Сьогодні - п'ятниця 13-те! Чому цей день такий страшний і чого не можна робити?

Сьогодні - п'ятниця 13-те! Чому цей день такий страшний і чого не можна робити?

В культурі багатьох народів світу цей день символізує горе і невдачу, але чи такий страшний цей день - п'ятниця 13-те. Найчастіше люди просто не можуть збагнути, чому вони підсвідомо бояться цієї дати. Але спробуємо розібратися, чому в уявленні багатьох людей П'ятниця 13-те - нещасливий день.

СВЯТЕ ПИСЬМО

Згідно з Біблією, на Таємній вечері з Ісусом Христом було 12 апостолів, серед яких і зрадник на ім'я Юда. Загалом за столом сиділо 13 осіб. І саме у п’ятницю Ісуса Назарянина було розп'ято. За свідченнями дослідників, розп'яття відбулося саме 13 числа місяця нісана.

ІЗ ТЕМРЯВИ СТОЛІТЬ

13 жовтня 1307 року, у п'ятницю, французький король Філіп IV почав криваву розправу над Орденом тамплієрів.

Офіційно лицарі захищали паломників-європейців у Святу землю, а насправді частенько не гребували лихварством. Король вирішив розправитися з орденом і пред'явив лицарям страшне для Середніх століть звинувачення у єресі. За збігом обставин сталося це у п'ятницю, 13-го. Першим розповів читачам цю моторошну історію письменник Моріс Дрюон у «Проклятих королів». А пізніше з легкої руки Дена Брауна легенда набула популярності і у наші часи.

МАНЬЯК У ХОКЕЙНІЙ МАСЦІ 

Щодо масової культури, стереотип про «нещасливий» день поширився завдяки відомому голівудському хоррору «П'ятниця, 13-те». Герой картини - жорстокий маніяк у хокейній масці.

Він повстає з мертвих саме у п'ятницю, 13-го, і починає вбивати, як і належить за законами жанру. Фільм вийшов на екрани у США в 1980 році і породив цілу серію подібних картин, остаточно закріпивши в свідомості людей, що від п'ятниці, 13-го, добра не жди.

СМІХ ПРОТИ СТРАХУ

Для остраху п'ятниці 13-го придуманий спеціальний термін - параскаведекатріафобія. Він складається з грецьких слів «п'ятниця» і «тринадцять» і «страх». Існує забавна версія, що від забобонів позбутися, навчившись без запинки вимовляти це 22-буквене слово, як скоромовку.

ВИПАДКОВИЙ ЗБІГ?

Вперше звернули увагу на п'ятницю 13-те задовго до Дена Брауна. У цей день у 1868 році не стало італійського композитора Джоаккіно Россіні.

Один журналіст зауважив, що в цій даті збігаються число 13 і п'ятниця - скорботний день для всіх християн, оскільки у п'ятницю було розп'ято Ісус Христос. Автор замітки відзначив, що в Італії вважають невдалими і число 13, і саму п'ятницю. Судячи з усього, історія з числом 13 відсилає до Юди, який зрадив Христа, оскільки він був тринадцятим апостолом.

ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ У П'ЯТНИЦЮ, 13 СЕРПНЯ 2021 року

Страхи, які супроводжують людей у цю дату, пов'язані буквально з усіма новими справами і звершеннями. У п'ятницю, 13-го, забобонні люди бояться братися за будь-яку справу, відправлятися у подорож, та й взагалі залишати житло. Найбільш радикальне марновірство свідчить, що якщо ти все-таки покинув будинок на свій страх і ризик, то йти треба тільки до церкви. Багато хто вважає нещасливими шлюби, укладені у цей день. Не рекомендується садити дерева - усяка рослина незабаром зачахне, як за нею не доглядай. Існує навіть повір'я, ніби у цей день активізуються комп'ютерні віруси.

СТАТИСТИКА ПРОТИ

Вчені неодноразово досліджували, чи насправді на п'ятницю 13-те доводиться більше смертей, катастроф і стихійних лих, ніж на інші дні. Безпристрасна статистика щоразу говорила, що число подій ніяк не залежить від дати. У цей день трапляється не більше неприємних подій, ніж у будь-який інший. Можна згадати, що у п'ятницю 13-го сталися теракти в Парижі у 2015 році, коли загинуло 150 осіб. Однак у цьому випадку сама дата могла вплинути на рішення терористів, а не навпаки.

Поширення параскаведекатріафобії пов'язують з масовою культурою та впливом телебачення, кіно та літератури, які популяризують цей забобон. Так чи інакше, мільйони людей у світі побоюються п’ятниці 13-того. Якщо ви один з них - треба це враховувати, щоб не страждати в цей день від зайвого стресу.


ЩО РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ РОБИТИ 

Вдягніть «щасливу сорочку» або покладіть у кишеню амулет. Візьміть додатковий вихідний або попрацюйте дистанційно. Протягом дня робіть паузи в роботі, відволікайтеся та відпочивайте.

А також сприймайте ці поради з гумором. Усього найкращого!
 

 

Теги
Схожi
Моргенштерн знову опинився в «чорному списку» Мінкультури
Культура
Моргенштерн знову опинився в «чорному списку» Мінкультури
Станом на сьогодні у переліку значиться 205 осіб....
У місті Лева офіційно відкрили Книжковий форум - 2021. Гостя - Ольга Токарчук
Культура
У місті Лева офіційно відкрили Книжковий форум - 2021. Гостя - Ольга Токарчук
Фокусною темою цьогорічного фестивалю стала «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними»
...
У Нацопері пройде світова прем’єра «Музичної подяки лікарям» під патронатом ЮНЕСКО
Культура
У Нацопері пройде світова прем’єра «Музичної подяки лікарям» під патронатом ЮНЕСКО
У Національній опері України відбудеться світова прем’єра міжнародного проєкту «Музична подяка лікарям» під патронатом ЮНЕСКО...
Росія привласнила понад чотири тисячі українських памʼяток у Криму та вивозить артефакти - ЮНЕСКО
Культура
Росія привласнила понад чотири тисячі українських памʼяток у Криму та вивозить артефакти - ЮНЕСКО
Російська Федерація за час окупації українського півострова привласнила 4 095 памʼяток національного та місцевого значення України в Криму...
30-річна зірка серіалу «Папік» отримала звання Заслуженої артистки України
Культура
30-річна зірка серіалу «Папік» отримала звання Заслуженої артистки України
Президент Володимир Зеленський присвоїв 30-річній актрисі Дарині Петрожицькій звання Заслуженої артистки України...