[]

Соціологи стверджують: зрада вже не в тренді. Чи справді майбутнє за моногамією?

Соціологи стверджують: зрада вже не в тренді. Чи справді майбутнє за моногамією?

Кілька років тому американський соціолог Ніколас Волфінгер опублікував на сайті Інституту дослідження сім'ї у США результати опитування на тему зради серед респондентів різного віку. Виявилося, що люди старше 55 років  більш схильні до зрад, ніж молодші респонденти. Та чи говорить це про те, що майбутнє за моногамією?

Волфінгер проаналізував також дані Загального соціологічного дослідження, яке проводилося із 1991 року. Він відзначив цікаву тенденцію: якщо на початку 2000-х люди від 18 до 55 років частіше проявляли невірність у шлюбі, то в 2004 ситуація різко змінилася і молоде покоління стало більш цнотливим. Але цей висновок викликає великі сумніви. Крім даних наведеного опитування, відомо також, що мілленіали частіше мають співмешканку до шлюбу, побачення через сайти знайомств стали для них звичною справою, а чимало з них хто вступає у відкриті або поліаморні стосунки. З 1980-х досить рідкісними стали не лише розлучення, але й шлюб.

На користь теорії Волфінгера говорить дослідження, яке провели Ліндсі Лабрека і Марк А. Візман в університеті Колорадо. Вони з'ясували, що відсоток американців, які вважають позашлюбний секс явищем, що заслуговує осуду, різко знизився у 2016 році порівняно з 2000 роком. У той же час відсоток тих, хто вважає позашлюбний секс частиною свого життя, теж знизився, хоч і не настільки разюче. Тобто люди, які взяли участь в опитуванні у 2016 році, більш відкриті до зрад теоретично, але здійснювати їх у своєму життя не налаштовані.

Зраджувати безчесно

Соціолог Ендрю Черлін із університету Джона Хопкінса зазначає, що за останні кілька десятиліть люди стали більш відповідально ставитися до питань шлюбу.

Цікаво, що показники розлучень серед пар, де обидва партнери отримали вищу освіту, значно нижчий, ніж у інших союзах. 

Справа у тому, що сьогодні люди мають змогу бути кілька років у стосунках без шлюбу, потім ще якийсь час зачекати, перш ніж заводити дітей. Сумачне суспільство менше тисне на молодих людей, тож останні не схильні вибирати невідповідних партнерів, тільки аби не залишитися на самоті. У такому випадку зрада втрачає сенс - простіше змінити партнера або знайти того, кому не захочеш зраджувати.

Дослідниця Кейт Джуліан називає цей тренд "сексуальним спадом". Ми живемо в епоху боротьби з сексуальними домаганнями і розквітом руху за гендерну рівність. Молоді люди, які підтримують ці ідеї, вважають зраду проявом несправедливості. Все більше мілленіалів засуджують й "емоційну зраду" й говорять про те, що іти від свого партнера до когось іншого одразу по завершенню стосунків, або, що гірше, до - прояв безчестя самої людини.

Вірність - це вигідно

Поряд із високоморальними поглядами, існують й більш приземлені причини залишатися разом. Часто люди не можуть поодинці придбати будинок, самостійно облаштувати господарство та забезпечити дітей всім необхідним. Коли твоє життя нестабільне, важливо знати, що поруч є людина, на яку завжди можна покластися.  Крім того, значну роль у становленні таких поглядів відіграє те, що чимало мілленіалів пережили великий стрес при розлученні власних батьків. На 1979 рік, якраз на дитинство старших з них, припав пік процесів щодо розірвання шлюбу. Саме тому для багатьох із них зберегти подружню вірність означає бути кращими, ніж були їхні батьки, і уберегти дітей від травми, яку вони пережили самі.

Чи справді у мілленіалів інша система цінностей й поняття "сімейної зради" має шанс залишитися у минулому? Відповідь на це питання зможемо дізнатися лише за кілька десятків років. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Психологи ФБР пояснили, як розпізнати в людині схильність до деспотизму
Психологія
Психологи ФБР пояснили, як розпізнати в людині схильність до деспотизму
Усі ми народжуються усміхненими немовлятами. То звідки ж виростають тирани і як вчасно їх розпізнати?
...
Психологи пояснили, що насправді відчуває дитина, коли їй говорять: «Як тобі не соромно»
Психологія
Психологи пояснили, що насправді відчуває дитина, коли їй говорять: «Як тобі не соромно»
Чи може відчуття сорому чому-небудь навчити? Чи справді воно виховує, чи, навпаки, лише підриває психічне здоров'я дитини?...
10 простих порад від психолога, як полюбити перший день тижня: ура, понеділок!
Психологія
10 простих порад від психолога, як полюбити перший день тижня: ура, понеділок!
Всім іноді хочеться «скасувати понеділки», однак не всім випадає нагода продовжити вихідні. Як покращити настрій у перший робочий день тижня?...
Вчені про довге рукостискання: це вияв поваги чи шлях до провалу переговорів?
Психологія
Вчені про довге рукостискання: це вияв поваги чи шлях до провалу переговорів?
Рукостискання - важливий елемент невербальної комунікації, тест, що дозволяє швидко і з високою вірогідністю дізнатися, яким результатом увінчається ваша розмова...
Номофобія або залежність від смартфона: чи варто боротися - пояснює психолог
Психологія
Номофобія або залежність від смартфона: чи варто боротися - пояснює психолог
З яким предметом в руках засинає і прокидається більшість сучасних людей? Правильно, з мобільним телефоном. Залежність людей від смартфонів називається номофобія...