Сьогодні, 1 лютого, китайський 4720-й Новий рік

Сьогодні настає головне китайське свято, яке традиційно називають Новим роком, але дослівно воно перекладається як "Свято весни". 1 лютого, закінчився рік Білого (металевого) Бика та розпочався рік Чорного або синього (водяного) Тигра. За східним календарем зараз не 2022 рік, а 4720-й.
Китайці ведуть відлік від 2637 до нашої ери, коли правив їх легендарний правитель Хуан-Ді. Його вважають засновником даосизму та предком усіх китайців.
Традиційний китайський Новий рік не має фіксованої дати та обчислюється за місячним календарем. Його святкують на другий молодик після зимового сонцестояння, яке відбувається 21 грудня. У григоріанському календарі другий молодик випадає на проміжок між 21 січня та 21 лютого.
Цикл новорічних свят традиційно починається у перший день першого ж місяця китайського календаря і закінчується Святом ліхтарів, яке настає на 15-й день святкувань.
Як у Китаї святкують місячний Новий рік
Цієї новорічної пори більшість китайців збираються сім'ями на свою щорічну вечерю возз'єднання.
Перший день Нового року починають із запуску феєрверків та жартів, а також спалювання пахощів. Феєрверки повинні відлякати злих духів і залучити в сім'ю дух умиротворення та щастя. Наприкінці дня сім'я вітає повернення божеств додому після їх відвідання світу духів, де вони звітують про минулий рік, а потім віддають шану предкам.
Страшна легенда про китайський Новий рік
На думку китайців, в цей перший весняний день відбувається пробудження природи, оживають земля і паростки життя, що зберігаються нею.
Згідно з давнім міфом, на початку кожного нового року китайці ховаються від чудовиська на ім'я Нянь. Воно приходить у перший день Нового року, щоб пожирати худобу, зерно та харчові припаси, а іноді й сільських мешканців, особливо дітей. Щоб захистити себе, жителі клали їжу при вході до приміщення, навпроти дверей, із приходом кожного нового року. Відповідно до переказу, що більше буде їжі, то добрішим і поступливішим буде звір, а після того як Нянь насититься приготованою для нього їжею, він більше не нападе на людей і дасть їм спокій.
Якось люди побачили, що Нянь злякався маленької дитини, одягненої в червоний одяг і вирішили, що чудовисько боїться червоного кольору. З того часу щоразу, коли приходить Новий рік, люди розвішують червоні ліхтарі та червоні сувої на вікнах та дверях своїх помешкань і запалюють феєрверки. За повір'ями, ці традиції відлякують чудовисько і змушують його оминати поселення.
Крім цього, китайці залишають їжу біля порога для Няня - щоб він наївся вже біля входу і не заходив до будинку.