[]

Сьогодні річниця боїв за Донецький аеропорт: нація, яка народжує кіборгів

Сьогодні річниця боїв за Донецький аеропорт: нація, яка народжує кіборгів

26 травня — шоста річниця початку боїв за Донецький аеропорт. Цього дня у 2014 році російські спецпризначенці, найманці та бойовики уперше спробували захопити один із терміналів українського летовища. Розпочались бої між українськими військовими та російськими терористичними угрупованнями за міжнародний Донецький аеропорт – важливий стратегічний об’єкт та комунікаційний центр східної України.

25 травня 2014-го у Донецькому аеропорту востаннє приземлився літак; з того часу аеропорт не функціонував. У ніч на 26 травня 2014 року угруповання проросійських сепаратистів здійснило спробу захопити летовище, авіасполучення на якому було припинено ще 6 травня.

З другої спроби бойовики зайняли частину приміщень будівлі. Вони в ультимативній формі вимагали від українських захисників, які знаходилися в старому терміналі аеропорту, скласти зброю і здатися. Український уряд, у свою чергу, теж висунув сепаратистам ультиматум про звільнення захоплених будівель. Жодна зі сторін не хотіла йти на поступки – розпочався бій.

За лічені години бойовики змушені були поспіхом залишати територію аеропорту. Сепаратисти не змогли розвинути успіх, зазнавши численних втрат. За словами опитаних  військових, які 26 травня 2014 року були в аеропорту, під час боїв були вбиті близько сотні бойовиків. Такі ж дані наводять лідери угруповання «ДНР».

У медіацентрі РНБО тоді заявили, що підрозділи армійського спецназу за підтримки бойової авіації завдали удару по терористах, які намагалися взяти під контроль міжнародний аеропорт Донецька. Була задіяна штурмова і армійська авіації, проведена висадка десанту. Силами АТО внаслідок ефективної спецоперації було знищено третину сепаратистського батальйону «Восток». У лавах бойовиків почалася паніка, натомість українські військові підрозділи надійно закріпилися в районі аеропорту.

Протягом усього літа 2014 року українські військові успішно утримували аеропорт. В серпні російсько-окупаційні війська почали масштабний наступ. Аеропорт обстрілювали з “Градів”, танків, минометів, гранатометів, протитанкової зброї.

Вороже військо ніяк не могло збагнути, як вдається невеличкій групі людей так довго боронити летовище. Нічим не вдавалося їх скорити – ані зброєю, ані рясними обстрілами, ані голодом, ані холодом.  Українське військо стояло насмерть. За нескореність і силу духу оборонців аеропорту самі бойовики назвали “кіборгами”, бо не розуміли як їм вдається виживати після кожного смертельного бою. Пізніше ця назва стала символічною.

 

У різний час за оборону аеропорту воювали бійці 95-ї та 79-ї десантних бригад, воїни 3-го кіровоградського полку спецпризначення і батальйону «Дніпро-1», артилеристи і танкісти 93-ї бригади, добровольці з ДУК «Правого сектору» і батальйону «ОУН», Збройні сили, і добровольчі батальйони. Проте вважається, що так довго тримати оборону вдалося саме через ефективне командування і те, що в аеропорту лишали тільки добровольців.

"Хлопці в Донецькому аеропорту перебували в повному оточенні. Адже на верхньому поверсі й у підвалах були вороги. Усю навколишню територію прострілювали снайпери. Це важко усвідомити, що відступити нікуди. Коли заїхав в аеропорт під шквальним вогнем, одразу зрозумів: "Якщо буде найжорсткіший сценарій, відступити не зможемо". Ми всі усвідомили: треба стояти до останнього набою", — згадує події в ДАП солдат 95-ї аеромобільної бригади Сергій Галян.

Серйозні штурми цього надзвичайно важливого стратегічного об’єкта розпочались вже після підписання Мінських домовленостей у вересні 2014 року. Після постійних обстрілів у грудні 2014 року українські військові підірвали старий термінал та продовжили оборону нового.

