[]

Сьогодні Мустафа Джемілєв святкує день народження

Сьогодні Мустафа Джемілєв святкує день народження

Сьогодні, 13 листопада, один із провідників кримськотатарського національного руху Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв святкує день народження.13 листопада Мустафі Джемілєву виповниться 77 років. Останні шість років він не може потрапити до Криму. Після окупації Криму Росія заборонила йому в'їзд на півострів. Термін дії заборони сплив 19 квітня 2019 року, однак Джемілєв не може повернутися до Криму.

Національний лідер кримських татар, депутат Верховної Ради України (фракція «Європейська солідарність») Мустафа Джемілєв планує в свій день народження 13 листопада провести онлайн-зустріч.

Як повідомляється на офіційній сторінці Джемілєва у Facebook, таку зустріч вирішили організувати для того, щоб усі охочі могли привітати його із 77-річчям в умовах пандемії коронавірусу.

«Багато людей, які хочуть особисто привітати Мустафу Аґа, звертаються до нас із проханням підказати їм, як вони могли б зустрітися з іменинником. Шкода, але в цьому році, в умовах COVID-19, організація навіть дружніх зустрічей в форматі особистого спілкування з іменинником видається неможливою. Однак, маючи можливості сучасних технологій, планується провести ZOOM-зустріч з Мустафою Аг'а, в ході якої співгромадяни, активісти кримськотатарського національного руху, представники кримськотатарської діаспори, соратники по правозахисному руху з різних країн зможуть привітати Мустафу Аг'а в режимі онлайн», – йдеться у повідомленні.

Мустафа Джемілєв народився 13 листопада 1943 року у селі Ай-Серез поблизу міста Судак, що знаходиться на Кримському півострові у сім’ї Абдульджеміля та Махфуре Мустафаєвих, на той час Крим перебував під німецькою окупацією. Після приходу радянських військ, 18 травня 1944 року, разом з усім кримськотатарським народом Мустафа та його сім’я були депортовані радянською владою до Узбецької Радянської Соціалістичної Республіки.

До дванадцяти років Джемілєв разом зі своєю сім’єю проживав під адміністративним наглядом в Андижанській області республіки. У 1955 році вони переїхали до міста Андижан, а вже наступного року – до Мірзачуєва (нині Ґулістан). У 1959 році Мустафа закінчив середню школу й намагався вступити на східний факультет (за іншими даними, факультет арабської мови та літератури) Середньоазійського державного університету, проте через заборону приймати до університету кримських татар йому це не вдалося.

У віці 16 років Джемілєв, працюючи токарем на Ташкентському авіаційному заводі, брав участь у нелегальній молодіжно-студентській організації «Союз кримськотатарської молоді». У Союзі Мустафа очолив «Історичний відділ» й виступав перед публікою з історичними доповідями про свій народ. 8 квітня 1962 року союз знищили, а керівників, Ахмета Асанова, Марата Омерова та Сеїт-Амзи Умерова, заарештували. Джемілєва звільнили з роботи, і за ним почався нагляд Комітету державної безпеки СРСР. Згодом він працював слюсарем та електрослюсарем на Мірзачульському ремонтно-механічному заводі у Ташкентській області. 1962 року Мустафа вступив на гідромеліоративний факультет Ташкентського інституту інженерів іригації та механізації сільського господарства.

З 1960-х років Джемілєв брав активну участь у кримськотатарському національному русі. Так 27 серпня 1965 року Мустафа був серед числа кількох протестувальників, які намагалися зустрітися з першим секретарем ЦК КП Узбекистану Шарафом Рашидовим. 11 вересня юнака разом з іншими активістами було заарештовано за «порушення громадського порядку та хуліганство». У тому ж році хлопець був відрахований з четвертого курсу інституту за поширення серед студентів свого історичного рукопису «Короткий історичний нарис тюркської культури у Криму у XIII–XVIII ст.», зміст якого було розцінено КДБ як «націоналістичний та антирадянський».

У травні 1966 року Мустафу засуджено на півтора року позбавлення волі через його відмову служити у Радянській армії з політичних мотивів, після чого його відправили у табір під Ташкентом. Під час відбування терміну покарання його помістили у штрафний ізолятор «за проведення антирадянської пропаганди серед ув’язнених», після чого колишній студент оголосив голодування. У листопаді 1967 року Мустафа був звільнений з ув’язнення.

