Служба зовнішньої розвідки України розповіла про «механізми інформаційного впливу» Кремля

Служба зовнішньої розвідки України розповіла про «механізми інформаційного впливу» Кремля

Служба зовнішньої розвідки України (СЗРУ) оприлюднила інформаційний бюлетень під назвою "Біла книга", в якому, зокрема розповіла про "механізми російських інформаційних впливів".

"Деструктивна інформаційний вплив з боку РФ парадоксальним чином поєднує в собі, з одного боку, високі технології, а, з іншого - архаїчні ідеологічні підходи, побудовані на апробованих досвіді" активних заходів "Служби" А "(активні заходи) Першого головного управління КДБ СРСР ", - повідомляють аналітики СЗР, підкреслюючи, що" таке поєднання високих технологій і архаїчності в цілому характерно для неототалітарної путінської державної моделі ".

У документі зазначається, що "особливістю деструктивної діяльності РФ в інформаційній сфері є те, що з її руйнівними наслідками в різних проявах стикається весь світ, а не тільки Україна".

"У Кремлі гнучко варіюють ідеологічне наповнення зовнішньої пропаганди в залежності від об'єкта впливу: гуманітарна експансія" русского мира "- для пострадянського простору; нафталінові ідеї панславізму і православного месіанізму - для Балкан; просування антиамериканізму - в країнах, що розвиваються; поширення євроскептичних ідей і антиліберального дискурсу - в ЄС ", - стверджується в доповіді.

На думку представників української зовнішньої розвідки, в основу інформаційної складової гібридних дій Кремля покладена добре сформована система дезінформації і зовнішньої пропаганди. Така система грунтується на застосуванні широкого діапазону інструментів "по просуванню необхідних Росії наративів за кордоном серед різних соціальних груп - політичних і ділових кіл, експертів, представників громадянського суспільства і широкої аудиторії".

Зокрема, мова йде про такі інструменти як "офіційні комунікації" - концептуальні заяви російських чиновників, офіційні пости державних органів в соцмережах тощо.

Однак такий формат все більше дає збій, відзначають в СЗР. Навіть на традиційну щорічну Велику прес-конференцію Володимира Путіна, відбувся 17 грудня 2020 року, аудиторія відгукнулася певної "втомою" від традиційних меседжів президента РФ.

"Не було елементів новизни, конструктиву і значимої інформації з актуальних міжнародних питань порядку денного. Основні сигнали подавалися в парадигмі" нової холодної війни ", містили традиційні звинувачення Заходу в поєднанні з посланнями про готовність до взаємодії, закликами до посилення обороноздатності РФ, мріями про стратегічне партнерстві з Китаєм і бажання повернутися в G7.

Ще один інструмент дезінформації і пропаганди - діяльність спеціальних російських інформаційних структур, що фінансуються з бюджету РФ. Туту мова йде перш за все про російських міжнародних пропагандистських медіа на кшталт іноземних підрозділів таких відомих "фабрик фейків", як Sputnik або Russia Today, а також спеціальних відомств з просування російської «м'якої сили» на кшталт "Росспівробітництва", йдеться в доповіді "Біла книга" .

Прихід до керівництва "Росспівробітництва" близького до спікера Держдуми РФ В'ячеславу Володіну Євгена Примакова (онука колишнього прем'єр-міністра РФ, глави МЗС та директора Служби зовнішньої розвідки РФ) показало, що Кремль не має наміру кардинально реформувати це відомство. "Росспівробітництво" в статусі федерального агентства залишається окремим гібридним інструментом РФ, перш за все в контексті впровадження "м'якої сили" на пострадянському просторі і в Східній Європі, стверджують в СЗР України.

Наступний інструмент впливу РФ - діяльність побічно або приховано фінансуються структур зовнішньої дезінформації і пропаганди. До цього сегменту крім приховано фінансуються з Росії медійних структур можна віднести і суб'єктів (медіа, експертів), які використовуються "втемну".

Ще один важливий інструмент пропаганди - робота в соціальних мережах, які так легко використовувати для деструктивного впливу через їх доступності, масштабності і фактичної безконтрольності. Тут характерною особливістю є інфільтрація ботів в місцеві чати / коментарі під статтями тощо, метою яких - посіяти розбрат і підірвати довіру до існуючих інститутів. Справжнім проривом у справі інформаційного впливу для Росії стали "анонімні" Тelеgram-канали. Зокрема, в Україні та інших країнах фіксується робота такого роду каналів, які нібито працюють "проти всіх", нещадно критикують і владу, і опозицію, і проєвропейських політиків, і навіть проросійських. Але реальною метою діяльності таких каналів є підрив довіри до державних інституцій і демократичних процедур як таким.