Протягом усього часу оборони Донецького аеропорту його штурмували як проросійські бойовики, так і російські регулярні війська та спецназівці.

Особливо жорстокими були бої після початку нового, 2015 року.

13 січня 2015, після декількох місяців обстрілів, була зруйнована вежа, де майорів український прапор. На цей момент у кіборгів майже не лишається зброї.

Найбільші втрати українська сторона понесла з 18 до 21 січня — після підриву терміналу загинули 58 кіборгів.

22  січня 2015 року військовослужбовці ЗС України з боями вийшли з території терміналів, оскільки їхні позиції були зруйновані і прострілювалися прямою наводкою. Вцілілі захисники вийшли з терміналу.

Загалом оборона аеропорту тривала 242 дні — з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. Закінчилась вона лише після повної руйнації старого та нового терміналів аеропорту.

Ці легендарні, страшні, сумні 242 дні оборони Донецького летовища вразили весь світ і вписані назавжди в героїчний епос української історії.

Подвиг наших захисників - безсмертний. Вони безстрашні. Незламні. Кіборги. Вони – легенда.

242 дні вони ціною власного життя боронили ДАП, незважаючи на нещадні обстріли російських найманців.

Українські військові втратили понад 200 людей, багато хто загинув під уламками будівлі, що завалилася. Понад 500 бійців було поранено, понад 20 — потрапили в полон.

Донецький аеропорт став своєрідним символом нескореності, зразком найвищого героїзму українських військових. Аеропорт називали «українськими Фермопілами», а мужніх захисників летовища весь світ назвав «кіборгами».

Боям за Донецький аеропорт присвячена однойменна книга Сергія Лойка та фільм “Кіборги”, документальний фільм “Добровольці Божої Чоти”  та багато документальних та телевізійних програм.

Україна вшановує пам'ять своїх героїв у боях за Донецький аеропорт.

Оборона ДАПу – справжній доказ того, що українське військо – безстрашне та незламне. Українські «кіборги» стали оспіваною легендою мужності і сили. У страшних боях і випробуваннях, іх воля перемогла.

Саме тому про кіборгів говорять: вони витримали — не витримав бетон.

Український Дощ писав раніше, що за даними розвідки ФРН, проти України виють російські неонацисти. Вони й самі про це пишуть.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Сьогодні 125 років від дня народження великої киянки та «залізної леді» Ізраїлю Голди Меїр
Історія
Сьогодні 125 років від дня народження великої киянки та «залізної леді» Ізраїлю Голди Меїр
3 травня відзначають 125 років від дня народження Голди Меїр (1898-1978), ізраїльського політичного і державного діяча, прем’єр-міністра Ізраїлю (1969–1974). ...
День народження Євро: 24 роки тому була втілена ідея єдиної європейської валюти
Історія
День народження Євро: 24 роки тому була втілена ідея єдиної європейської валюти
4 січня 1999 року на торгах валютних бірж вперше почато операції з євро, новою європейською валютою...
Цього дня відбулася страта іракського диктатора Саддама Хусейна: путіну - приготуватись
Історія
Цього дня відбулася страта іракського диктатора Саддама Хусейна: путіну - приготуватись
30 грудня 2006 року в Багдаді за вироком суду повішено п'ятого президента Іраку Саддама Хусейна та 11 інших членів баасистського режиму...
Коли вперше українці почали святкувати Новий Рік 1 січня?
Історія
Коли вперше українці почали святкувати Новий Рік 1 січня?
153 року до нашої ери римляни перенесли початок року на 1 січня...
105 років тому розпочалася Перша російсько-українська війна
Історія
105 років тому розпочалася Перша російсько-українська війна
18 грудня 1917 року Центральна Рада України відмовилась підкорятися наказам більшовиків та откримала від Радвиконкому оголошення про стан війни з Росією...