Сьогодні спливає термін дії «зернової угоди». Чи домовляться знов Україна та країна-агресор?

8 мільйонів тонн українського продовольства було відправлено на експорт безпечним коридором Чорним морем. Це стало можливим завдяки підписанню 22 липня Чорноморської зернової ініціативи (BSGI), де гарантами договору між Україною та росією виступили Туреччина та ООН. Чи продовжать сторони цю угоду? ООН потрібне продовження угоди ще на один рік, щоб не допустити посилення продовольчої кризи, пише RFI.
Міністерство інфраструктури України повідомило у четвер про відправку ще двох суден з 82 тисячами тонн продовольства: танкер ATLANTIS ALMERIA і суховантажне судно ARIS T. За заявою відомства, вантажі прямують до «країн Азії та Європи».
З моменту виходу першого судна з українським зерном із порту Одеси вже 8 млн тонн агропродукції з України було експортовано безпечним коридором у Чорне море. Експорт українських зернових та іншої сільгосппродукції значно скоротився через блокування країною-агресором українських чорноморських портів, з одного боку, та мінуванням прибережної зони Україною з іншого.
22 липня, за участю Туреччини як посередника та під егідою ООН, Україна та росія підписали пакет угод, що давав змогу розблокувати експорт українського продовольства. Чорноморська зернова ініціатива (BSGI), підписана міністром оборони рф Сергієм Шойгу та міністром інфраструктури України Олександром Кубраковим, передбачала 120-денний термін дії та, згідно з положеннями договору, може бути продовжена.
Проте росія неодноразово виступала зі звинуваченнями України у тому, що умови угоди не дотримуються.
Так, на початку вересня путін заявив, що замість бідних країн Україна відправляє сільгосппродукцію переважно до Європи, і, за його даними, до найбідніших країн дійшло лише 3% експортованої сільгосппродукції.
Насправді Стамбульський координаційний центр, створений для контролю всіх суден, що виходять із українських портів, звітував про те, що 30% суден вирушили до найбідніших країн.
Ще однією заявою путіна, яка посилила невизначеність у питанні продовження угоди, стало звинувачення на адресу України про її причетність до вибуху на Кримському (Керченському) мосту. ФСБ заявила, що вибухівку було відправлено морем із Одеси.
"Точно не встановлено, за допомогою зерновозів це було зроблено чи ні", - заявив путін.
Наступне звинувачення в «недотриманні» умов угоди було пов'язане з відсутністю, за твердженням російської влади, «полегшення експорту» російських продуктів харчування та добрив, що є одним із ключових пунктів угоди для путіна.
Як повідомило агентство France-Presse, постійний представник росії при ООН у Женеві Геннадій Гатілов у четвер, на брифінгу для преси заявив, що в ході переговорів з ООН «ми підкреслили наше занепокоєння щодо виконання російської частини угоди... Наші кораблі не приймаються у європейських портах через санкції».
ООН хотіла б продовжити BSGI на рік.
«Продовження цієї угоди залежить від гарантії повного виконання двох раніше укладених угод», — сказав посол, наголосивши, що переговори мало просунулися.
Він заявив, що Москва «дуже серйозно дивитиметься» на майбутнє угоди.
В ООН зазначають, що за короткий час реалізації Ініціативи «почав відновлюватися експорт зернових до країн, що розвиваються і найменш розвинених». Водночас, в організації визнали, що «до досягнення колишніх рівнів експорту ще далеко».
Так, з України до країн, що розвиваються, відправлено майже мільйон тонн кукурудзи та пшениці. Проте експорт у період із січня по вересень 2022 року, як і раніше, нижчий за рівень експорту за той же період 2021 року. Різниця між цими двома періодами значна: по кукурудзі вона досягла 2,4 млн тонн, по пшениці - 8,1 млн тонн.
Невизначеність навколо угоди про експорт українського зерна вже призвела до зростання цін на деякі продукти, — попереджає ООН, закликаючи до її продовження, щоб зберегти його сприятливий вплив на економіку.
ООН у своєму звіті з оновленою інформацією про «Ініціативу щодо зерна в Чорному морі» (BSGI) заявляє, що без цієї ініціативи «мало надій на забезпечення продовольчої безпеки, особливо в країнах, що розвиваються і найменш розвинених», оскільки «Україна та російська федерація є важливими джерелами продовольства для багатьох країн, що розвиваються».
Україна та Туреччина, як і ООН, виступають за продовження терміну дії угоди.
Український Дощ писав раніше, що Ердоган заявив, що країни ЄС в обхід санкцій можуть отримувати російський газ через Туреччину.