[]

Що робити, якщо у вашої дитини діагностували аутизм?

Що робити, якщо у вашої дитини діагностували аутизм?

Як зрозуміти, що у вашої дитини аутизм? До яких лікарів слід звертатися? Що відчувають люди з цим діагнозом?  Про це та інше - у матеріалі видання Здоров'я 24.

Видання поспілкувалося з Інною Сергієнко, мамою 13-річного Михайлика, а також засновницею міжнародної громадської організації "Дитина з майбутнім" та її донькою Іриною, директором цієї організації з розвитку. Цю організацію було створено заради сина, у якого – аутизм. Жінка активно займалася дитиною, вчилася і тепер має змогу вчити інших. Піклування родини та фахівців дозволило хлопцеві вступити у звичайну школу і вчитися на рівні з однолітками. Зараз хлопчик – уже 10-класник.

В Україні понад 7 тисяч малюків мають діагноз "дитячий аутизм". Це 12 дітей на 100 тисяч населення віком до 18 років. Для порівняння, у Великій Британії аутизм діагностували 700 тисяч разів (включно із повнолітніми), а у США розлад аутистичного спектра має одна дитина зі 68. Це 1,5% усіх дітей віком до 8 років. Тому соціум має знати, що таке аутизм, аби прийняти та допомогти соціалізуватися таким людям.

Щоб краще зрозуміти людину з аутизмом, уявіть собі, що ви їдете на швидкості проти вітру без шолома, під вами реве мотоцикл. І крізь весь цей шум і галас до вас хтось намагається докричатися, навчити вас розмовляти, тримати олівець у руці, відрізняти ліво і право, і висловлювати свої емоції без істерик.

Дітям з аутизмом важливо відчувати себе у комфорті
Дітям з аутизмом важливо відчувати себе у комфорті

Для того, щоб почути співрозмовника, вам захочеться прибрати усі фактори, що заважають, дати наболілим вухам тиші, а тілу – комфорт, і тоді ви будете готові сприймати нову інформацію. Так само й людині з аутизмом дуже важливо допомогти комфортно почуватися у власному тілі та просторі.

Діагноз "Аутизм"

Михайлик – друга, молодша дитина Інни. Пологи пройшли добре, хлопчик мав здоровий вигляд, ніяких питань не виникало. Коли йому виповнилося 1,5 роки, родина занепокоїлася, чому він не розмовляє.

Коли Міхасю було два, Інна поїхала з ним у Ізраїль, де лікувалася її мама. Запитала тамтешній медперсонал, в чому може бути причина недоліку. Їх скерували до невропатолога і сказали про діагноз.

 
 “Зазвичай ми мріємо, що буде дитинка, а в неї – гарна доля. І тут раптом з’ясовується, що твоя дитина якась не така. Ти не знаєш, якою буде її судьба і що з цим робити”, - каже Інна Сергієнко.

Важливо розуміти, що аутизм – це не хвороба, а стан, який підлягає корекції завдяки щоденній праці. Світова спільнота називає це нейророзмаїттям (neurodiversity).

У брошурі з правил безпеки на борту літака є інструкція, яка наголошує на тому, що в екстрених ситуаціях мама спочатку мусить одягнути кисневу маску на себе для того, щоб мати змогу допомогти дитині. І це – не крайній ступінь егоїзму, а правило виживання. Після встановлення діагнозу часто батьки потребують допомоги спеціаліста не менше, ніж дитина.

Аутизм може мати різні симптоми
Аутизм може мати різні симптоми

Коли помітно перші ознаки?

Є діти, яким вже у рік встановили підозру на аутизм. Але проявитися цей стан може у різному віці. У Міші майже не було виразних ознак аутизму. Але він міг кружляти навколо себе, а потім йшов рівно, ніби нічого й не бувало, дивно грався.

Втім, фізично виглядав добре розвиненим. Уже потім сім’я помітила, що є ряд сенсорних (пов’язаних з відчуттями, слухом, зором, дотиками тощо) проблем та з моторикою. Аутичний спектр широкий і може проявлятись по-різному.

На що і коли звертати увагу батькам?

“Є прості норми, що повинна дитина вміти у 3, 6, 9 місяців і в рік. Звіряйтеся по них. Якщо дитина чогось не робить, треба дивитися, що і чому. Це може бути не тільки аутизм, а затримки мовлення, психічного розвитку тощо”, - каже жінка.

Діти з аутизмом схильні до повторюваних рухів. Зазвичай вони бавляться не у рольові ігри чи іншу "класику", а виставляють іграшки в якомусь порядку. Дуже не люблять, коли цей порядок хтось порушує, коли хтось втручається у їхню гру.

Варто придивитися уважніше, якщо дитина себе щипає, б’є, затуляє вушка чи робить подібні дивні рухи. Це вказує на слухове чи візуальне перевантаження і дитина так від нього рятується.

Вакцинація викликає аутизм? Чому це маячня?

Американський інститут аутизму збирає всі наукові дослідження на тему аутизму та їх аналізує. В Україну приїжджав директор цього інституту Стівен Едельсон і пояснював наукові факти про зв’язок вакцинації та аутизму.

Вакцинація не викликає аутизм
Вакцинація не викликає аутизм

У дітей з аутизмом часто страждає імунна система, тому перш, ніж робити щеплення, їх слід обстежити в імунолога до вакцинації. Якщо імунна система слабенька, імунолог запропонує почекати й зробити щеплення трішки пізніше, коли імунна система дозріє, або запропонує свої правки, щоб підживити імунну систему, аби вона змогла добре реагувати на вакцину.

“Щеплення саме по собі аутизму не викликає. Просто у дитини аутизм спочатку малопомітний, а коли щеплення б’є по імунній системі, стає видно. Люди бачать погіршення симптомів і пов’язують це зі щепленням. Щеплення може погіршити стан дитини з аутизмом, але не є його причиною. Бо аутизм – вроджений стан”, - пояснює Інна Сергієнко.

До якого лікаря звертатися для перевірки на аутизм?

Зазвичай батьки ідуть до невропатолога, але цей діагноз в Україні ставить психіатр. Саме він огляне дитину і за потреби призначить додаткові обстеження.

Український Дощ писав раніше, що в Ізраїлі вважають, що бустерне щеплення доцільно робити вже з 5 місяця після вакцинації.

 [{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Здоров'я
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Вода сприяє швидкому зволоженню організму, однак напої з більшим вмістом цукру, жиру або білка роблять це ще краще...
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Здоров'я
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Ізраїльські вчені з Єврейського університету довели, що між курінням та розвитком психічних розладів є тісний зв’язок...
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Здоров'я
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Чому ходьба корисніше за біг і що відбувається в організмі під час прогулянки...
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Здоров'я
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Результати дослідження довели, що використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легень...
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%
Здоров'я
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%