Що розповідають херсонці про російську окупацію: терор та етнічні чистки

Журналісти американської The New York Times та британської The Times побували у звільненому Херсоні та зібрали свідчення місцевих жителів про свавілля та жорстокість російських окупантів. Президент Зеленський заявив, що Україна задокументувала понад 400 військових злочинів російських військовослужбовців у Херсонській області, а правоохоронні органи знаходять на звільнених територіях катівні та тіла вбитих — і мирних жителів, і військових.
Серед мешканців Херсона, з якими поговорили журналісти, була вихователька дитячого садка на ім'я Олена. Вона розповіла, що російські військові одягли їй мішок на голову і відвели до підвалу через те, що вона вела проукраїнський стрім у ТікТоці. За її словами, окупанти кинули її на підлогу підвалу, де були американські та британські прапори, щоб затримані топтали їх, коли їх заводитимуть і виводитимуть.
Олена стверджує, що рашисти її накачали наркотиками та 11 днів утримували у ув'язненні, а потім звинуватили в екстремізмі та підтримці "київської хунти". Її звільнили лише після того, як вона погодилася під запис на камеру відмовитись від своїх поглядів.
Інший співрозмовник — власник херсонського кафе — повідомив, що п'яний російський солдат пригрозив йому, що кине гранату у його заклад, якщо підприємець відмовиться перевести ціни з гривень на рублі.
"Вони стояли зовні і хапали усіх жінок, що проходять повз", - розповів чоловік.
Газета The Times порівнює атмосферу в Херсоні під час російської окупації зі сталінським терором.
«Я ретельно зважував свої слова, перш ніж говорити з будь-ким, бо ніколи не знаєш, хто може донести на тебе, якщо ти скажеш щось проукраїнське», — розповів виданню місцевий бізнесмен Олександр Савельєв.
Будівельник Сергій Блошко повідомив, що був змушений упродовж дев'яти місяців ховатися у друзів. Він побоювався затримання за участь у мітингах проти окупації, що відбувалися у березні, невдовзі після того, як російські війська увійшли до Херсона. За словами Блошка, деякі його друзі після затримання зникли. До Сергія військові приходили додому. Не знайшовши його, вони забрали холодильник і телевізор.
«Вони гнобили усе проукраїнське населення. Те, що тут відбувалося, було справжньою етнічною чисткою», - заявив Блошко The New York Times.
Пенсіонерка Ірина Родаванова розповіла журналістам, що військовослужбовці побили її чоловіка на узбіччі дороги, звинувативши у порушенні правил дорожнього руху. Вона вважає, що жорстоке ставлення російських військових до місцевого населення і відштовхнуло херсонців від окупантів та було однією з головних причин провалу «русифікації» міста.
Херсон був єдиним обласним центром України, який ЗС рф вдалось захопити з початку вторгнення до країни. Наприкінці вересня Кремль формально анексував окуповану частину Херсонської області поряд із захопленими територіями Запорізької області, а також самопроголошеними Донецькою та Луганською народними республіками.
Після захоплення Херсона місцеві проросійські чиновники та колаборанти називали місто «російським» і стверджували, що «росія тут назавжди». У місті запровадили розрахунки у рублях, школи переклали навчальні програми російською, а замість історії України викладати російську історію. У Херсоні транслювали пропагандистські телепередачі рф, а також розвісили на вулицях банери із проросійськими гаслами. Після втечі російських військ місцеві жителі їх розірвали.
За розповідями, зібраними журналістами, деякі жителі міста відмовлялися підкорятися вимогам окупаційної влади. Так, призначені рф чиновники вимагали від співробітниці херсонського таксопарку Ольги Макарчук платити за рахунками в рублях, але та продовжила розраховуватися в гривнях. Ще одна місцева мешканка Ірина Дягілєва відправила доньку до школи, де, за її словами, вчителі потайки викладали за українськими програмами, а замість заучування російського гімну вітали учнів словами «Слава Україні!».
Російське командування оголосило про відступ з Херсона 9 листопада. Міноборони рф вирішило вивести війська на лівий берег Дніпра. За два дні до міста увійшли перші підрозділи ЗСУ.
Нині у Херсоні проводяться стабілізаційні заходи, які можуть зайняти кілька тижнів. 14 листопада у місто приїхав президент України Володимир Зеленський. При цьому у Кремлі продовжують стверджувати, що Херсон — це територія рф.
Український Дощ писав раніше, що Замбія просить в росії пояснень, чому її громадян був убитий в Україні замість відбування терміну у російській в'язниці.