Як відзначають у зовнішній розвідці України, Москва і далі буде використовувати традиційні медійні ресурси поряд із заходами по дипломатичних лініях і лініях спецслужб, а також розширювати свою дезинформаційну діяльність через різні інтернет-видання. При цьому будуть застосовуватися методи "підміни понять", формування фейковий новин, заснованих на частково правдивих відомостях, посиланнях на сумнівні або вигадані джерела інформації з подальшим її спотворенням в необхідному для Росії ракурсі.

При цьому відчутним є зміщення акценту з традиційних засобів впливу РФ, таких як телебачення, розповсюдження друкованої продукції, експертний взаємодія тощо. Дезінформація, маніпуляція, пропаганда, фейковий новини з фізичної площині перейшли в цифрову, відзначають в розвідці.

У "Білій книзі" звертається увага на те, що Росія прагне домінувати в українському інформаційному просторі, і це є однією з передумов підготовки можливої ​​агресії проти України.

Таким чином, одним з ключових факторів трансформації російського інформаційного впливу став чіткий тренд на його "цифровизацию", тобто максимальне використання нових інформаційних технологій, перш за все в кіберпросторі.

Основними факторами, які зумовлюють зростання інтересу Росії до використання кіберпростору для проведення "операцій впливу", є:
- висока ефективність інтернет-технологій в поєднанні з низькими витратами і широким охопленням закордонної аудиторії;
- широкий спектр застосування, що дозволяє цілеспрямовано впливати на обрану цільову аудиторію і швидко змінювати тактику роботи в залежності від ситуації;
- забезпечення анонімності авторів контенту, що надає можливість здійснювати вплив через третіх осіб, нібито не причетних до РФ експертів, медійних осіб тощо.

Кремль націлюється на пріоритетне використання інтернет-технологій, зокрема для створення нових платформ для здійснення кібератак на ключові елементи інфраструктури "країн-цілей". СЗР України як приклад деструктивної політики РФ в кіберпросторі призводить серію хакерських атак на державні установи США, які призвели до порушення роботи Міністерства фінансів і торгівлі США, а також інших держструктур стратегічного значення.

"Майже напевно за цим стоять пов'язані з російськими спецслужбами хакерські угрупування (на кшталт" АРТ29 "або" CozyBear "), говориться в" Білій книзі ".

"Дії Росії стають все більш зухвалими, а відсутність політичних наслідків за цю діяльність лише підштовхує РФ продовжувати таку активність, де-факто перетворюючись ще і в державу-спонсора кібертероризму", - пишуть аналітики Служби зовнішньої розвідки України.

Теги
Схожi
ДБР порушило справу проти Тупицького
Україна
ДБР порушило справу проти Тупицького
Співробітники ДБР порушили кримінальне провадження проти відстороненого голови Конституційного Суду Олександра Тупицького...
Зеленський пообіцяв провести судову реформу в Україні та анонсував «суд в смартфоні»
Україна
Зеленський пообіцяв провести судову реформу в Україні та анонсував «суд в смартфоні»
Президент нагадав, що провести судову реформу обіцяла кожна влада в Україні, але в результаті суди залишалися «нереформованими, корумпованими та неефективними»...
Рабинович у соцмережі опублікував карту України без Криму, але з ДНР/ЛНР (фото)
Україна
Рабинович у соцмережі опублікував карту України без Криму, але з ДНР/ЛНР (фото)
Опублікована нардепом картинка була присвячена мовному питанню...
Ексгенпрокурор Юрій Луценко стане ведучим політичного шоу на каналі Порошенка
Україна
Ексгенпрокурор Юрій Луценко стане ведучим політичного шоу на каналі Порошенка
Ексгенпрокурор України, політик Юрій Луценко вестиме своє політичне шоу на 5 каналі...
«Якщо не захищати Стерненка, ми прокинемося в іншій країні», - ексчиновник Офісу президента
Україна
«Якщо не захищати Стерненка, ми прокинемося в іншій країні», - ексчиновник Офісу президента
Екскерівник експертної групи в Офісі президента Сергій Кошман пояснив свою присутність на мітингу, на підтримку Стерненка...