕСКО обговорили дискримінацію жінок у футболі
Спортивна сфера залишається однією з найрозбалансованіших з точки зору рівноправності статей...
Ф'юрі розлютився через несподіваний прогноз Джошуа на його бій з Усиком
Спорт
Ф'юрі розлютився через несподіваний прогноз Джошуа на його бій з Усиком
Тайсон Ф'юрі висміяв Ентоні Джошуа, який назвав українця Олександра Усика фаворитом бою за титлу абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі проти британця...
«Динамо» дозволили проводити матчі з глядачами
Спорт
«Динамо» дозволили проводити матчі з глядачами
Фанати футболу зможуть відвідати вже найближчий домашній матч «Динамо»....
16-річна шпажистка зі Львова стала чемпіонкою Європи
Спорт
16-річна шпажистка зі Львова стала чемпіонкою Європи
16-річна шпажистка зі Львова Анна Максименко вперше у кар’єрі виграла чемпіонат Європи серед кадетів...