Сьогодні 125 років від дня народження великої киянки та «залізної леді» Ізраїлю Голди Меїр

3 травня світ відзначає 125 років від дня народження Голди Меїр (1898-1978), ізраїльського політичного і державного діяча, прем’єр-міністра Ізраїлю (1969–1974).
Саме Голду Меїр, а не Маргарет Тетчер уперше назвали «залізною леді» - це вже згодом «призвісько-титул» міцно прилипло до британського прем’єра.
Народилася Голда в Києві в сім’ї теслі. Дід Голди Меїр був миколаївським солдатом, 25 років прослужив у царському війську. Перші 8 років вона прожила в Києві.
«Я пам’ятаю бідність, холод, голод і страх, ніколи нічого не було досхочу – ні їжі, ні теплого одягу, ні дров, а каша була для нас справжніми розкошами…» – згадувала Голда Меїр.
У 1906 році, рятуючись від єврейських погромів, сім’я емігрувала до США, у 1912 – до Палестини. Все своє життя Голда Меїр присвятила боротьбі за права євреїв. Вона була надзвичайно мудрим і далекоглядним політиком. Якби це було не так, то в світі не було б і держави Ізраїль. Або, якщо відкинути категоричність – був би зовсім інший Ізраїль.
Портрет Голди Меїр роботи Енді ВОРХОЛА (1980)
Голду Меїр можна досить довго цитувати – її інтерв’ю і промови пересипані наче перлами влучними і гострими фразами. Жодних «красивостей» там немає, зате є жорстка констатація факту, або висновки, зроблені на основі власного багатющого досвіду:
«Немає жодної різниці між убивством людини і прийняттям рішення, в результаті якого цю людину вб’ють інші. Це точнісінько те ж саме, якщо не гірше… Політичний лідер, який не вагаючись кидає власний народ у війну, не має права бути лідером».
«Песимізм – це розкіш, яку євреї не можуть собі дозволити…».
„Я ніколи не пробачу арабам те, що вони змусили наших дітей вчитися вбивати їх.“
„Мир на Близькому Сході настане тоді, коли араби любитимуть своїх дітей сильніше, ніж вони ненавидять євреїв.“
„Не будь такий скромний, ти ще не такий великий.“
„По-перше, у нас ядерної зброї немає, а по-друге, якщо буде потрібно, то ми її застосуємо.“
За часів виконання Голдою Меїр обов'язків прем'єр-міністра, вона спробувала переконати Генрі Кісінджера зробити Ізраїль своїм першочерговим пріоритетом. Кісінджер відповів їй письмовим посланням:
"Я хочу поінформувати Вас про те, що, по-перше, я громадянин США, по-друге, державний секретар, а тільки, по-третє, - єврей".
На що Голда відповіла:
"Ми в Ізраїлі читаємо справа наліво".
Український Дощ писав раніше, що посол Ізраїлю на знак протесту залишив засідання Радбезу ООН під головуванням Лаврова