[]

Сучасна мода і трудове рабство

Сучасна мода і трудове рабство

Одна з глобальних проблем сучасної моди - трудове рабство. Чому воно існує це тема окремої статті. Спробуємо лише коротко викласти основні тези.

Для того щоб за нинішніх масштабів та умов виробництва футболка з мас-маркету коштувала всього 200 грн, вона повинна бути зшита з бавовни, яка просто феноменально швидко росте. Крім того, на її виробництво мають піти кубометри води, і в результаті її якість буде настільки низькою, що ви скоріш за все її викинете буквально за два прання. Але тему екології залишимо для численних екоактивістів, і поговоримо лише про те, що цю футболку хтось врешті повинен зшити. А потім вже купити і поюзати, як слід. 

Спроби максимально здешевити виробництво і отримати щонайбільше прибутку від продажу дешевих товарів - це і є корінь сучасного рабства у модній індустрії.

Популярні бренди розміщують замовлення на пошиття своїх виробів у тих країнах, де праця є як найдешевшою, не замислюючись про те, за рахунок чого досягається ця дешевизна. 

Незважаючи на те що в Європі і Америці приймаються закони, які зобов'язують виробників відкрито публікувати інформацію про джерела матеріалів і умови праці виробників, мейджери ринку все одно і далі використовують рабський труд.

Наприклад, у Великобританії подібний закон діє з 2016 року, але імпорт одягу, у виробництві якого було задіяно рабську працю, оцінюють у 9,3 мільйона доларів щорічно. Причому не грішать цим як мас-маркет-рітейлери, так і люксові бренди. 

Недавнє розслідування The New York Times показує, що в регіоні Синьцзян у Китаї понад мільйон уйгурів (тюркомовний корінний народ, що населяє захід КНР) були насильно звезені в трудові табори і змушені працювати на фабриках з пошиття одягу фактично за їжу. Ці табори виконують у тому числі  і замовлення популярних американських брендів.

Виходить, що купуючи одяг великих глобальних компаній, кожен мимоволі стає співучасником трудового рабства.

Згідно з дослідженнями Global Slavery Index, всього у трудове рабство залучено близько 40 мільйонів людей по всьому світу, причому більше 70% з них - жінки. 

За останніми підрахунками, загальна вартість одягу, при виробництві якого використовувався рабський труд і який щорічно імпортується в країни «великої двадцятки», становить дивовижні 128 мільярдів доларів США. Мода - друга за розміром категорія в рейтингу GSI, її обганяє тільки галузь комп'ютерної техніки.

Всього на виробництві одягу, взуття та аксесуарів працює близько 75 мільйонів людей, більшість з них - жителі небагатих країн, економіка яких значною мірою орієнтована на модну індустрію. 

Рабство існує на кожному етапі модного виробництва: від примусової роботи на бавовняних плантаціях до використання дитячої праці на швейних фабриках в обмін, скажімо, на обіцянку безкоштовної освіти.

Відсутність контролю бренду над усіма етапами виробництва розв'язує руки недобросовісним підрядникам.

«Успіх модної компанії все більше залежить від можливості швидко впроваджувати те, що відповідає запитам покупців. Бренди скорочують терміни замовлень, і підрядники часто примушують робітників працювати понаднормово або несанкціоновано з високим ризиком надмірної експлуатації», - каже Юкі Ло, старший менеджер з моніторингу та оцінки організації Freedom Fund, яка займається проблемою сучасного рабства.

Грань між рабством і оплачуваною працею в жахливих умовах і без соціального захисту - дуже тонка. Після трагедії на швейній фабриці Рана-Плаза в Бангладеш у 2013 році, де під час обвалення будівлі загинуло 1134 людини, весь світ заговорив про умови, в яких доводиться працювати робітникам. Громадськість прийшла в жах від того, що жінки - їх серед працівників було 85% - перебували за швейними машинками по 16 годин на добу, отримуючи просто крихітні зарплати. В додаток до того керівництво фабрики ігнорувало скарги робітниць на аварійний стан будівлі.

Після того, що сталося громадська організація Fashion Revolution запустила кампанію Who Made Your Clothes, закликавши покупців шукати відповіді на запитання, хто і як створює одяг, за яким вони приходять до магазину. Хештег #whomademyclothes вийшов в топ обговорюваних тем в твіттері, і з тих пір кампанія проводиться щорічно 24 квітня - у день трагедії у Бангладеші.

Всі організації відзначають, що шляхом вирішення проблеми рабства і несправедливих умов праці може стати прозорість виробництва, яку бренди зможуть забезпечити, якщо будуть більш відповідально ставитися до вибору підрядників. Наприклад, перенесуть виробництво з країн Азії до країн колишнього СРСР, України зокрема.

Ключовим же фактором боротьби з трудовим рабством повинен стати запит споживацької аудиторії. Лише небайдужість тих, хто в кінцевому рахунку купує одяг, може призвести до реальних змін існуючою системи.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Ralph Lauren Bear або улюблений плюшевий ведмідь Теодора Рузвельта
Стиль
Ralph Lauren Bear або улюблений плюшевий ведмідь Теодора Рузвельта
Колись на початку ХХ століття, сталася одна історія, що об'єднала американського президента Рузвельта і стильне іграшкове ведмежа...
Королівське виховання: яких суворих правил дотримуються у вихованні онуків Чарльза III
Стиль
Королівське виховання: яких суворих правил дотримуються у вихованні онуків Чарльза III
Виховання дітей – це завжди непросто, а особливо, коли йдеться про королівську родину...
Зендая в сукні Louis Vuitton повторила іконічний образ Елізабет Герлі
Стиль
Зендая в сукні Louis Vuitton повторила іконічний образ Елізабет Герлі
У 1994 році Елізабет Герлі відвідала прем’єру фільму «Чотири весілля і один похорон» зі своїм тодішнім партнером і зіркою фільму Г’ю Ґрантом у чорній сукні від Versace, скріпленій стратегічно розташованими шпильками....
9 пар кросівок від українських брендів, які підійдуть до будь-якого осіннього образу
Стиль
9 пар кросівок від українських брендів, які підійдуть до будь-якого осіннього образу
Ми зібрали для вас 9 універсальних пар кросівок і кед, які підійдуть до будь-якого осіннього образу...
Український бренд FROLOV представив нову колекцію MOLODA в Лондоні
Стиль
Український бренд FROLOV представив нову колекцію MOLODA в Лондоні
Український бренд FROLOV представив нову колекцію MOLODA під час першого сольного шоу на Тижні моди в Лондоні. ...