Служба зовнішньої розвідки України розповіла про «механізми інформаційного впливу» Кремля

Служба зовнішньої розвідки України (СЗРУ) оприлюднила інформаційний бюлетень під назвою "Біла книга", в якому, зокрема розповіла про "механізми російських інформаційних впливів".
"Деструктивна інформаційний вплив з боку РФ парадоксальним чином поєднує в собі, з одного боку, високі технології, а, з іншого - архаїчні ідеологічні підходи, побудовані на апробованих досвіді" активних заходів "Служби" А "(активні заходи) Першого головного управління КДБ СРСР ", - повідомляють аналітики СЗР, підкреслюючи, що" таке поєднання високих технологій і архаїчності в цілому характерно для неототалітарної путінської державної моделі ".
У документі зазначається, що "особливістю деструктивної діяльності РФ в інформаційній сфері є те, що з її руйнівними наслідками в різних проявах стикається весь світ, а не тільки Україна".
"У Кремлі гнучко варіюють ідеологічне наповнення зовнішньої пропаганди в залежності від об'єкта впливу: гуманітарна експансія" русского мира "- для пострадянського простору; нафталінові ідеї панславізму і православного месіанізму - для Балкан; просування антиамериканізму - в країнах, що розвиваються; поширення євроскептичних ідей і антиліберального дискурсу - в ЄС ", - стверджується в доповіді.
На думку представників української зовнішньої розвідки, в основу інформаційної складової гібридних дій Кремля покладена добре сформована система дезінформації і зовнішньої пропаганди. Така система грунтується на застосуванні широкого діапазону інструментів "по просуванню необхідних Росії наративів за кордоном серед різних соціальних груп - політичних і ділових кіл, експертів, представників громадянського суспільства і широкої аудиторії".
Зокрема, мова йде про такі інструменти як "офіційні комунікації" - концептуальні заяви російських чиновників, офіційні пости державних органів в соцмережах тощо.
Однак такий формат все більше дає збій, відзначають в СЗР. Навіть на традиційну щорічну Велику прес-конференцію Володимира Путіна, відбувся 17 грудня 2020 року, аудиторія відгукнулася певної "втомою" від традиційних меседжів президента РФ.
"Не було елементів новизни, конструктиву і значимої інформації з актуальних міжнародних питань порядку денного. Основні сигнали подавалися в парадигмі" нової холодної війни ", містили традиційні звинувачення Заходу в поєднанні з посланнями про готовність до взаємодії, закликами до посилення обороноздатності РФ, мріями про стратегічне партнерстві з Китаєм і бажання повернутися в G7.
Ще один інструмент дезінформації і пропаганди - діяльність спеціальних російських інформаційних структур, що фінансуються з бюджету РФ. Туту мова йде перш за все про російських міжнародних пропагандистських медіа на кшталт іноземних підрозділів таких відомих "фабрик фейків", як Sputnik або Russia Today, а також спеціальних відомств з просування російської «м'якої сили» на кшталт "Росспівробітництва", йдеться в доповіді "Біла книга" .
Прихід до керівництва "Росспівробітництва" близького до спікера Держдуми РФ В'ячеславу Володіну Євгена Примакова (онука колишнього прем'єр-міністра РФ, глави МЗС та директора Служби зовнішньої розвідки РФ) показало, що Кремль не має наміру кардинально реформувати це відомство. "Росспівробітництво" в статусі федерального агентства залишається окремим гібридним інструментом РФ, перш за все в контексті впровадження "м'якої сили" на пострадянському просторі і в Східній Європі, стверджують в СЗР України.
Наступний інструмент впливу РФ - діяльність побічно або приховано фінансуються структур зовнішньої дезінформації і пропаганди. До цього сегменту крім приховано фінансуються з Росії медійних структур можна віднести і суб'єктів (медіа, експертів), які використовуються "втемну".
Ще один важливий інструмент пропаганди - робота в соціальних мережах, які так легко використовувати для деструктивного впливу через їх доступності, масштабності і фактичної безконтрольності. Тут характерною особливістю є інфільтрація ботів в місцеві чати / коментарі під статтями тощо, метою яких - посіяти розбрат і підірвати довіру до існуючих інститутів. Справжнім проривом у справі інформаційного впливу для Росії стали "анонімні" Тelеgram-канали. Зокрема, в Україні та інших країнах фіксується робота такого роду каналів, які нібито працюють "проти всіх", нещадно критикують і владу, і опозицію, і проєвропейських політиків, і навіть проросійських. Але реальною метою діяльності таких каналів є підрив довіри до державних інституцій і демократичних процедур як таким.
Як відзначають у зовнішній розвідці України, Москва і далі буде використовувати традиційні медійні ресурси поряд із заходами по дипломатичних лініях і лініях спецслужб, а також розширювати свою дезинформаційну діяльність через різні інтернет-видання. При цьому будуть застосовуватися методи "підміни понять", формування фейковий новин, заснованих на частково правдивих відомостях, посиланнях на сумнівні або вигадані джерела інформації з подальшим її спотворенням в необхідному для Росії ракурсі.
При цьому відчутним є зміщення акценту з традиційних засобів впливу РФ, таких як телебачення, розповсюдження друкованої продукції, експертний взаємодія тощо. Дезінформація, маніпуляція, пропаганда, фейковий новини з фізичної площині перейшли в цифрову, відзначають в розвідці.
У "Білій книзі" звертається увага на те, що Росія прагне домінувати в українському інформаційному просторі, і це є однією з передумов підготовки можливої агресії проти України.
Таким чином, одним з ключових факторів трансформації російського інформаційного впливу став чіткий тренд на його "цифровизацию", тобто максимальне використання нових інформаційних технологій, перш за все в кіберпросторі.
Основними факторами, які зумовлюють зростання інтересу Росії до використання кіберпростору для проведення "операцій впливу", є:
- висока ефективність інтернет-технологій в поєднанні з низькими витратами і широким охопленням закордонної аудиторії;
- широкий спектр застосування, що дозволяє цілеспрямовано впливати на обрану цільову аудиторію і швидко змінювати тактику роботи в залежності від ситуації;
- забезпечення анонімності авторів контенту, що надає можливість здійснювати вплив через третіх осіб, нібито не причетних до РФ експертів, медійних осіб тощо.
Кремль націлюється на пріоритетне використання інтернет-технологій, зокрема для створення нових платформ для здійснення кібератак на ключові елементи інфраструктури "країн-цілей". СЗР України як приклад деструктивної політики РФ в кіберпросторі призводить серію хакерських атак на державні установи США, які призвели до порушення роботи Міністерства фінансів і торгівлі США, а також інших держструктур стратегічного значення.
"Майже напевно за цим стоять пов'язані з російськими спецслужбами хакерські угрупування (на кшталт" АРТ29 "або" CozyBear "), говориться в" Білій книзі ".
"Дії Росії стають все більш зухвалими, а відсутність політичних наслідків за цю діяльність лише підштовхує РФ продовжувати таку активність, де-факто перетворюючись ще і в державу-спонсора кібертероризму", - пишуть аналітики Служби зовнішньої розвідки України.