Соціологи стверджують: через пандемію світ накрила епідемія самотності

Група австралійських учених під керівництвом Сіднейського університету поділилася результатами великого дослідження щодо проблемних рівнів самотності, з якими стикаються люди у всьому світі. Дослідження охоплює 113 країн за період із 2000 по 2019 роки. Про це пише National Geographic.
Дані показують, що самота не тільки впливає на психічне здоров'я та благополуччя, але також пов'язана з цілою низкою проблем із фізичним здоров'ям і навіть ранньою смертю.
Нещодавня оцінка американських дослідників припускає, що одна третина населення в промислово розвинених країнах регулярно відчуває самотність, і кожна дванадцята людина почувається самотньою на рівні, що може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям. Але досі було неясно, наскільки широко самотність поширена у глобальному масштабі.
Тому вчені вирішили узагальнити дані по всьому світу, щоб оцінити масштаби та серйозність проблеми. Загалом вони проаналізували дані щодо підлітків (12–17 років) у 77 країнах або територіях, молодим людям (18–29 років) у 30 країнах, дорослим людям середнього віку (30–59 років) у 32 країнах та літнім людям (60 років та старше) у 40 країнах.
«Прийнято вважати, що приблизно 1 з 12 людей відчуває самотність на рівні, що може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям, однак джерело таких даних неясне, і дослідники так і не встановили, наскільки широко поширена самотність у глобальному масштабі. Ось чому ми були зацікавлені у проведенні такого дослідження», – сказав Мелоді Дін, співавтор дослідження із Сіднейського університету.
Охоплення даних було значно вищим у країнах з високим рівнем доходу (особливо в Європі) порівняно з країнами з низьким та середнім рівнем доходу. Загалом у метааналіз було включено 212 оцінок у 106 країнами з 24 досліджень.
Для підлітків сукупна поширеність самотності варіювалася від 9,2% у Південно-Східній Азії до 14,4% у регіоні Східного Середземномор'я. Для дорослих метааналіз проводився тільки для європейського регіону, і для всіх вікових груп було виявлено постійну географічну закономірність.
Де люди самотні найбільше?
Найнижча поширеність самотності спостерігалася у країнах Північної Європи (2,9 % для молодих людей, 2,7 % для дорослих середнього віку та 5,2 % для людей похилого віку), а найвища – у країнах Східної Європи (7,5 % для молодих людей, 9,6% для дорослих середнього віку та 21,3% для літніх людей).
Вчені відзначають, що ніколи ще дослідження, пов'язані з проблемою самотності, не мали такого важливого характеру. Огляд не включав дані після початку пандемії COVID-19, але дослідники впевнені, що заходи соціальної ізоляції призвели до підвищення рівня самотності, що викликало хвилю депресії, зловживання алкоголем та наркотиками, а також спонукали людей до дій насильницького характеру та суїцидальної поведінки.
«Дані переписи населення США показали, що сьогодні самотніх людей молодого та середнього віку більше, ніж у попередні роки. Але в європейському огляді здається, що люди похилого віку старше 60 років найчастіше страждають від почуття гострої самотності. Різні результати в різних країнах дозволяють припустити, що вікова модель самотності може залежати від контексту, але нам потрібно більше даних, щоб сказати, напевно», – пишуть дослідники.
Вчені відзначають, що пандемія розвіяла міф про те, що самотність – це переважно проблема людей похилого віку. Вони впевнені, що заклади охорони здоров'я тепер мають враховувати цю нову особливість.
...