Після звільнення у 1967 році Мустафа Джемілєв встановив тісні контакти з правозахисниками Москви та інших регіонів СРСР, організував інформування світової громадськості про стан кримськотатарського народу та його боротьбу за відновлення своїх прав. Він послідовно виступав на захист інших народів СРСР; відкрито виступив проти окупації радянськими військами Чехословаччини у 1968 році, пише Вікіпедія.

Мустафа став одним із засновників Ініціативної групи із захисту прав людини в СРСР. У вересні 1969 року Джемілєв був знову заарештований та звинувачений у «поширенні завідомо неправдивих вигадок, що ганьблять радянський державний та суспільний лад».

Протягом 1966-1983 рр. був шість разів заарештований. Має сім судимостей, провів в ув’язненні 15 років за «поширення поглядів, що ганьблять радянський лад».

У 1975-1976 рр. провів 303-денне голодування в Омській тюрмі. Звільнився в 1986-му.

1983 р. заснував нелегальний Інформаційний бюлетень ініціативної групи кримських татар ім. Муси Мамута.У 1987-му переїхав в Бахчисарай.1987-1989 рр. керував Центральною ініціативною групою національного руху кримських татар.

1989-1991 рр. – очолював Організацію кримськотатарського національного руху.

З 1991-го – глава Меджлісу кримськотатарського народу, президент фонду «Крим». З листопада 2013 р. головою Меджлісу є Рефат Чубаров.

З 1999-го Джемілєв – голова Ради представників кримськотатарського народу.1998-2007 рр. – народний депутат України III-V скликань. У парламенті III скликання входив у фракцію Народного руху України.

Мустафа Джемілєв – лідер кримськотатарського національного руху, дисидент, голова Меджлісу кримськотатарського народу (з 1991 до 2013 року). Був репресований, 15 років відбував термін у радянських таборах і в'язницях. 303 дні голодував в Омській тюрмі. На підтримку Джемілєва виступав російський академік, дисидент Андрій Сахаров, який написав лист генеральному секретареві ООН.

Мустафа Джемілєв зміг повернутися до Криму в 1991 році. Є народним депутатом III-IX скликань Верховної Ради України.

Джемілєв – почесний доктор права Сельджуцького університету (Туреччина), лауреат міжнародної премії ім. Орлика «За демократизацію українського суспільства». Нагороджений медаллю Нансена (ООН), орденом князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів.

У 2014 році виступив проти російської анексії Криму. 20 серпня 2014 указом президента Петра Порошенка №657 / 2014 призначений уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу. Росія порушила проти нього кілька кримінальних справ.

У 2016 році Джемілєв був номінований на премію Сахарова.

Мустафа-ага пройшов радянські табори та заслання, але не зрадив власним принципам та залишився вірним своєму народові. Так просто його не зламати. Це великий приклад для всіх нас, як треба любити Україну та рідний Крим.
З днем народження, Мустафа-ага! Многая літа!
[]
Теги
Схожi
У Білому домі назвали «нісенітницею» інфо про припинення військової допомоги Україні
Політика
У Білому домі назвали «нісенітницею» інфо про припинення військової допомоги Україні
Інформація про те, що США тимчасово призупинили пакет військової допомоги Україні, про що днями повідомило американське видання Politico, не відповідає дійсності...
Адвокати Петра Порошенка готують позов проти Дмитра Гордона
Політика
Адвокати Петра Порошенка готують позов проти Дмитра Гордона
Журналіст заявляв про змову пʼятого президента з Путіним...
Зеленський підписав указ про підвищення зарплат медикам
Політика
Зеленський підписав указ про підвищення зарплат медикам
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про підвищення мінімальної зарплати для медичних працівників...
Нардепи Кива і Тищенко побилися під трибуною у Раді
Політика
Нардепи Кива і Тищенко побилися під трибуною у Раді
Депутат від «Опозиційної платформи – За життя» Ілля Кива побився під трибуною з нардепом від «Слуги народу» Миколою Тищенком під час засiдання Ради...
Посол України у  ФРН оголосив бойкот виставці про Другу Світову війну
Політика
Посол України у ФРН оголосив бойкот виставці про Другу Світову війну
У Штайнмаєра відреагували на демарш українського посла щодо заходів до 80-річчя нападу Німеччини на СРСР...